Dok obje strane u aktualnom rusko-ukrajinskom ratu pokušavaju ostvariti tehnološku nadmoć, borba dronova protiv dronova postala je rutina, a zahvaljujući sveprisutnosti kamera, ova se nova vrsta ratovanja dokumentira u stvarnom vremenu u zraku. Rat u Ukrajini već je nazvan “prvim ratom dronovima”, a izvori sugeriraju da mali dronovi ove godine nanose čak 80 posto štete vojnoj opremi, piše The New Scientist.
Ruske oružane snage rade na rješenjima za zaštitu svojih izviđačkih bespilotnih letjelica od manjih FPV (“pogled iz prvog lica”) dronova. Zračni rat između protuzračnih FPV bespilotnih letjelica i izviđačkih bespilotnih letjelica nastavlja se razvijati. Protuzračni FPV-ovi pokazali su se iznimno učinkovitima na bojnom polju, uništavajući izviđačke dronove i ostavljajući trupe bez obavještajnih podataka za potporu topničkih napada, piše ukrajinski The Defense Express. Dok izviđački dron može kružiti iznad lokacije nekoliko sati, let FPV drona obično traje samo nekoliko minuta.
“Ukrajinske bespilotne letjelice koje neutraliziraju ruske izviđačke bespilotne letjelice iz temelja bi promijenile ovaj rat na način od kojeg se Rusija ne može i nikada neće moći oporaviti”, napisao je zaneseno OSINT analitičar Andrew Perpetua na mreži X kada su se početkom prošle godine počele pojavljivati snimke ovih zračnih duela. Slijedi nedavna snimka noćnog obaranja ruskog izviđačkog drona tvrtke ZALA.
Automatizirano izbjegavanje i naglo skretanje
Međutim, Rusi pokušavaju pronaći odgovor. Sada se razvija novo zanimljivo rješenje: automatizirani sustav manevriranja. Ideja je da se na izviđačku bespilotnu letjelicu ugradi stražnja kamera s vrlo širokim kutom gledanja i poveže s računalom “strojnog vida”. “Strojni vid” je fraza koja se obično koristi za širok raspon tehnologija za prepoznavanje vizualnog inputa, a na ratištu u Ukrajinu je povezan s umjetnom inteligencijom i sustavima strojnog učenja implementiranim u borbene dronove. Snimka automatiziranog izbjegavanja ruskog drona je ispod ovog odlomka.
Tijekom misije, nakon što kamera uoči prijetnju, algoritam naređuje dronu da izvede manevar izbjegavanja. Kao rezultat toga, čim se protuzračni FPV dron približi, izviđački dron brzo “zaroni” u stranu. To bi trebalo osujetiti pokušaj napada i, moguće, dovesti do gubitka vizualnog kontakta neprijateljskog drona s metom. U tom slučaju, za pokretanje još jednog pokušaja napada potrebno je vrijeme, a to je vrlo ograničen resurs kada se upravlja malom letjelicom velike brzine s prilično malom izdržljivošću baterije.
Interceptor drone solutions: Machine vision camera tested on a reconnaissance drone’s tail detecting an incoming Ukrainian FPV interceptor.
Russian drone then performs an evasive maneuver to avoid the attack. pic.twitter.com/8tt5AMvHBi
— Clash Report (@clashreport) October 26, 2024
Izviđačke dronove je teže zamijeniti od manjih FPV dronova
Snimku takvog izbjegavanja i stražnje kamere su prikazali sami ruski programeri. Snimku je istaknuo i analizirao ukrajinski stručnjak za elektroničko ratovanje i komunikaciju Serhij Beskrestnov na mreži X.
U ruskoj potrazi za protumjerama za FPV presretače, Beskrestnov piše, ruska vojska je već testirala i koristi automatizirane sustave elektroničkog ometanja koji su postavljeni na izviđački dron i ometaju video signal neprijateljskog drona. Posebno valja istaknuti koliko brzo Rusija integrira sve ove izume: prvi pokušaji da se pronađe automatizirani odgovor na manje dronove presretače protiv Ukrajine započeli su ovog rujna, a danas već funkcioniraju.
Iako bi se moglo činiti da dodavanje ovih naprava običnim izviđačkim bespilotnim letjelicama nije isplativo, posebno imajući u vidu da FPV-ovi nisu jedina prijetnja, zapravo su mnoge ruske bespilotne letjelice prilično skupe. Na primjer, cijena Orlana-10, najčešće korištenog drona s kamerama iz zraka, počinje od 100 000 dolara. Postojeći sustavi protuzračne obrane mogu bez problema oboriti sporije izviđačke dronove. Ali dok Orlan-10 košta oko 100 000 dolara, raketa zemlja-zrak Stinger košta više od 500 000 dolara, piše Forbes. Takvi su projektili rijedak resurs i obično se čuvaju za neposredne prijetnje.
Mali ukrajinski dronovi napadaju veći plijen