Unatoč mrtvoj trci za Bijelu kuću, svjetska su tržišta u utorak bila su u optimističnom raspoloženju. Jedan od razloga relativnog zatišja je taj što su se povećale oklade na republikansku dominaciju u Bijeloj kući i oba doma Kongresa u odnosu na prošli tjedan. Najveća nepoznanica upravo je hoće li ijedan kandidat imati kontrolu na Kongresom koja bi omogućila relativno jednostavno provođenje odluka u naredne četiri godine, piše Reuters.
Takve oklade podrazumijevaju manje bojazni oko o fiskalne politike, čak i ako najave trgovinskih carina ostanu u kombinaciji jer ih predsjednik može samostalno provoditi. Još jedan prozaičan razlog je taj što se tržišta dionica u praksi oporavljaju nakon što završi neizvjesnost perioda čekanja. Također, ulagači čekaju i drugo ovogodišnje smanjenje kamatnih stopa Federalnih rezervi u četvrtak.
Indeks straha
Premda je u oštrijim vremenima pandemije VIX indeks “indeksa straha” volatilnosti američkih dionica bio oko 15 bodova veći nego što je sada, pao je više od 10 bodova unutar tjedan dana od objave izbornog rezultata u korist Joea Bidena. Na razini nižoj od 22 u utorak, VIX je bio gotovo upola manji od svoje rekordne vrijednosti.
Prava volatilnost ovog puta vlada na tržištima obveznica, gdje je indeks MOVE Treasury više nego dvostruko veći od onoga 2020. godine – i najviši u godinu dana. Ipak, prinosi na trezorske obveznice ostali su stabilni do glasanja na 4,3 posto, a izvedenice burzovnih indeksa na Wall Streetu također su bile stabilne.
Mnoge od nedavno živahnih “Trump transakcija”, koje podupiru pobjedu republikanskog kandidata, poput klađenja na viši dolar i Bitcoin te slabiji meksički pezo i kineski juan, smanjile su se jer tržišta predviđaju praktično jednake šanse za pobjedu Kamali Harris i Donaldu Trumpu.
Premda prvi ishodi glasovanja počinju pristizati tijekom noći s utorka na srijedu, mogli bi proći dani dok pobjednik ne bude poznat s obzirom na presudnu ulogu nekoliko ‘swing’ država koje će vjerojatno odlučiti o ishodu. Kako podsjeća Reuters, možda najvažnije bojište Pennsylvania 2020. godine nije dala jasnog pobjednika ni četiri dana nakon dana izbora tijekom kojih su dužnosnici prebirali po gomili glasačkih listića poštom.
Ta savezna država je među samo nekoliko onih koje ne dopuštaju obradu glasačkih listića koji stignu poštom do 7 ujutro po istočnom vremenu na dan izbora – što znači da bi mogli proći dani prije nego što se sazna ishod.
Udar carina
Inače, američki kupci bi mogli izgubiti do 78 milijardi dolara godišnje potrošnje ako se provede spomenuti novi prijedlog carina na uvoz predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa, pokazala je studija Nacionalne federacije maloprodaje (NRF). Predložene carine utjecale bi na kategorije potrošačkih proizvoda kao što su odjeća, igračke, namještaj, kućanski aparati, obuća i oprema za putovanja, posebno utječući na artikle u kojima je Kina glavni dobavljač.
Potrošači su u proteklih nekoliko godina postali štedljivi i sve više nastoje ograničiti troškove obuzdavanjem nenužne potrošnje, što je zauzvrat pogodilo prodaju kod trgovaca i tvrtki široke potrošnje u Sjedinjenim Državama, piše Reuters.
“Prodavači se uvelike oslanjaju na uvezene proizvode i proizvodne komponente kako bi svojim kupcima mogli ponuditi niz proizvoda po pristupačnim cijenama”, rekao je Jonathan Gold, potpredsjednik NRF-a za lanac opskrbe i carinsku politiku.
Trump je iznio ideju univerzalne carine od 10 posto za uvoz iz svih stranih zemalja u intervjuu za Washington Post u kolovozu prošle godine, a u veljači je naglasio da će biti dodatnih 60 do 100 posto carina na uvoz iz Kine.