Dvoboj Intera i Arsenala trebao bi biti “šlager” današnje Lige prvaka, a Mikel Arteta može ga shvatiti i kao prvo pitanje na poligrafskom testiranju. Duboko udahnite i ostanite mirni, reći će ispitivač mjereći Španjolčev puls pa u nastavku: Jeste li legitimni kandidat za sve ovosezonske trofeje ili se samo lažno predstavljate? Artetin odgovor slijedi u nadolazećih mjesec dana, bit će to njegov trenutak istine.
Dok nogometaši Intera ulaze u bitku 4. kola Lige prvaka s tek jednim porazom u sezoni (od Milana), ujedno i serijom od sedam pobjeda i senzacionalnim remijem (4:4) s Juventusom, iliti s drugog mjesta talijanske ljestvice uz bod manje od Napolija, Arsenal na Meazzu stiže popraćen sivim tonovima. Jedan bod iz posljednje tri premierligaške utakmice (Bournemouth 0:2, Liverpool 2:2, Newcastle 0:1) znači i petu poziciju na tablici.
Arsenal je sa sedam bodova minusa od lidera Liverpoola udaljen jednako koliko i od West Hama na 14. mjestu. Prošlo je tek 10 kola, korak Londončana daleko je od šampionskog, a u idućih mjesec dana slijede dva londonska derbija s Chelseajem i West Hamom te utakmice s trećeplasiranim neugodnjakom Nottingham Forestom i Manchester Unitedom, u međuvremenu i gostovanje kod Sportinga u LP. Pa da vidimo jesu li topovske kugle Emiratesa spremne na nova razaranja ili je fitilj suviše natopljen znojem iz prethodnih sezona u kojima se neumorno, u konačnici i neuspješno pratila rafalna paljba Manchester Cityja.
– Možemo mi pričati što god hoćemo, no vrijeme je da te riječi prenesemo na teren – kratko i jasno poručio je Arteta nakon subotnjeg poraza u Newcastleu, u nadi da taj loš provod na St. James’ Parku ne ostavi kakav negativan utjecaj i na izvedbu u Ligi prvaka u kojoj, poput Intera, broji sedam bodova, a druga im je zajednička točka da nisu primili nijedan gol, čime se mogu pohvaliti još samo Aston Villa i Atalanta.
Je li Arteta apsolutni krivac za situaciju koja djeluje kao pravocrtni ulazak krizu? I ne baš. Mora mu se zamjeriti poraz od Bournemoutha, ali tu nije imao sreće jer je Saliba pocrvenio već u 30. minuti. S igračem manje čitavo drugo poluvrijeme izborio je remi sa Cityjem (2:2), vjerojatno bi dobio Liverpool da nije morao igrati s rezervnom obranom, a još početkom sezone remizirao je s Brightonom (1:1) igrajući 40 minuta s desetoricom. Posljednji poraz od Newcastlea jedina je utakmica koju Arteta ne može opravdati Murphyjevim zakonom.
No, koga je uopće briga za izgovore? Arsenal nije drugorazredni klub, uspjeh se mjeri isključivo stanjem na tablici, neovisno o okolnostima, pa čak i ako one podrazumijevaju ozljedu Martina Odegaarda (oporavlja se od rujna, ovih dana počeo trenirati), kapetana i nositelja momčadi uz Bukaya Saku. Na koncu, konkurent City već dugo igra bez Rodrija i Kevina de Bruynea, hoće li to Pepu Guardioli biti snažno opravdanje u slučaju da ih Liverpool “pomete” u ovosezonskoj utrci? Neće.
Problemi Arsenala jasno su uočljivi i bez povećala. Nedostaje im isto što im je nedostajalo i prethodnih godina. City ima Haalanda, Liverpool ima Salaha, a gdje je Arsenalov napadač od 20+ golova po sezoni? Izostanak takvog pojedinca, uz blijedu formu napadača i ozljede/suspenzije koje tjeraju Artetu na marginalna rješenja u vezi i obrani, osjetniji je nego u bilo kojem trenutku “novog”, Španjolčevog Arsenala uspostavljenog 2022. nakon tri godine djelovanja. Najbolji strijelac u PL trenutno im je Kai Havertz s četiri pogotka, s tim da je Nijemac samo jedan u nizu ofenzivaca sklonih burnim oscilacijama, što vrijedi i za Trossarda, Martinellija i Jesusa. Svako od njih osjetno je slabiji bez Odegaarda iza leđa, stoga Saka ostaje jedini pokretač moći, a taj, pak, mora igrati poluozlijeđen jer drugo desno krilo na Emiratesu – ne postoji. Činjenica da nijedan napadač protiv Newcastlea nije zapucao u okvir gola mora zabrinjavati Londončane.
Situacija se možda mogla izbjeći, niti bi Saka riskirao zdravlje, da se mudrije poslovalo u ljetnom prijelaznom roku. Danas znamo da su se tamošnji mediji s pravom čudili zašto Arsenal primarno obogaćuje defenzivnu i veznu liniju. Navijači su zazivali “kapitalca” u liku Watkinsa ili Osimhena, oni su trebali biti ti igrači od 20+, no želje se ne poklapaju uvijek s mogućnostima. U zadnjoj trećini doveden je jedino Sterling, u startu se znalo da je on više novak nego pojačanje. Kako će Arsenal funkcionirati u sljedećim tržišnim akcijama? Trenutno to nitko ne zna, jer sportski direktor Edu Gaspar u ponedjeljak je napustio klub i, pišu Englezi, neugodno iznenadio upravu. Gaspar je bio Artetin omiljeni saveznik, odigrao je ključnu ulogu u izgradnji momčadi, a sada navodno prihvatio ponudu grupacije Marinakis (drže Olympiacos, Nottingham Forest i Rio Ave) na mjestu izvršnog direktora, i to za trostruko veću plaću nego što ima u Arsenalu.
Engleska nogometna javnost zato sugerira da bi Gasparov odlazak mogao destabilizirati klub, no zbivanja iza kulisa ostat će u sjeni ako Arteta odradi dobar posao na travnjaku. Izazov počinje večeras, po završetku sprinta, odnosno nekoliko tjedana prije blagdana, Španjolac će unaprijed znati hoće li dobiti šibu ili igračku. Navijači crvenog Londona mole se ovom drugom, a kakva bi tek sreća bila da ta “igračka” pod borom, umjesto aplauza za dobro odrađeni posao, bude neki “maher” u protivničkom kaznenom prostoru…