Ruski sud šokirao je svjetsku javnost kaznom koja broji čak 36 nula – kaznom od dva undecilijuna rublja izrečenom Googleu zbog ograničavanja ruskih državnih kanala na YouTubeu. U dolarima, kazna se penje na nevjerojatnih 20 undecilijuna, što je daleko iznad čak i najviših procjena ukupne tržišne vrijednosti ovog tehnološkog diva, koja iznosi otprilike 2 trilijuna dolara.
Ova rekordna cifra, veća od procijenjenog globalnog BDP-a od 110 trilijuna dolara prema Međunarodnom monetarnom fondu, dodatno je eskalirala već napete odnose između Rusije i američkog tehnološkog giganta, prenosi BBC. Kako je izvijestila ruska državna novinska agencija TASS, kazna stalno raste, a glasnogovornik Kremlja, Dmitrij Peskov, našalio se da je broj toliko velik da ga ni on sam ne može izgovoriti. Peskov je, ipak, pozvao Google da “posveti pažnju” ovom pitanju.
Prema informacijama ruske medijske kuće RBC, Googleova kazna se odnosi na ograničavanje sadržaja s ukupno 17 ruskih državnih kanala na svojoj platformi YouTube. Situacija se dodatno zaoštrila nakon početka ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, kada su zapadne tvrtke masovno napustile rusko tržište, a Rusija se suočila s brojnim međunarodnim sankcijama.
Google je 2022. godine objavio bankrot svoje lokalne podružnice u Rusiji i obustavio sve komercijalne usluge poput oglašavanja. Iako se američki tehnološki proizvodi i dalje djelomično koriste u Rusiji, poslovanje Googlea u zemlji ograničeno je na osnovne funkcije koje nisu pod direktnom kontrolom ruskih vlasti.
Povijest sukoba Googlea i ruskih vlasti
Sukob između Googlea i ruskih vlasti ima dugu povijest. Još 2021. godine, ruski regulator za komunikacije Roskomnadzor optužio je Google za ograničavanje pristupa sadržajima kao što su RT i Sputnik te za “poticanje ilegalnih prosvjednih aktivnosti”.
U srpnju 2022. godine, Google je već bio kažnjen sa 21,1 milijardom rublja (oko 301 milijun funti) jer nije uspio ograničiti pristup zabranjenim informacijama o ratu u Ukrajini i drugim osjetljivim temama.
U Rusiji su medijske slobode značajno ograničene, a vlasti su dodatno pojačale kontrolu nad informacijama od početka sukoba u Ukrajini. Uz gotovo potpuni izostanak slobode tiska, neovisni mediji i sloboda izražavanja suočeni su s ozbiljnim restrikcijama, što dodatno otežava situaciju za strane medijske kompanije koje djeluju u zemlji.
Mađarska prkosi Zapadu: ‘Razgovarat ćemo s kim hoćemo’