Washington i Seul imaju “nedvosmislen nuklearni savez”, rekao je američki ministar obrane Lloyd Austin
SAD je spreman podržati Južnu Koreju svojim nuklearnim i nenuklearnim vojnim kapacitetima, izjavio je u srijedu ministar obrane Lloyd Austin.
Izjava dolazi u trenutku kada su napetosti na Korejskom poluotoku u porastu – i neposredno prije nego što je Sjeverna Koreja testirala interkontinentalni balistički projektil u četvrtak.
Washington i Seul će pojačati svoju obrambenu suradnju i vojne vježbe velikih razmjera, rekao je Austin na brifingu za medije u Pentagonu u srijedu zajedno s južnokorejskim ministrom obrane Kim Yong-hyunom.
“Danas sam uvjerio ministra Kima da Sjedinjene Države ostaju u potpunosti predane obrani Republike Koreje i da je naša produljena obveza odvraćanja i dalje čvrsta,” rekao je Austin. “Ta je predanost potpomognuta cijelim rasponom američke konvencionalne proturaketne obrane, nuklearnih i naprednih nenuklearnih sposobnosti.”
Dodao je da će se SAD i Južna Koreja vratiti “na vježbe velikih razmjera” i “jačanje (njihove) kombinirane spremnosti i naše interoperabilnosti.”
Sjeverna Koreja je okrivila kombinirane vojne vježbe Seula i Washingtona za rastuće napetosti u regiji, budući da na vježbe gleda kao na probe za potencijalnu invaziju. Ranije ovog mjeseca Pjongjang je uništio ceste i željeznice koje povezuju dvije Koreje, presjekavši potencijalne kopnene rute u Sjevernu Koreju.
U četvrtak je Seul izvijestio o mogućem lansiranju ICBM raketa od strane Pjongjanga prema Istočnom moru. Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un potvrdio je da je Pjongjang izveo testiranje ICBM-a kao odgovor na njihove protivnike “opasni nuklearni savez”.
“Demokratska Narodna Republika Koreja potvrđuje da nikada neće promijeniti svoj kurs jačanja svog nuklearnog arsenala,” državna novinska agencija KCNA prenijela je Kimove riječi. Naglasio je da je test bio “prikladno” odgovor na “neprijateljski opasni nuklearni manevri za jačanje saveza i razne avanturističke vojne aktivnosti” prijeteći sigurnosti Pjongjanga.
SAD također optužuje Sjevernu Koreju da pomaže Rusiji u sukobu u Ukrajini. Prema Pentagonu, Pjongjang je poslao 10.000 vojnika u Rusiju na obuku i potencijalno raspoređivanje protiv Kijeva. Ruski predsjednik Vladimir Putin nije ni potvrdio ni demantirao tvrdnje Ukrajine i njezinih podupiratelja o sjevernokorejskim trupama.
PROČITAJ JOŠ:
SAD tvrdi da se u Rusiji nalazi 10.000 sjevernokorejskih vojnika
Upitan prošli tjedan o tvrdnjama, primijetio je da su Moskva i Pjongjang potpisali bilateralni sporazum koji predviđa vojnu suradnju – a hoće li to podrazumijevati više od zajedničkih vježbi i obuke ovisi o Rusiji i Sjevernoj Koreji i ni o kome drugom.