Nakon intenzivnih izraelskih napada na nekoliko strateških ciljeva u Iranu, tvrdolinijaški iranski dužnosnici upozoravaju da bi daljnje eskalacije mogle dovesti do odgovora usmjerenog na interese Sjedinjenih Američkih Država, prenosi Iran International.
Poznati konzervativni komentator Foad Izadi izjavio je u razgovoru za portal Nameh News kako bi Iran mogao tretirati američke resurse, vojno osoblje i infrastrukturu kao legitimne mete ukoliko Washington nastavi podržavati izraelske vojne akcije protiv Teherana. “Moramo poslati jasnu poruku kako napadi na Iran mogu skupo stajati SAD,” naglasio je Izadi. “Naša je odluka kako ćemo se postaviti prema SAD-u i Izraelu,” dodao je, optužujući Washington za nedostatak etičkih obzira prema Iranu i upozorivši da bi obustava američke vojne pomoći Izraelu mogla smanjiti napetosti u regiji.
Nakon izraelskih zračnih napada na vojne položaje u Iranu, koji su se protezali od Teherana do južnog Shiraza te zapadnog Ahvaza, iranski političari sve glasnije prozivaju SAD kao ključnog pokretača agresije. Hossein Shariatmadari, urednik dnevnika Kayhan, kojeg se povezuje s vrhovnim iranskim vođom Alijem Khameneijem, osudio je ove napade, najavljujući kako bi odgovor Irana mogao biti “teži nego što protivnici očekuju”. U svojem komentaru, Shariatmadari je naglasio kako je SAD pravi neprijatelj te opisao Izrael kao „samo produženu ruku američkih interesa u regiji“.
Shariatmadari je dodatno istaknuo kako “postoje neporecivi dokazi” koji potvrđuju da su zrakoplovi korišteni u napadima izrađeni u SAD-u te da američki piloti sudjeluju u operacijama. Njegova izjava odražava sve snažniju retoriku među iranskim konzervativcima, gdje je poziv na odgovor usmjeren na američke interese sve izraženiji.
Iranski mediji: protunapadi i posljedice za Izrael
I dok pojedini iranski političari zagovaraju direktan odgovor, među njima postoje podjele o tome tko je prvi započeo neprijateljstva. Mohammad Bagher Ghalibaf, predsjednik iranskog Majlesa, obećao je da će “Iran sigurno odgovoriti na agresiju cionističkog režima”. Suprotno tome, Ali Akbar Velayati, politički savjetnik Alija Khameneija, odbacio je značaj izraelskih napada kao “prazne prijetnje” te dodao da je Iran međunarodna sila koja sama po sebi ne provocira konflikte.
Većina iranskih državnih medija minimalizira opseg izraelskih napada, navodeći kako su iranske protuzračne snage značajno uspjele ograničiti njihovu štetu. Dnevnik Javan, povezan s Iranskom revolucionarnom gardom, napad je opisao kao “slab i ograničen”, dodajući da Iran zadržava pravo na odgovor, a protuzračni sustav THAAD bit će testiran kroz ovakve prijetnje. Međutim, iranska agencija ISNA izdala je ozbiljno upozorenje Izraelu i njegovim saveznicima, nazivajući napad “ludošću malog režima” koja će imati ozbiljne posljedice.
U rijetkoj izjavi vojnog stručnjaka, Amir Mousavi iznio je tvrdnju da je Iran uspio doći do podataka o napadima kroz hakiranje izraelskih vojnih dokumenata, što dovodi u pitanje navode da su Nizozemska i Rusija obavijestile Iran o nadolazećem napadu. Iran i dalje, unatoč oštroj retorici i prijetnjama, zadržava suzdržanost u odgovoru na izraelske akcije, dok analitičari procjenjuju da će daljnji razvoj situacije ovisiti o američkim potezima i podršci koju pružaju izraelskim vojnim akcijama u regiji.
Nebeski igrokaz i zračni dueli dronova: Automatizirani manevar kao ruski odgovor