U Tbilisiju se 28. listopada okupilo na tisuće Gruzijaca kako bi izrazili nezadovoljstvo zbog navodnih izbornih nepravilnosti i, kako tvrdi predsjednica Salome Zurabišvili, korištenja „ruskih taktika” tijekom parlamentarnih izbora.
Prosvjednici su se okupili ispred parlamenta nakon što je Zurabišvili odbila priznati službene rezultate, tvrdeći da su izbori održani u atmosferi prijevara i manipulacija, što je donijelo prednost vladajućoj stranci Gruzijski san, prenosi Radio Free Europe. Prema preliminarnim rezultatima izbora održanih 26. listopada, Gruzijski san osvojio je više od 54% glasova, što je stranci omogućilo nastavak kontrole nad vladom.
Međutim, lokalni promatrači iz koalicije Moj glas prijavili su više od 900 nepravilnosti u izbornim procedurama iz 1.131 promatrane jedinice, dok su međunarodni promatrači osudili primjere zastrašivanja, dvostrukog glasovanja i fizičkog nasilja. Kritike je iznio i američki državni tajnik Antony Blinken, koji je izjavio kako “međunarodni promatrači nisu rezultate proglasili slobodnim i poštenim.”
“Ukradena budućnost”
Prosvjednicima se obratila predsjednica Zurabišvili, uvjeravajući ih da “njihov glas i budućnost” nisu izgubljeni, već im je „ukradeno pravo” na pošten izbor. „Mi ćemo braniti europski put naše zemlje – nemamo drugu alternativu,” izjavila je, ukazujući na važnost demokratskih vrijednosti i nastavka europskih integracija.
U međuvremenu, mađarski premijer Viktor Orban, koji podržava Gruzijski san, došao je u Tbilisi kako bi izrazio potporu vladajućoj stranci, ali su ga prosvjednici izviždali prilikom izlaska iz hotela. Premijer Irakli Kobakhidze iz Gruzijskog sna optužio je oporbu za pokušaje destabilizacije zemlje, a prozapadne nevladine organizacije za manjak transparentnosti.
No, opozicijski čelnici, uključujući i predsjednicu Ujedinjenog nacionalnog pokreta, Tinu Bokuchavu, najavili su da ne priznaju službene rezultate, nazivajući ih “pokradenim izborima.” Oporba ukazuje na značajan nesrazmjer između izlaznih anketa i konačnih službenih rezultata, što izaziva dodatne sumnje u regularnost izbora.
“Hibridno ratovanje” i strah od eskalacije
Predsjednica Zurabišvili optužila je vladajuću stranku za “sofisticirane metode” manipulacije koje, kako tvrdi, podsjećaju na “hibridno ratovanje”. U razgovoru za Reuters, precizirala je da nije izravno optužila Rusiju za lažiranje glasovanja, već upozorava na taktike koje odražavaju metode korištene u sličnim političkim krizama pod utjecajem ruskih operacija.
Situacija u Gruziji dodatno je zabrinula građane, među kojima je prisutan strah od potencijalne eskalacije sukoba. Stanovnica Tbilisija, Ketevan Kipiani, kazala je da „političke tenzije eskaliraju” i da ne isključuje mogućnost većih nemira, dok su drugi građani izrazili nadu da će se situacija razriješiti uz potporu međunarodnih partnera.
Dok Gruzija nastavlja svoj put prema NATO-u i EU-u, ostaje pitanje kako će se aktualna politička kriza odraziti na međunarodne odnose zemlje i hoće li pritisak iz Washingtona i Bruxellesa utjecati na smanjenje napetosti u Tbilisiju.
Orbanovo novo putovanje izazvalo buru u Europi: ‘Nužni su nam konkretni koraci’