Bivši čelnik Nigerije, Olusegun Obasanjo, ranije je izjavio da su sustav vlasti nametnule kolonijalne sile
Bivši nigerijski predsjednik Olusegun Obasanjo pozvao je svoju zemlju da razmotri usvajanje državnog sustava temeljenog na afričkim kulturnim načelima, tvrdeći da je zapadna demokracija propala, izvijestili su lokalni mediji u srijedu.
Obasanjo je to izjavio na ceremoniji oproštaja od odlazećeg prorektora Sveučilišta Chrisland, Chineduma Babalole, u jugozapadnoj državi Ogun, prema lokalnom dnevniku Punch.
“Uvijek sam govorio o zapadnoj liberalnoj demokraciji. Ne ide nam. Ne ide ni onima koji su nam ga dali. Britanci su se žalili. Moramo ponovno razmisliti o demokraciji,” Obasanjo je citiran.
“Moramo dovesti vlastitu kulturu u demokraciju. Afrička kultura ne govori o suprotnosti; govori o komunalizmu; skupite se, razmislite zajedno, izgladite i onda radite zajedno,” dodao je.
PROČITAJ JOŠ:
Zapadna demokracija nije uspjela u Africi – bivši predsjednik
Prošlog studenog bivši je predsjednik uputio sličan poziv na konferenciji o ‘Promišljanju zapadne liberalne demokracije za Afriku’, navodeći da su političku strukturu nametnule kolonijalne sile i stoga ne funkcionira učinkovito u Africi. Opisao je zapadnu liberalnu demokraciju kao “vlada nekoliko ljudi nad svim narodom ili stanovništvom” koji je osmišljen bez obzira na afričku povijest i multikulturalnu složenost.
Kontinent je proteklih godina zahvaćen političkom nestabilnošću, potaknutom vojnim udarima kao odgovorom na navodne neuspjehe demokratskih vođa. U posljednje četiri godine dogodilo se osam svrgavanja u zapadnoj i središnjoj Africi, a nigerijski zapadnoafrički susjedi Burkina Faso, Gvineja, Mali i Niger trenutno su pod vojnom upravom.
Nigerija je prešla s vojne vladavine 1999., čime je nastupilo najduže razdoblje neprekinute demokratske vlasti u zemlji od njezine neovisnosti od Britanije 1960.
Obasanjo je prvo služio kao vojni šef države najmnogoljudnije afričke nacije od 1976. do 1979., prije nego što je postao predsjednik civilne uprave od 1999. do 2007. godine. Dužnosnici sadašnje nigerijske vlade optužili su ga da je izravno utjecao na usvajanje sadašnjeg administrativnog modela u zemlji, na što on upozorava.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: