Iran planira drastično povećati vojnu potrošnju za 200% u narednom proračunu, povećavajući usmjerenost na obranu i sigurnost u kontekstu sve većih regionalnih napetosti i ekonomske neizvjesnosti.
Glasnogovornik predsjednika Masouda Pezeshkiana, Fatemeh Mohajerani, izjavila je kako vlada očekuje da ovo povećanje osigura potrebnu sigurnost zemlje. Ovaj potez dolazi u trenutku kada se iranski rijal nalazi blizu povijesno najniže razine, a iransko gospodarstvo suočava se s velikim izazovima, uključujući inflaciju, deficit i poremećaje uzrokovane američkim sankcijama.
Kako bi financirala rast vojnog proračuna i održala ostale sektore, vlada planira značajno povećati porezne prihode te uvesti razne mjere štednje. Prema izvješću Parlamentarnog istraživačkog centra, očekuje se da će deficit u tekućem proračunu dosegnuti 880 trilijuna riala (oko 3 milijarde dolara po trenutnom tečaju), a predviđa se da bi sljedeće godine mogao dosegnuti čak 5,8 milijardi dolara.
Proračun za 2025.-2026. bit će oko 105 milijardi dolara, temeljen na tečaju od 550.000 riala za dolar, a deficit će biti pokriven kroz zaduživanje kod banaka, izdavanje obveznica, preusmjeravanje prihoda od nafte i povećanje poreza.
Pritisak sankcija
Prihodi od nafte i dalje su ključno financijsko uporište Irana, s tim da je predviđeno povećanje prihoda od domaće prodaje naftnih i plinskih proizvoda za 14% u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, zbog ograničenja nametnutih američkim sankcijama, Iran gubi najmanje 20% potencijalnih prihoda od nafte, a vlasti se suočavaju s rizicima pri pokušaju zaobilaženja tih sankcija. Također, vlada planira povećati cijene benzina, iako nije jasno u kojem iznosu, s obzirom na mogućnost javnih prosvjeda sličnih onima iz 2019.
U nadolazećem proračunu također se planira izvoz 16 milijardi kubičnih metara plina, iako stručnjaci predviđaju da će se zbog unutarnjih nestašica samo 75% tog cilja moći realizirati. Ukupni dnevni izvoz nafte i plinskog kondenzata trebao bi dosegnuti 1,85 milijuna barela, od čega će dio prihoda biti usmjeren na Nacionalni fond za razvoj, vojne projekte i potrebe Nacionalne iranske naftne kompanije.
Ove mjere imaju za cilj jačanje vojnih kapaciteta zemlje i stabilizaciju gospodarstva, ali istovremeno dodatno opterećuju iranske građane i stvaraju dugoročne ekonomske pritiske koji će se morati rješavati u budućnosti.
Iranska retorika sve oštrija: ‘Na meti nije samo Izrael’