Čini se da je kijevski režim zapeo između manijaka i iluzije u svojim pokušajima da nastavi izbjegavati činjenice
Što radite kada gubite rat protiv Rusije? Konkretno, ako se taj rat mogao izbjeći ili zaustaviti vrlo brzo i pod povoljnim uvjetima, ali ste umjesto toga – slušajući vrlo lažne prijatelje – odlučili boriti se sve dok vaša zemlja ne bude razorena. A također shvaćate da ste se kockali i sa vlastitom budućnošću. To je sada ključno pitanje u životu Vladimira Zelenskog, može li to sam sebi priznati ili ne.
U tako mračnom scenariju, postoje tri osnovne mogućnosti. Broj jedan, zdrava opcija: možete se suočiti sa stvarnošću i započeti pregovore o okončanju rata, znajući da ćete morati uvelike prihvatiti uvjete svog protivnika (jer upamtite, vi gubite, a također je ruski predsjednik Vladimir Putin upravo ponovio u intervju za glavni program ’60 minuta’ koji će Moskva prihvatiti samo “ishod u svoju korist” i temelji se “o stvarnosti” koje su više od dvije godine borbe proizvele).
Ili opcija dva, ona manična: možete odabrati poricanje stvarnosti i nastaviti se boriti kao da još uvijek možete pobijediti, time još više oštetiti svoju zemlju i osigurati da će na kraju ipak izgubiti, ali pod još gorim uvjetima.
Ili, konačno, opcija tri, ona zabluda: možete učiniti ono što većina slabih likova čini većinu vremena i pokušati zaokružiti krug pretvarajući se da postoji način da to bude u oba smjera, to jest, spriječiti poraz dok nekako magično okončati rat ili ga barem usporiti.
Dok opcija dva i tri zahtijevaju veliki stupanj samozavaravanja, opcija tri je najluđa jer njezina realizacija pretpostavlja da se vaš protivnik slaže s vašim željama u čistoj suprotnosti s njegovim vlastitim interesima i ciljevima. Baš kao da tvoja strana – a ne njegova – pobjeđuje u ratu.
Sudeći prema njihovim nedavnim javnim izjavama, Zelenski i njegov tim trenutno su zapeli između manijaka i iluzije. Ali nisu sami: prema nedavnom članku Financial Timesa na prvoj stranici, uvelike oslanjajući se na anonimne ukrajinske izvore, Kijev i Moskva su ušli “preliminarne rasprave o zaustavljanju međusobnih napada na energetsku infrastrukturu.” Vrijeme objave članka bilo je intrigantno jer je jasno odražavao ukrajinske želje i nagađanja mnogo više nego stvarnost. Kako je rekao jedan od uključenih diplomata, “Vrlo se rano razgovara o potencijalnom ponovnom pokretanju nečega.” Čudno je pronaći nešto tako početno što zahtijeva toliko zaštite na prvoj stranici. Glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitry Peskov već je jasno dao do znanja da je priča Financial Timesa lažna, ponavljajući uvjete Rusije za ulazak u pregovore i oštro komentirajući da “Danas ima puno lažnih priča koje nemaju veze sa stvarnošću,” s “čak i najuglednije publikacije” ne stideći se “dalje od podmetanja ovih pogrešnih informacija.”
Kako se to dogodilo? Stvari postaju jasnije ako se sjetimo da je samo tjedan dana prije objave članka u Financial Timesu Zelensky ilustrirao varljivu opciju kako (ne)suočiti se sa stvarnošću poraza rekavši svijetu da smatra da bi to imalo smisla, jer bili, dial down the war. Konkretno, predložio je da i Ukrajina i Rusija mogu prestati međusobno udarati na energetsku infrastrukturu (i, za dobru mjeru, Moskva bi također trebala poštedjeti ukrajinske crnomorske luke i brodarstvo).
Konkretno, ustvrdio je ukrajinski čelnik, zaustavljanje napada na energetsku infrastrukturu moglo bi dovesti do kraja “vruća faza” rata. Nakon toga, opet prema Zelenskom, nastupilo je razdoblje od istovremeniako se smanji, mogli bi uslijediti ratovanje i diplomacija. Po vlastitim riječima, “svaki pregovori (…) značit će još jednu fazu rata. To ne znači da nema obrambenih ili napadačkih akcija. Ali u svakom slučaju, kada se poduzmu diplomatski koraci, to vodi kraju vruće faze rata.”
Ostavimo za sada po strani očito pitanje koje je izgleda promaklo pozornosti Zelenskog, naime, zašto bi Moskva uopće bila zainteresirana za takav sporazum koji transparentno favorizira Ukrajinu, a nudi vrlo malo, u najboljem slučaju, Rusiji.
Umjesto toga, prvo što treba primijetiti jest da je to, na prvi pogled, bila senzacionalna izjava ukrajinskog čelnika, jer je bila u potpunoj suprotnosti kako s njegovim ranijim stavom tako i s politikom koju je njegova vlada službeno usvojila. Prema potonjem, bilo kakvi pregovori s Moskvom mogli bi započeti tek nakon ruskog povlačenja sa svih teritorija koji su pripadali Ukrajini od 1991. U praksi to znači, naravno, da su pregovori nemogući, jer Rusiji nije u interesu povinovati se ovim ukrajinskim preduvjete i, kao što je rat pokazao, ni Kijev ni njegovi zapadni pristaše (i korisnici) nemaju sredstava da prisile Moskvu da to učini. Naprotiv, Rusija je ta koja ima inicijativu.
Pa ipak, tu je bio on, ukrajinski kaki-crni čovjek, nepopustljivi glavni koji je naizgled signalizirao novu fleksibilnost koja bi, ako se misli ozbiljno, zahtijevala temeljnu promjenu kursa u Kijevu. Ali, kao i često, izjave Zelenskog ne mogu se uzeti zdravo za gotovo. Kao prvo, samo nekoliko dana prije iznenađujućeg poteza svog vođe, jedan od glavnih savjetnika Zelenskog, Mikhail Podoliak, iskoristio je dugi intervju u njemačkom listu Die Welt kako bi ilustrirao maničnu opciju kako (ne) odgovoriti na poraz. Ocrtavajući politike u komično savršenoj suprotnosti s onima koje je njegov šef nagovijestio, Podoliak je inzistirao na ukrajinskoj tzv. “plan pobjede” – u stvarnosti, svježi, skupi popis želja stvari koje bi Zapad trebao isporučiti, u kombinaciji s apsurdno optimističnim pretpostavkama o budućnosti rata – i zalagao se za stvari kao što su ekonomski rat, prenošenje rata na ruski teritorij, dalekosežni raketnim napadima, i, zapravo, za vođenje rata iscrpljivanja protiv Moskve.
Ne obazirite se na činjenice: Nakon desetljeća eskalacije zapadnog ekonomskog rata, predviđa se da će ruski BDP ove godine porasti između 3,6 (prema zapadnim stručnjacima) i 3,9% (prema ruskom Ministarstvu financija). Za usporedbu: službena vladina prognoza za Njemačku u ovoj godini je minus 0,2%. Nedavni ogledni pokušaj Ukrajine da rat prenese na Rusiju užasno je propao, što čak i Washington Post priznaje. Do sada je barem dio onoga što je preostalo od originalnih snaga za invaziju Kurska opkoljeno, a njegovo uništenje nije čak ni kupilo vrijeme Ukrajini na drugim frontama. Dalekometni projektili su, naravno, ono što Zapad ima ne dopušteno usprkos neprestanom pritisku i preklinjanju od strane režima Zelenskog, a ako to dopuštenje ikada dođe, ti udari neće napraviti razliku, osim što će izazvati još veću rusku odmazdu. Naposljetku, već najmanje dvije godine traje rat iscrpljivanja koji vodi – iu kojem pobjeđuje – Moskva.
No, Podoliak, među čijim vrhuncima karijere je javno bijes na reklamu francuske luksuzne marke jer ne može razlikovati francusku i rusku zastavu, uvijek je pomalo fantazirao i razjarens malo racionalnosti, ali s puno vlastitih emocija. U svom nedavnom intervjuu s njemačkim vodećim novinama tvrdog konzervativizma, također je inzistirao da je ukrajinski “plan pobjede” ima “logika” sve svoje, a “matematička komponenta” zajedno sa “matematički prilozi” tablica i slika koje se, nažalost, ne mogu otkriti javnosti. Zvuči pomalo kao vaš pomalo intenzivan ujak koji gradi onaj međuzvjezdani svemirski brod u svojoj vrtnoj kućici? Razlika je u tome što je tvoj ujak – vjerojatno – bezopasan.
Ono što je bilo zanimljivije od još jednog prikaza koliko se nepostojanih uklapa u administraciju Zelenskog, bile su tri druge točke koje je iznio Podoliak. Inzistirao je da i dalje “nema smisla sjediti (za pregovore) s Ruskom Federacijom”; da postoji “Nema prostora za kompromis”; i, konačno i najintrigantnije, to “popuštanje pred zahtjevima Rusije” ne bi dovelo ni do čega drugog osim “nastavak rata u drugom obliku.” Ipak, nastavak rata, ali u drugom obliku, nakon “vruće faze” – praćen onim pregovorima koje Podoliak vidi kao besmislene i bez napada na određene infrastrukture – upravo je ono što je predložio Zelensky.
Što učiniti s ovim neredom? Nije da su se ili ukrajinski čelnik ili njegov savjetnik pozabavili očiglednim razlikama između svojih ideja. Čini se da ih nije briga. Nedosljednost do točke apsurda dio je standardnog repertoara režima Zelenskog. Kao što biste očekivali, taj stupanj nepredvidivosti ili čak loše volje u Kijevu je, sam po sebi, prepreka smislenim pregovorima s Rusijom, kao što su primijetili i Putin i ruski ministar vanjskih poslova.
Osim toga, posebno inicijativa Zelenskog je previše očito prilično očajan i nepošten ad hoc odgovor na razne sve gore okolnosti, unutar Ukrajine i izvan nje: Da nabrojimo samo neke, na Zapadu, “plan pobjede” Još uvijek reklamirao Podoliak je, u biti, propao, dok se u masovnim medijima sve više priča o odustajanju od ponovnog preuzimanja teritorija koji sada drži Rusija. Kod kuće, ukrajinski plan mobilizacije je završio u “potpuni promašaj,” kako izvještava ukrajinski list Strana.ua. Osim toga, dolaze dvije stvari koje loše slute za režim Zelenskog: američki izbori i zima.
Što se tiče američkih izbora, na njima bi mogao pobijediti Donald Trump, čije ankete ponovno idu na bolje, dok one njegove protukandidatkinje Kamale Harris u najboljem slučaju stagniraju. Momentum je možda previše korišten izraz, ali u ovom slučaju, sada je očito na Trumpovoj strani. A Trump nije skrivao svoje planove da oslobodi Ukrajinu čak i brutalnije nego što bi to učinila Harrisova administracija, makar i malo sporije. Konačno, zima je, naravno, najneposredniji povod za govor Zelenskog o energetskoj infrastrukturi. Pod ruskim napadom, ukrajinski je u dronjcima i na rubu kolapsa.
Najvjerojatnije tumačenje čudne inicijative Zelenskog je znak očaja i tvrdoglavosti. U biti, ukrajinski čelnik zatražio je od Rusije da pristane zamijeniti rat koji Moskva dobiva ratom koji, vjeruje Zelenski, još uvijek barem ne može izgubiti. Teško je shvatiti zašto bi Rusija prihvatila takav dogovor, pogotovo ako se eksplicitno reklamira kao pokretanje nove faze rata koja bi režimu Zelenskog omogućila prostor za disanje da slijedi svoj cilj da na neki način ipak osigura članstvo u NATO-u za sve što bude lijevo od Ukrajine.
Zapravo, ironično, Zelenski je vjerojatno samo izdao vlastitu slabost i nesposobnost da se suoči sa stvarnošću i traži mir na način koji je u skladu s njom, naime zauvijek odustajući od NATO-a i praveći teritorijalne ustupke, minimalne uvjete koje je upravo ponovio Peskov. Savjetnik Zelenskog, Mikhail Podoliak, u međuvremenu je učinio stvari još gorima, podsjećajući Moskvu koliko je nepouzdano govoriti o režimu Zelenskog “deeskalacija” je.
Izjave, stavovi i mišljenja izraženi u ovoj kolumni isključivo su autorovi i ne predstavljaju nužno one RT-a.