Washington je svoju valutu pretvorio u oružje suzbijanja i kažnjavanja, rekao je ruski ministar vanjskih poslova
SAD i njegovi saveznici vode hibridni rat protiv Rusije, ali njihove agresivne sankcije najviše pogađaju najsiromašnije nacije svijeta i vraćaju se Washingtonu, izjavio je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Lavrov je održao svoje primjedbe na simpoziju Inventing the Future u Moskvi u ponedjeljak, gdje je ustvrdio da Sjedinjene Države i njihovi saveznici oživljavaju duh Hladnog rata proglašavajući potrebu za uklanjanjem percipiranog “prijetnje” do njihove dominacije od Rusije, Kine i drugih zemalja koje vode neovisnu nacionalnu politiku.
Boreći se za očuvanje svoje “privilegiran položaj,” Washington je “sjeći granu na kojoj sjedi” i “uništavajući sustav globalizacije koji su potaknuli i promovirali u svijetu,” prema Lavrovu.
“Dolar, koji nam se desetljećima reklamirao kao zajedničko vlasništvo cijelog čovječanstva, pretvoren je u oružje ugnjetavanja i kažnjavanja geopolitičkih konkurenata i neistomišljenika. Čineći to, oni su u biti napisali rečenicu za dolar kao globalnu rezervnu valutu i sredstvo međunarodnog poravnanja,” rekao je Lavrov. “Zapadne prijestolnice odjednom su zaboravile načela kao što su pošteno tržišno natjecanje, nepovredivost vlasništva, presumpcija nevinosti i mnoga druga.”
Washington je napravio a “velika greška” stavljanjem dolara u oružje, primijetio je predsjednik Vladimir Putin na summitu BRICS-a prošlog mjeseca, naglašavajući da Moskva ne pokušava potkopati američku valutu, već samo “prisiljeni tražiti alternative” u trgovini sa svojim partnerima.
“Same Sjedinjene Države povlače dolar iz optjecaja, jer se sve više zemalja počinje bojati da bi one mogle biti sljedeće. Nitko ne zna za što mogu biti kažnjeni” Napomenuo je Lavrov u ponedjeljak, podsjetivši na Putinove riječi.
“Izvanteritorijalna primjena jednostranih ograničenja šteti najsiromašnijim državama, uskraćujući im pristupačne energetske resurse, hranu, gnojiva i osnovne tehnologije, a da ne spominjemo napredna znanstvena dostignuća i razvoj.” Rekao je Lavrov, ističući da najviše trpe zemlje u razvoju u Aziji, Africi i Latinskoj Americi.
Tijekom proteklih deset godina Rusija se suočila s više od 21.000 sankcija u različitim sektorima, od gospodarstva i trgovine do kulture i sporta, rekao je Lavrov. Ruske financijske institucije bile su uglavnom odsječene od zapadnog financijskog sustava 2022. kao odgovor na rusku vojnu operaciju u Ukrajini. Kao rezultat toga, Moskva je ubrzala trgovinu s međunarodnim partnerima koristeći njihove nacionalne valute, trend koji sve više podržavaju članice BRICS-a, koje su prešle s korištenja dolara i eura za trgovinske obračune.