Američki državni tajnik Antony Blinken je u članku za Foreign Affairs, pod nazivom “Američka strategija obnove: Ponovna izgradnja vodstva za novi svijet”, razmotrio trenutnu globalnu konkurenciju i potrebe za jačanjem američkog utjecaja. Pritom, Bidenov glavni diplomat naglašava kako zemlje poput Rusije, Kine, Irana i Sjeverne Koreje žele promijeniti međunarodni poredak u smjeru jačanja autokracije i stvaranja sfera utjecaja, dok je američka strategija usmjerena na revitalizaciju partnerstava i ulaganja kako bi se suprotstavila tim ambicijama te očuvala sloboda i stabilnost u globalnom poretku.
Ističe kako Sjedinjene Države, pod vodstvom predsjednika Joea Bidena i potpredsjednice Kamale Harris, rade na jačanju saveza i partnerstava diljem svijeta kroz NATO, Quad i novoosnovane inicijative poput AUKUS-a i Indo-pacifičkog ekonomskog okvira. Cilj je, prema riječima državnog tajnika, razviti mrežu koja promiče zajedničke ciljeve i odgovara na prijetnje bez eskalacije sukoba. Kineski utjecaj vidi se kao dugoročni strateški izazov, dok se prema Rusiji primjenjuje snažan odgovor na destabilizirajuće aktivnosti, posebno nakon invazije na Ukrajinu.
Kroz ove inicijative, administracija nastoji osigurati snažno američko vodstvo i konkurentnost u budućnosti, usmjeravajući saveznike i partnere ka zajedničkoj viziji stabilnog i prosperitetnog svijeta, unatoč sve većem riziku od sukoba u međunarodnim odnosima, naglašava Blinken.
America is open for business, we’re open for travel, and we’re open for tourism. This year, we streamlined processes and issued more visas than ever before to bring in more travel and tourism to the U.S. and to support millions of American jobs in this industry. pic.twitter.com/u3UJCW57EV
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) October 29, 2024
Dosljednost SAD-a
Bidenova administracija, tvrdi njen šef vanjske politike, trenutno ulaže napore na više frontova kako bi učvrstila globalne sigurnosne i ekonomske odnose i stvorila otpornost među saveznicima. U središtu te politike je uvjerenje da međunarodna suradnja može nadvladati izazove nametnute od strane revizionističkih snaga, koje, potaknute vlastitim interesima, destabiliziraju regije i podrivaju demokratski poredak.
Za Sjedinjene Države, ukazuje, ovaj trenutak predstavlja priliku da uz vodeću ulogu reformiraju globalne institucije, posebno Ujedinjene narode, i prilagode ih suvremenim izazovima, pružajući glas zemljama koje su do sada bile marginalizirane u međunarodnom poretku. Blinken napominje i kako SAD nastavlja pokazivati i dosljednost u pružanju humanitarne pomoći i suočavanju s izazovima poput nesigurnosti hrane, energetskih problema i klimatskih promjena – sve to u partnerstvu s međunarodnom zajednicom.
Državni tajnik ističe i kako se odnos prema saveznicima temelji na uzajamnom povjerenju i uvjerenju da će američko vodstvo opstati bez obzira na unutarnje političke promjene. “I dok se stranka na vlasti u Washingtonu može promijeniti, stupovi vanjske politike SAD-a neće”, obećava Blinken. Stoga, stav je Bidenove administracije da Sjedinjene Države moraju ostati aktivne i prisutne u globalnim pitanjima te nastaviti učvršćivati mrežu saveznika i prijatelja kao temelj za jačanje međunarodnog poretka.
Južnjački bunt: Blinken pozvao na sankcije protiv RT-a, dočekao ga ‘hladan tuš’