Američka mornarica ponudila je službenu ispriku narodu Tlingit na jugu Aljaske za uništenje sela Angoon prije 142 godine.
Američki ratni brodovi granatirali su selo 26. listopada 1882. kao kaznu za napad “ustanak” protiv kitolovne tvrtke. Desantne grupe su zatim zapalile kolibe, čamce i zalihe hrane, ostavljajući seljane u siromaštvu kako se zima približavala.
“Mornarica prepoznaje bol i patnju nanesenu narodu Tlingita i priznajemo da su te pogrešne radnje rezultirale gubitkom života, gubitkom resursa, gubitkom kulture, te stvorile i nanijele međugeneracijsku traumu ovim klanovima”, Kontraadmiral Mark Sucato, šef američke mornarice Sjeverozapad, rekao je na ceremoniji u Angoonu na godišnjicu zločina u nedjelju.
“Mornarica shvaća značaj ove akcije vrlo, vrlo ozbiljno i zna da isprika već odavno treba”, dodao je Sucato.
Angoon je na kraju obnovljen i Tlingit je 1973. dobio nadoknadu od 90.000 dolara od američke vlade. Međutim, svake godine zajednica bi započinjala ceremoniju sjećanja tri puta pitajući je li se netko iz američke mornarice došao ispričati, navodi AP.
“Možete zamisliti generacije ljudi koji su umrli od 1882. koji su se pitali što se dogodilo, zašto se dogodilo i željeli neku vrstu isprike, jer u našim glavama nismo učinili ništa loše,” Daniel Johnson Jr., plemenski poglavar u Angoonu, rekao je novinskoj agenciji.
Prema mornaričkoj verziji događaja, Tlingitski šaman po imenu Tith Klane umro je kada je harpun eksplodirao na kitolovcu na kojem je radio. Članovi plemena prisilili su brod na obalu, uzeli taoce i tražili 200 deka kao naknadu. Tvrtka za lov na kite je odbila i zatražila pomoć od vojske, spominjući a “Tlingitski ustanak.” Tlingiti tvrde da nikad nisu uzeli taoce niti tražili pokrivače od kitolovaca.
Zapovjednik Edgar C. Merriman otplovio je u Angoon 25. listopada i zatražio danak od 400 pokrivača od Tlingita, kao kaznu za neposluh. Kada je pleme ponudilo samo 81, naredio je napad.
“Ostavili su nas beskućnike na plaži,” Nećak Titha Klanea, Billy Jones, rekao je u intervjuu snimljenom 1950-ih i objavljenom 1982. Imao je 13 godina kada je selo uništeno.
Među poginulima je i šestero djece “neizbrojiv broj staraca i dojenčadi koji su te zime umrli od hladnoće, izloženosti i gladi,” Johnson je rekao za AP.
Rosita Worl, voditeljica Instituta za baštinu Sealaska u Juneauu, rekla je da su neki od starješina Tlingita “prošetao u šumu” umrijeti te zime kako bi mlađi članovi plemena imali više hrane.
Prošli mjesec se mornarica ispričala za uništenje obližnjeg sela Kake 1869. godine. Američka vojska također se planira ispričati za granatiranje grada Wrangell te iste godine, iako još nije određen datum.
Američka vojska upotrijebila je silu kako bi pokorila starosjedioce Aljaske nakon što je 1867. kupila teritorij od Rusije, za iznos od 7,2 milijuna dolara (oko 153,3 milijarde dolara danas). Akvizicija je bila kritizirana sve do 1896., kada je u Klondikeu otkriveno zlato.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: