Bidenova administracija ovaj je tjedan dovršila korake za sprječavanje Amerikanaca da ulažu u niz naprednih tehnologija, uključujući umjetnu inteligenciju (AI), koja se razvija u Kini.
Ministarstvo financija SAD-a u ponedjeljak je dovršilo pravilo koje je proizašlo iz izvršne naredbe koju je izdao predsjednik Biden iz kolovoza 2023. a kojom se želi spriječiti “zemlje koje izazivaju zabrinutost” — posebno Kinu, uključujući Hong Kong i Makao — da pristupe američkim ulaganjima u razvoj tehnologija.
KINA SE ODUSTALI OD MEĐUNARODNOG NACRTA ZA ZAUSTAVLJANJE UMJETNE UTRKE U RAZVOJU ORUŽJA
Pravilo, koje će stupiti na snagu 2. siječnja, doneseno je u interesu američke nacionalne sigurnosti i pokriva tri temeljna tehnološka područja, uključujući poluvodiče i mikroelektroniku, kvantne informacijske tehnologije i određene AI sustave, izvijestio je Reuters.
Odjel je naveo ove “uske skupove tehnologija (kao) temeljnih za sljedeću generaciju vojnih, kibersigurnosnih, nadzornih i obavještajnih aplikacija.”
Paul Rosen, pomoćnik ministra financija za sigurnost ulaganja, rekao je: “Ulaganja SAD-a… ne smiju se koristiti za pomoć zabrinutim zemljama da razviju svoje vojne, obavještajne i kibernetičke sposobnosti.”
Ovaj potez je pokušaj da se Pekingu onemogući pristup bilo kakvom američkom know-howu dok se ova “vrhunska tehnologija” nastavlja razvijati ne samo za umjetnu inteligenciju već i za “računalne sustave za razbijanje kodova ili borbene zrakoplove sljedeće generacije”.
POČINJU PRVI AI RAZGOVORI IZMEĐU KINESKIH I AMERIČKIH IZASLANIKA
Opći cilj je spriječiti da ova sofisticirana tehnologija padne u ruke kineske vojske.
Ali ove mjere bi također mogle “zatvoriti tržišta za neke naše tehnološke tvrtke i rizične kapitaliste”, objasnio je Phil Siegel, osnivač neprofitne organizacije za umjetnu inteligenciju, Centra za naprednu spremnost i simulaciju odgovora na prijetnje (CAPTRS).
Iako će najveći dio odgovornosti biti na američkim tvrtkama da osiguraju da se pridržavaju najnovijih pravila SAD-a kada je u pitanju tehnološki razvoj u Kini, Siegel je rekao kako misli da to vjerojatno neće imati mnogo kratkoročnih negativnih posljedica.
“Dok ne shvatimo kako ovu tehnologiju mogu koristiti naši protivnici, vjerojatno je najbolje da ostanemo pri tom”, rekao je Siegel za Fox News Digital. “Pitanje koje treba postaviti jest ima li njihovo usporavanje veću vrijednost od praćenja onoga što rade s tim novim tehnologijama.”
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Stručnjak za umjetnu inteligenciju istaknuo je da najnoviji koraci za sprječavanje Kine da dobije uvid u američki tehnološki razvoj također znače da bi Washington mogao izgubiti potencijalnu vidljivost u tome kako Peking napreduje u razvoju umjetne inteligencije.
Kina je još jednom osudila najnoviji pokušaj SAD-a da se suprotstavi njezinom razvoju umjetne inteligencije, a ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da je uložilo prosvjed Washingtonu.
“Kina snažno osuđuje i čvrsto se protivi američkom uvođenju ograničenja ulaganja u Kini”, rekao je u utorak glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Lin Jian tijekom dnevnog brifinga za novinare.
Reuters je doprinio ovom izvješću.