Američka tvrtka Skydio, vodeći proizvođač bespilotnih letjelica i ključni dobavljač Ukrajine, suočena je s ozbiljnom krizom u opskrbnom lancu nakon što je Kina uvela sankcije protiv nje, zabranjujući kineskim tvrtkama isporuku ključnih dijelova. Odluka je već poremetila Skydiovu opskrbu baterijama, čiji jedini dobavljač, kineska podružnica japanskog TDK-a Dongguan Poweramp, više ne može surađivati s američkom tvrtkom.
Skydio se stoga obratio američkoj vladi za podršku, tražeći pomoć u pronalaženju alternativnih opskrbnih partnera. Direktor Skydia Adam Bry sastao se s visokim američkim dužnosnicima, uključujući zamjenika državnog tajnika Kurta Campbella, kako bi raspravio o situaciji.
Bry je u svojoj poruci klijentima, koju je prenio Financial Times, istaknuo ozbiljnost situacije: „Ova akcija jasno pokazuje kako kineska vlada koristi opskrbne lance kao oružje za promicanje svojih interesa.“ Skydio je na prvoj crti globalne krize opskrbe, a ovakvi koraci, kako tvrdi Bry, izravno ugrožavaju američke kapacitete na globalnom tržištu dronova.
Utjecaj sankcija na opskrbu Ukrajine
Skydio, koji snabdijeva ukrajinsku vojsku dronovima za prikupljanje obavještajnih podataka i dokumentiranje ratnih zločina, sada mora racionalizirati količinu baterija koje isporučuje uz svoje letjelice. Tvrtka surađuje s potencijalnim dobavljačima iz azijskih zemalja, uključujući Tajvan, te u suradnji s američkim dužnosnicima nastoji osigurati neovisnost o kineskim resursima.
Američka vlada također je uključila saveznike iz regije u pregovore kako bi poduprli Skydio u traženju alternativnih izvora, a pregovori su pokrenuti i s potpredsjednicom Tajvana Hsiao Bi-khim. „Sankcije nisu samo prijetnja Skydiu, već i upozorenje privatnom sektoru o rizicima ovisnosti o kineskim dobavljačima“, komentirao je američki dužnosnik koji je želio ostati anoniman.
Ova kriza dolazi u trenutku kada američki Kongres razmatra zakon kojim bi se ograničilo korištenje bespilotnih letjelica kineskog proizvođača DJI u Sjedinjenim Američkim Državama. Potez Pekinga, kako ističu analitičari, mogao bi imati veze s konkurencijom između DJI-a i Skydia na globalnom tržištu dronova. „Smatramo da je Kina odabrala Skydio jer je prepoznala rast njegove konkurentske pozicije u odnosu na DJI,“ rekao je jedan američki dužnosnik.
Peking je već uveo ograničenja izvoza rijetkih metala, čime je stvorio pritisak na strane države koje su ovisne o kineskim resursima. Craig Singleton iz Zaklade za obranu demokracija navodi kako je slučaj Skydio pokazatelj potencijalne opasnosti: „Danas su sankcije usmjerene na proizvođače bespilotnih letjelica, no u budućnosti bi mogle pogoditi i druge sektore.“
Tenkovi na ulicama gradova Tajvana