Tijekom izraelskog zračnog napada na prenapučenu stambenu zgradu u gradu Beit Lahiya, deseci Palestinaca, uključujući brojne žene i djecu, izgubili su živote. Napad, dio višetjedne vojne ofenzive izraelskih snaga na sjeveru pojasa Gaze, prouzročio je brojne civilne žrtve.
Agencija za civilnu obranu Gaze izvijestila je da je u napadu ubijeno 93 osobe, dok je 40 osoba još uvijek nestalo. Većina žrtava pripada proširenoj obitelji Abu Nasr, kao i raseljenim osobama iz drugih dijelova regije, prenosi The Guardian. Matthew Miller, glasnogovornik američkog State Departmenta, opisao je napad kao “užasan incident s užasnim posljedicama”.
Zračni napad dogodio se ubrzo nakon što je izraelski parlament donio zakone koji potencijalno sprječavaju UN-ovu agenciju za palestinske izbjeglice (UNRWA), najvećeg humanitarnog pružatelja pomoći u Gazi, u obavljanju svojih funkcija. Optužujući agenciju da je pod utjecajem Hamasa, što UNRWA poriče, Izrael je intenzivirao pritisak na ovu ključnu humanitarnu organizaciju.
‘Čekali smo granatu koja će uništiti naš svijet’
Među svjedocima događaja bio je i Mohamed El-Azamy, 34-godišnji stanovnik Gaze, koji je već više od 15 puta bio prisiljen napustiti dom u posljednjih godinu dana. “Prošla noć bila je jedna od najgorih u mom životu,” izjavio je El-Azamy za Guardian. “Bombardiranje je dolazilo sa svih strana. Probdjeli smo noć čekajući granatu ili projektil koji će okončati naše živote. Oko pola pet ujutro bombardirana je zgrada naših susjeda.”
El-Azamy je opisao jezivu scenu nakon napada: “Većina [žrtava] bile su djeca, njihova tijela unakažena. Najviše me pogodilo kad sam vidio tijela djece uz cestu, u poderanoj i prašnjavoj odjeći.” Najnovija tragedija u Gazi odvija se dok UN-ov Svjetski program za hranu (WFP) poziva na hitnu akciju kako bi se spriječila nadolazeća glad. Upozoravajući na ozbiljnu humanitarnu situaciju, WFP je istaknuo kako bi pogoršanje stanja moglo dovesti do gladovanja sve većeg broja stanovnika.
Američka veleposlanica pri UN-u, Linda Thomas-Greenfield, oštro je osudila svaki pokušaj Izraela da koristi gladovanje kao sredstvo pritiska na Palestince u Gazi. “Izraelove izjave o humanitarnoj pomoći moraju se potvrditi konkretnim akcijama na terenu. Situacija trenutno ne pokazuje takav napredak, i to se mora promijeniti – odmah,” izjavila je veleposlanica pred Vijećem sigurnosti.
Odmah nakon napada, mještani i volonteri suočili su se s dramatičnim prizorima dok su iskopavali žrtve iz ruševina. Žrtve su bile umotane u deke i spuštane konopcima kako bi bile dostojno sahranjene, dok su udovi i prašnjavi dijelovi zida virili iz razrušenih ostataka zgrade.
Iranska retorika sve oštrija: ‘Na meti nije samo Izrael’