Norveška želi da UN utvrdi je li blokiranje pomoći Palestincima nezakonito
Norveška je zatražila od UN-a da utvrdi krši li Izrael međunarodno pravo time što UN-ovoj agenciji za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA) zabranjuje isporuku humanitarne pomoći Palestincima.
U priopćenju od utorka, norveška vlada je to službeno rekla “traži od Opće skupštine UN-a da zatraži presudu ICJ-a (Međunarodnog suda pravde)” na pitanje: “Krši li Izrael međunarodno pravo jer sprječava UN, međunarodne humanitarne organizacije i države da pruže humanitarnu pomoć Palestincima pod okupacijom?”
Premijer Jonas Gahr Store osudio je ono što je nazvao “sustavne prepreke” na dostavu humanitarne pomoći Palestincima. U svjetlu toga, pozvao je ICJ da “izjašnjavaju se o obvezama Izraela da omogući humanitarnu pomoć palestinskom stanovništvu, koju dostavljaju međunarodne organizacije, uključujući UN, i države,” dodajući da će Norveška podnijeti relevantnu rezoluciju Općoj skupštini UN-a.
Norveški ministar vanjskih poslova Espen Barth Eide također je oštro osudio izraelske akcije, ističući da je zabrana UNRWA-e “imat će ozbiljne posljedice za milijune civila koji već žive u najtežim okolnostima” te će potkopati stabilnost na Bliskom istoku.
Reakcija iz Norveške uslijedila je nakon što su izraelski zastupnici u ponedjeljak usvojili dva zakona kojima se blokira rad UNRWA-e, agencije zadužene za pomoć palestinskim izbjeglicama. Dužnosnici u zapadnom Jeruzalemu optužili su organizaciju za “biti integralni zagovornik terora i mržnje” i tijelo “ovjekovječiti siromaštvo i patnju.”
Izrael je također tvrdio da su neki od zaposlenika UNRWA-e sudjelovali u iznenadnom napadu Hamasa prošlog listopada, te da su stotine njih bili dio palestinskog militantnog pokreta. U kolovozu je UNRWA otpustila devet svojih članova osoblja, navodeći njihovu potencijalnu umiješanost u neprijateljstva, uz napomenu da su se dokazi protiv devet drugih pokazali nedostatnima.
Odluka Zapadnog Jeruzalema da se obračuna s UNRWA-om izazvala je međunarodnu reakciju, a UK, Norveška i Island osudili su Izrael.
Od početka rata između Hamasa i Izraela, Izrael se suočava s optužbama za nehumane postupke u Gazi. Kako borbe ne pokazuju znakove jenjavanja, brojne su zemlje, uključujući Norvešku, Irsku i Španjolsku, odlučile priznati Palestinu kao državu, što je izazvalo bijes u zapadnom Jeruzalemu.
Prema službenim podacima, rat Hamasa i Izraela do sada je odnio živote oko 1.700 Izraelaca i 42.000 Palestinaca, dok je Gaza doživjela neviđena razaranja.