Latvijski taksist osuđen je danas na sedam godina zatvora zbog prenošenja fotografija i informacija vezanih uz latvijsku vojsku i NATO snage prema mreži ljudi za koje se vjeruje da špijuniraju za Moskvu, prema izvješću agencije AFP.
Latvijske sigurnosne službe otkrile su da je Sergej Sidorov iskoristio svoj neupadljiv izgled i zanimanje taksista kako bi nadzirao NATO brodove i teretne operacije u luci Riga. Također je utvrđeno da je špijunirao NATO baze i njihovo multinacionalno osoblje. Sud u Rigi potvrdio je da je, među ostalim aktivnostima, u ožujku 2023. Sidorov izvijestio o brojnim operacijama NATO-a oko Rige dok je prevozio vojno osoblje u dvije baze iz zračne luke.
Htio raznijeti naftni terminal u Rigi
Osim toga, Sidorov je prenio informacije o poligonu za testiranje NATO-ovih i ukrajinskih bespilotnih letjelica i tražio upute od svojih kontakata kako razviti bombu namijenjenu ciljanju civilnog naftnog terminala u Rigi. Napetosti u baltičkim državama porasle su od ruske vojne invazije na Ukrajinu u veljači 2022. Sidorov je uhićen u ožujku 2023., a sigurnosne službe tvrde da je prenosio informacije o postrojenju za testiranje bespilotnih letjelica i tražio upute o izradi bombi.
S druge strane, ruski političari kritizirali su Latviju, tvrdeći da je slučaj politički motiviran. Optužbe su opisali kao “apsurdne” i “neutemeljene”, tvrdeći da je Sidorov žrtva represije. Ruski dužnosnici, uključujući predstavnike Ministarstva vanjskih poslova, izrazili su zabrinutost zbog pitanja ljudskih prava u Latviji i izjavili da će pažljivo pratiti slučaj.
Sustavna špijunaža
Od početka rata u Ukrajini 2022. pojavilo se nekoliko slučajeva špijunaže u koje su uključeni civili i špijunske mreže iz raznih zemalja. U Estoniji je, primjerice, bivši policajac 2022. godine osuđen na osam godina zatvora zbog špijunaže u korist Rusije nakon što je prenio informacije o estonskom vojnom sektoru i ostvario kontakt s ruskim obavještajcima.
U Ukrajini su 2022. godine otkrivene mreže poznate kao “Alenkij Lisi”, koje su se sastojale od civilnih volontera koji su prikupljali obavještajne podatke o ukrajinskim vojnim operacijama. Te su mreže bile povezane s proruskim separatistima i ruskim obavještajcima, što je dodatno kompliciralo situaciju na terenu. U Sjedinjenim Državama također su otkriveni slučajevi ruskih špijuna koji djeluju tajno od početka sukoba. Godine 2022. ruski državljanin uhićen je pod optužbom za špijunažu jer je pokušao prikupiti podatke o ukrajinskom vojnom osoblju i opremi koristeći se lažnim identitetom za prikupljanje podataka. Također, i u kontekstu geopolitičkih napetosti koje okružuju Tajvan, kineske špijunske mreže regrutiraju civilne doušnike u raznim zemljama za prikupljanje informacija o vojnim bazama i obrambenim tehnologijama.
Oštri apel iz EU: Ruski špijuni mogli bi kroz Hrvatsku ulaziti u EU, iza svega stoji Orban