Kada smo posljednji puta, 3. siječnja ove godine, razgovarali s Hrvojem Prpićem, hrvatskim poduzetnikom i investitorom, ali i i jednim od prvih naših ulagača u kriptovalute, cijena Bitcoina iznosila je 45.000 dolara. Prpić je tada za Poslovni dnevnik najavio da bi najpoznatija kriptovaluta ove godine mogla ići i do 100.000 dolara. Kako je cijena Bitcoina danas gotovo 90.000 dolara, njegovo predviđanje čini se jako blizu, pa smo mu se upravo zbog toga ponovno javili i pitali ga koji je razlog tako velikog rasta.
– Donald Trump otvoreno je za kriptovalute i za smanjenje regulacija koje su zaustavljale uporabu Bitcoina, čak je i otvorio firmu za kripto sa svojom djecom. BTC ima ciklus od oko četiri do pet godina i mi se sada bližimo vrhu ovoga ciklusa. Moja su predviđanja da bi ovaj ciklus mogao završiti na oko 150.000 dolara dok postoje predviđanja od 180.000 pa čak i 200.000 dolara. Nakon završenog ciklusa BTC obično padne i ima velike varijacije u cijeni sve do sljedećeg ciklusa koji nastaje ‘halvingom’. Halving je trenutak u kojem rudari gube polovicu svojih prihoda, a koji je upisan u protokol. Svakih 4-5 godina iznos nagrade rudarima pada na pola sve do 2100. godine kad će nagrada u potpunosti prestati (barem u ovom današnjem obliku). Zadnji halving je uzrokovao rast cijene BTC od 16 puta od vrha do vrha. To bi značilo da, ako se to ponovi, da će ovaj ciklus BTC završiti s cijenom 320.000 dolara, procjenjuje Prpić.
A osim Trumpove pobjede i ovogodišnjeg ‘halvinga’, na rast cijene Bitcoina utjecalo je i odobrenje američke Komisije za vrijednosne papire i burzu za 11 fondova kojima se trguje na burzi (ETF) povezanih s Bitcoinom. No, kako niti jedna krivulja ne ide vječno prema gore, Prpića smo pitali postoji li nešto što bi moglo ugroziti rast kriptovalute:
– BTC ne treba gledati na kratki rok, ističe Prpić. Prevelik je tu broj utjecaja da biste mogli predvidjeti cijenu BTC u kratkom roku. BTC je instrument koji kupujete na najmanje 10 godina. Nemojte niti pokušavati kupiti BTC na dvije godine jer ćete sigurno izgubiti. Vjerojatno ćete izgubiti i ako ga kupujete na četiri godine. To je nešto sto kupite i ostavite za mirovinu i ne dirate, ili pak nešto sto danas kupujete djeci i ostavite da stoji dok oni ne odu u mirovinu.
Kako je cijena Bitcoina vrlo volatilna i podložna promjenama zbog brojnih čimbenika, jednog od prvih poslovnih anđela u Hrvatskoj, Hrvoja Prpića, pitali smo za kraj ima li kakav savjet za one koji posjeduju Bitcoin.
– Ne postoji univerzalan savjet. Ako vam je sav kapital u kriptu i imate 50-60 godina, vrijeme je za prodaju barem polovice. Ako imate manje od 50, zašto bi dirali ovaj ciklus? Zašto ne pričekati još dva, tri ili 15?, zaključuje Hrvoje Prpić.