Prihvaćanje e-Računa od strane građana i poslovnih subjekata i njegova raširena uporaba nosi višestruke pozitivne učinke. Prelazak na e- Račun potpuno je u skladu sa ciljevima održivog poslovanja te doprinosi izravno smanjenju otpada, smanjenju negativnih utjecaja transporta i smanjenu potrošnju energije. Važno je istaknuti kako njegova upotreba pozitivno utječu na optimizaciju svih poslovnih procesa kao i na povećanje efikasnosti, ali i na podizanje ukupne razine digitalizacije i digitalne pismenosti na nacionalnoj razini. Mnoge zemlje su već prepoznale te prednosti pa su e-Računi u državama poput primjerice Danske ili Italije već godinama standard.
Posebnu pozornost ovom važnom dijelu cjelokupne digitalne tranzicije posvećuje Udruženje telekomunikacijskih i poštanskih usluga, koje aktivno zastupa interese svojih članica, a djeluje pri HGK, te sudjeluje u zakonodavnim promjenama koje su od zajedničkog interesa za ovaj segment gospodarstva te aktivno promiče njihove interese.
Stoga Udruženje 27. studenog u Hrvatskoj gospodarskoj komori organizira panel raspravu „e-Račun: ključ očuvanja životne okoline i sigurnosti potrošača“.
Cilj je definirati prednosti i izazove uvođenja e-Računa za poslovne subjekte i za građane, ali i osvrnuti se na zakonski okvir te na tehničke aspekte uvođenja ovog sustava u širu primjenu.
„Iako su se u Hrvatskoj poslovni subjekti uspješno prilagodili obavezi izdavanja e-Računa u javnoj nabavi, pred nama je izazov da to kao standard proširimo na poslovne korisnike, ali i među građane. Prema anketi koju je provela Porezna uprava čak 76 posto ispitanika koji već koriste e-Račun pozitivno gleda na doprinos elektroničkih računa u poslovanju. Međutim, dio poduzetnika još uvijek njeguje tradicionalni, papirnati način poslovanja i to je potrebno mijenjati jer upravo e-Račun igra važnu ulogu u modernizaciji, učinkovitosti i transparentnosti poslovanja“, istaknula je Morana Čulo Jovičić, predsjednica Udruženja telekomunikacijskih i poštanskih usluga HGK, koja napominje kako digitalizacija poslovanja nezaustavljivo mijenja način na koji komuniciramo i radimo te snažno doprinosi povećanju učinkovitosti i transparentnosti.
Osim što doprinosi optimizaciji procesa i ciljevima održivog poslovanja, automatizacija unosa i obrade podataka važno je istaknuti kako njegova upotreba smanjuje rizik od pogreške i lažnih transakcija. Sve to donosi veću sigurnost potrošačima te otvara vrata jednostavnijem upravljanju osobnim financijama, pružajući lakši pregled i jednostavnije plaćanje računa te lakše praćenje transakcija.
„S obzirom na to da zakonodavstvo potiče i u određenim situacijama čak uvjetuje poslovnim subjektima obvezu izdavanja e-Računa, ključni izazov ostaje pitanje kako prevladati jaz koji je prisutan kod dostave računa fizičkim osobama, gdje je i dalje zastupljen papir. Stoga u Udruženju telekomunikacijskih i poštanskih usluga zagovaramo prilagodbu zakonskog okvira koji će olakšati proces integracije za građane i manje tvrtke, sve u cilju omogućavanja bržeg i sigurnijeg protoka informacija, veće transparentnosti te, dugoročno, boljeg upravljanja resursima“, pojasnila je Čulo Jovičić.
O ovoj važnoj temi kojoj je krajnji cilj definirati e-Račun kao imperativ u ispostavi računa, na panelu će raspravljati predstavnici Ministarstva financija, Ministarstva gospodarstva, predstavnici članica udruženja i drugi relevantni sudionici.
Uz e-Račun, kao jedan od ključnih alata za učinkovitije i transparentnije poslovanje te jednostavniju i sigurniju svakodnevicu, Udruženje je fokusirano i na druge aktivnosti iz svoje domene, primjerice one koje pridonose snažnijoj digitalizaciji.
„Jedna od najvažnijih potpora u stvaranju modernog digitalnog društva je i osiguravanje pristupa širokopojasnom internetu, posebice u ruralnim područjima, što je ključ je za uravnoteženi regionalni i gospodarski razvoj društva, od građana i gospodarstvenika, a posebice sektora obrazovanja. Širokopojasni internet potiče inovacije i poduzetništvo, dok digitalna povezanost i pismenost olakšava pristup javnim uslugama i kreira nova radna mjesta bez kojih je poduzetništvo teško ostvarivo“, rekao je Dario Soldo, direktor Sektora za promet HGK.
Stoga je Udruženje dodatno usmjereno na propise o izgradnji digitalne infrastrukture bez koje daljnji napredak u ostvarenju digitalnih ciljeva nije moguć.