Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski potvrdio je u srijedu da je službeno zatražio isporuku američkih projektila dugog dometa Tomahawk, sposobnih dosegnuti mete u dubini Rusije, čime bi ojačao ukrajinski otpor protiv Rusije. Ovaj potez dio je šire strategije Ukrajine, nazvane “Plan pobjede”, usmjerene na slabljenje ruskih snaga i destabilizaciju pozicije Vladimira Putina.
Međutim, Zelenski je oštro reagirao na izvješća o ovom zahtjevu koja su procurila u američke medije, posebno u članku The New York Timesa gdje je navedeno kako američki visoki dužnosnici smatraju zahtjev neizvedivim.
„To su bile povjerljive informacije između Ukrajine i Bijele kuće,“ izjavio je Zelenski tijekom intervjua za nordijske medije. „Kako možemo razumjeti takve poruke? To znači da između partnera više nema ničeg povjerljivog?“
Zabrinutost zbog nedostatka strateških ciljeva
The New York Times je prenio izjave neimenovanih američkih dužnosnika koji smatraju da Ukrajina nije ponudila dovoljno uvjerljiv plan upotrebe projektila Tomahawk u cilju preokreta na bojnom polju. Osim toga, američke su vlasti izrazile zabrinutost zbog opsega popisa ciljeva koje Ukrajina namjerava gađati, upozoravajući da raspoložive zalihe Tomahawka nisu dostatne za sve predložene mete bez utjecaja na američke vojne prioritete u regijama Bliskog istoka i Azije.
Zelenskyjevi savjetnici smatraju da su planovi koji uključuju Tomahawk rakete potpuno izvedivi, a ukrajinski vojni stručnjaci tvrde da su ih proučile i američke vojne snage koje su dale pozitivnu ocjenu. „Znamo da je naš plan realan,” izjavio je anonimni ukrajinski dužnosnik za POLITICO.
Osim Zelenskog, i ostali visoki dužnosnici u Kijevu izrazili su razočaranje zbog curenja informacija, ističući da se time narušava povjerenje između partnera. Ukrajinska vlada smatra da je korištenje projektila dugog dometa ključan element njihove strategije obrane. Prema riječima jednog ukrajinskog dužnosnika koji je želio ostati anoniman, američke procjene o učinkovitosti predloženih planova dodatno potvrđuju izvedivost ukrajinskih ciljeva.
Curenje informacija u američke medije, međutim, može dodatno zakomplicirati pregovore između Kijeva i Washingtona o opskrbi naprednim vojnim sredstvima, a ishod će vjerojatno utjecati na daljnji razvoj sukoba na istočnoj fronti.
Blinken obećava: ‘Stranka na vlasti u SAD-u se može promijeniti, ali vanjska politika ne’