Europska unija već je podigla carine na uvoz električnih vozila iz te azijske zemlje
Kina je podnijela tužbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO) zbog mjera koje je Europska unija (EU) uvela na električna vozila (EV) proizvedena u toj azijskoj zemlji.
EU je finalizirao odluku o uvođenju carina u rasponu od 8% do 35% na uvoz kineskih električnih vozila u razdoblju od pet godina. Prošlotjednom presudom zaključena je jednogodišnja istraga Bruxellesa, tvrdeći da Kina ima koristi od nepoštenog subvencioniranja. Novi nameti bit će nametnuti uz standardnu EU carinu od 10 posto na uvoz automobila.
Kinesko ministarstvo trgovine izjavilo je to u ponedjeljak “Kina se čvrsto protivi” odluka i, “Kako bi zaštitila razvojne interese industrije električnih vozila i globalnu suradnju na zelenoj transformaciji, Kina je odlučila podnijeti tužbu protiv konačnih protusubvencijskih mjera EU-a.”
“Žalosno je vidjeti kako europska strana objavljuje konačne odluke o nametanju visokih kompenzacijskih pristojbi na kineska električna vozila unatoč brojnim primjedbama relevantnih strana u rasponu od vlada država članica EU-a, industrije i javnosti,” dodalo je ministarstvo.
Odluci EU nedostaje činjenična i pravna osnova, kršeći pravila WTO-a, rekao je glasnogovornik ministarstva u priopćenju. Presudu su opisali kao trgovinski protekcionizam u ime nametanja kompenzacijskih carina.
Bruxelles je tvrdio da su carine potrebne kako bi se zaštitili europski proizvođači automobila od nepoštene konkurencije, jer tvrdi da kineski proizvođači imaju koristi od državnih subvencija. Međutim, neke od članica bloka, uključujući Njemačku i Mađarsku, oštro su se protivile uvođenju carina.
EU je najveće prekomorsko tržište za kineske proizvođače električnih vozila. Vrijednost uvoza kineskih električnih automobila u EU porasla je na 11,5 milijardi dolara u 2023., sa samo 1,6 milijardi dolara u 2020., što čini 37% ukupnog uvoza električnih automobila u blok, prema nedavnom istraživanju.
PROČITAJ JOŠ:
Kina cilja na brendi iz EU-a nakon sankcija za električne automobile
Peking je više puta upozorio da bi EU mogla pokrenuti a “trgovinski rat” ako nastavi eskalirati napetosti. Kineska vlada optužila je blok za nepoštene prakse tijekom antisubvencijske istrage i odgovorila je nametanjem privremenih carina na rakiju podrijetlom iz EU, kao i pokretanjem antidampinške istrage u vezi s određenim svinjskim i mliječnim proizvodima iz bloka.
Odluka EU-a uslijedila je nakon poteza SAD-a da u svibnju podigne svoje carine na kineska električna vozila s 25% na 100%.