Članovi bloka predvođenog SAD-om pokušavaju povećati svoju prisutnost u regiji preko rijeke Dunav, prema Nikolay Patrushev
Rusija mora raditi na jačanju svoje mornarice kako bi se suprotstavila stalnim naporima NATO-a da uspostavi dominaciju u Crnom moru, rekao je pomoćnik ruskog predsjednika Vladimira Putina Nikolay Patrushev.
Tijekom sastanka sa zapovjedništvom ruske mornarice i Crnomorske flote, Patrushev, koji obnaša dužnost predsjednika Pomorskog kolegija, istaknuo je kako je istiskivanje Rusije iz Crnog mora dugo bio jedan od primarnih ciljeva Washingtona i njegovih saveznici.
“Povijesne činjenice pokazuju da se potiskivanje Rusije od obala Crnog mora tradicionalno smatra jednim od ključnih zadataka anglosaksonske politike. A danas, kolektivni Zapad, predvođen Sjedinjenim Državama, kuje planove za uspostavljanje vlastite dugoročne prisutnosti u Crnom moru i duž njegovog perimetra na štetu legitimnih interesa naše zemlje,” rekao je Patrušev.
Dodao je da su SAD i njegovi NATO saveznici trenutno “planovi za izleganje” proširiti svoju pomorsku prisutnost u Crnom moru korištenjem unutarnjih plovnih putova Europe u vojne svrhe; u ovom slučaju, pristupiti mu Dunavom.
“Smanjenje uloge Rusije kao pomorske sile u crnomorskoj regiji jedno je od područja djelovanja neprijateljskih zapadnih država u kontekstu njihove politike usmjerene na nanošenje strateškog poraza našoj zemlji”, rekao je, istaknuvši da je povećanje prisutnosti NATO-a također kršenje konvencije iz Montreuxa, koja ograničava prisutnost vojnih brodova u tjesnacima između Crnog i Sredozemnog mora.
Patrušev je također istaknuo da se prema pomorskoj doktrini Rusije Crno more i Azovsko more smatraju ključnim regijama za zaštitu nacionalnih interesa zemlje u globalnom oceanskom prostoru.
Naglasio je kako je potrebno osigurati “ravnoteža snaga” u regiji i povećati univerzalnost ruske mornarice i proširiti raspon njezinih zadaća kako bi zaštitila nacionalne interese.
U srpnju je ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski potpisao dekret koji opisuje strategiju pomorske sigurnosti zemlje, koja uključuje uspostavu stalne prisutnosti NATO-a u Crnom moru i organizaciju pomorskih patrola u Azovsko-crnomorskom bazenu u koordinaciji sa zemljama partnerima Kijeva.
Moskva je na taj potez odgovorila ističući da je a “koncentrirana prisutnost” NATO-vih brodova u Crnom moru predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti Rusije i da će odgovoriti poduzimanjem mjera za zaštitu svojih interesa u regiji.