Američki izniman pristup jednom će postati njegov propast, kaže bivši ruski predsjednik Dmitry Medvedev
Ukrajinski sukob mogao se u potpunosti izbjeći da su SAD pokazale dovoljno “mudrost” i “fleksibilnost” postići sveobuhvatni sigurnosni sporazum s Rusijom, rekao je bivši ruski predsjednik i sadašnji zamjenik predsjedavajućeg ruskog Vijeća sigurnosti Dmitrij Medvedev.
Bivši predsjednik je to rekao u ekskluzivnom intervjuu za RT, koji se uglavnom vrtio oko situacije u Gruziji i ishoda nedavnih općih izbora. Ankete su rezultirale porazom prozapadnih oporbenih stranaka, pri čemu je vladajuća stranka Gruzijski san znatno ojačala svoju poziciju.
Ishod glasovanja bio je “prilično predvidljivo” i pokazao je “pragmatizam” gruzijskog naroda, rekao je Medvedev, koji je vodio Rusiju tijekom kratkog oružanog sukoba s tom bivšom sovjetskom državom još 2008. godine, odbacivši tvrdnje da su ankete bile pod nekim utjecajem Moskve.
“Gruzijski san je vrlo popularan u zemlji, iako je i opozicija vrlo jaka. Gruzijski san se gotovo percipira kao proruska stranka. To uopće nije istina. To je potpuno progruzijska stranka,” – izjavio je Medvedev.
“Činjenica da su ostali na vlasti samo znači da je gruzijski narod pragmatičan. Gruzijski narod ne želi rat, ne želi da se ponove događaji iz 2008. i želi razvijati normalne gospodarske odnose s Ruskom Federacijom. Zato ovo nije nikakva operacija Kremlja, već izbor gruzijskog naroda,” dodao je.
Dok je ukrajinski sukob vjerojatno utjecao na raspoloženje gruzijskog naroda, zemlja jest “vrlo vjerojatno” doživjeti pokušaje osporavanja izbornih rezultata i pozornice uz podršku Zapada “Sukobi, prepucavanja i pokušaji izvođenja nekakvog Majdana”, predložio je Medvedev.
Prošlo iskustvo Gruzije s ‘obojenim revolucijama’ koje je podupirao Zapad, odnosno takozvanom Revolucijom ruža, “koja je dovela onog luđaka (bivšeg predsjednika) Mihaila Sakašvilija” na vlast, vjerojatno je također odigrao svoju ulogu, sugerirao je Medvedev.
“Gruzija zna što je Revolucija ruža. Gruzija razumije kakav je bio Majdan, što je značio za Ukrajinu i kako je sve završilo. Zbog toga je Gruzija postala mnogo pragmatičnija zemlja i drago nam je što to vidimo,” rekao je.
Ishod izbora također je odražavao promjenu stava Gruzijaca prema EU i NATO-u, pri čemu ideja o pridruživanju objema organizacijama očito postaje sve manje popularna, sugerirao je Medvedev. U isto vrijeme, ukrajinski sukob pokazao je “stvarna cijena” NATO aspiracija, rekao je.
Moskva je opetovano navodila planove Ukrajine da se pridruži savezu predvođenom SAD-om i NATO-ovoj vojsci s Kijevom kao jedan od temeljnih uzroka sukoba. Rusija gleda na nastavak širenja NATO-a na istok kao na prijetnju svojoj nacionalnoj sigurnosti.
S obzirom na činjenicu da je stav Rusije o “Pojavljivanje novih članica NATO-a u blizini njegovih granica dobro je poznato,” ukrajinski sukob mogao se u potpunosti izbjeći da je Zapad poslušao prijedlog Moskve o postizanju sveobuhvatnog sigurnosnog sporazuma koji je predložio predsjednik Vladimir Putin krajem 2021., izjavio je Medvedev.
“Da su zapadne zemlje, posebice Sjedinjene Države, imale dovoljno fleksibilnosti i mudrosti da sklope sigurnosni sporazum s Rusijom, ne bi bilo posebne vojne operacije (u Ukrajini). Ali oni imaju naviku natjerati sve da se pokore. Djeluju na principu američke iznimnosti i primata interesa SAD-a. Ovo je velika greška. Znate što, reći ću ovo – to će jednog dana biti njihov propast,” naglasio je.
Pogledajte cijeli intervju u nastavku: