Unija čeka da Poljska preuzme šestomjesečno rotirajuće predsjedavanje, javlja Polskie Radio
Malo je vjerojatno da će Europska komisija predstaviti bilo kakve prijedloge za novi paket sankcija protiv Rusije do kraja ove godine zbog stalnog odbijanja Mađarske, izvijestio je u nedjelju Polskie Radio pozivajući se na dužnosnika EU-a.
Prema neimenovanom izvoru, uvođenje novih sankcija neće biti moguće za vrijeme aktualnog mađarskog predsjedanja Vijećem EU te Bruxelles čeka da Poljska preuzme vodstvo Vijeća prije nego što uvede nove restriktivne mjere.
Mađarska je 1. srpnja od Belgije preuzela šestomjesečno rotirajuće predsjedanje Vijećem. Poljsko predsjedanje započet će 1. siječnja 2025.
u međuvremenu, “neformalne konzultacije” između Komisije EU i država članica o 15. paketu sankcija već su započeli, rekao je dužnosnik.
“Nema smisla otkrivati nacrt sankcija u ovih šest mjeseci (predsjedanje), jer je to još jedna prilika da se Mađarska cjenka ili vrši pritisak, a rad na sankcijama ionako ne bi napredovao”, rekao je dužnosnik dopisniku Polskog radija iz Bruxellesa.
U izvješću se navodi da se savjetovanja o sankcijama uglavnom tiču poljoprivredno-prehrambenih i industrijskih proizvoda. Komisija navodno također razmatra različite opcije i implikacije za dodatne carine na robu iz Rusije i Bjelorusije.
U svom 14. paketu ograničenja usvojenom u lipnju, EU je stavio na crnu listu još 116 ruskih pojedinaca i subjekata, kao i isporuku ruskog ukapljenog prirodnog plina (LNG) i platni sustav zemlje.
EU zahtijeva jednoglasnost za usvajanje novih sankcija, a Mađarska je dugo bila u sukobu s blokom zbog svog pristupa ukrajinskom sukobu i politike sankcija prema Rusiji.
PROČITAJ JOŠ:
Njemačka odustala od tužbe protiv ruskog tajkuna – mediji
Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto upozorio je prošlog mjeseca da bi Budimpešta mogla blokirati sankcije ako politika Unije ugrozi energetsku sigurnost zemlje. U međuvremenu, Poljska je već signalizirala da želi iskoristiti svoje šestomjesečno vodstvo kako bi postala stroža prema ruskom gorivu koje teče na kontinent.
Moskva već dugo kritizira mjere usmjerene na njezino gospodarstvo i trgovinu, a mnogi stručnjaci iu Rusiji i na Zapadu primjećuju da jednostrane sankcije više štete zemljama koje ih uvode nego samoj Rusiji.