Iako mnogi europski proizvođači dižu nogu s gasa i usporavaju elektrifikaciju voznog parka, francuska grupacija Stellantis, četvrta po veličini automobilska korporacija na svijetu, baca sve karte na struju. Unutar same grupacije, jedna od ključnih lokomotiva prelaska na struju je Opel koji do 2028. planira postati potpuno električna marka.
Da, dobro ste pročitali. Za tri godine, benzinaca, čak i hibrida više neće biti u ponudi. Dizelaše u Rüsselsheimu više nitko niti ne spominje…
Potpuno nova, druga generacija najvećeg Opelovog SUV modela, međutim, ne dolazi isključivo u električnoj izvedbi.
Koristi Stellantisovu platformu STLA Medium (kao i novi Peugeoti 3008 i 5008) koja prima široki raspon pogona, uključujući potpuno električnu varijantu. No, tu su još i plug-in hibrid ukupne snage 195 KS te 1,2-litreni blagohibridni trocilindarski turbobenzinac sa 136 KS uparen s automatskim 6-brzinskim mjenjačem s dvije spojke, koji bi trebao ispuniti rupu nastalu izbacivanjem klasičnog benzinca iz ponude.
Uz novu platformu i potpunu rošadu pogonskih sklopova, Grandland je i narastao u svim smjerovima.
Njemački SUV sada je dugačak 4,65 metara (+17,3 cm u odnosu na prethodnika), širok 1,93 m (+3,6 cm) te visok 1,66 m (+4,9 cm).
Rast gabarita u kombinaciji s međuosovinskim razmakom rastegnutim na 2,78 metra najbolje se osjeti u unutrašnjosti gdje su putnici straga dobili dodatni prostor za noge, a profitirao je i prtljažnik obujma 550 litara (+30 litara).
Jednostavnim preklapanjem stražnjih naslona raste na 1645 litara.
Prednjom armaturom dominira visoko postavljena središnja konzola s ogromnim dodirnim zaslonom veličine 16 inča (serijski 10 inča), blago zakrenutim prema vozaču. Taj zaslon nove koncepcije u obliku pravokutnika ima dijagonalu čak 40 centimetara te nudi novi, bogatiji grafički prikaz.
Ispred vozača su i novi digitalni instrumenti na zaslonu dijagonale 25 centimetara s preglednim informacijama. Vozači koji ‘žive’ na cesti posebno će cijeniti nova sjedala s ojačanim bočnim osloncima, ali i unaprijeđenim funkcijama ventilacije, grijanja i masaže. Na prednjim sjedalima sada je posebno dizajnirani utor za smanjenje pritiska na trtičnu kost.
Iako je vanjski dizajn tek evolucija aktualnog stila njemačke marke, novi Grandland je prvi Opel s funkcionalnim stilskim elementima poput 3D Vizora i osvijetljenog natpisa Opel na stražnjem dijelu u sklopu crvene LED svjetleće horizontalne trake.
Intelli-Lux LED tehnologija već je prisutna na Astri i Corsi, no prednja svjetla tu po prvi puta imaju više od 50.000 elemenata, koja omogućavaju svjetlosne snopove visoke rezolucije bez zasljepljivanja drugih vozača.
Od tridesetak ponuđenih Grandlanda koji su nas dočekali na tvorničkom parkiralištu u Rüsselsheimu, među novinarima su odmah ‘planuli’ ključevi turbobenzinske i plug-in hibridne varijante, pa smo imali prilike isprobati samo potpuno električnu izvedbu.
‘Grebanje’ za ključeve dobar je pokazatelj kakve će pogonske sklopove birati kupci.
No, električni Grandland ima dovoljno aduta za ozbiljan tržišni nastup. Na raspolaganju su dvije varijante baterija kapaciteta 73 kWh i 82 kWh. Obje koriste arhitekturu od 400V te podržavaju punjenje istosmjernom strujom do 160 kW te im za punjenje do 80 posto kapaciteta treba manje od 30 minuta.
Zahvaljujući strukturi vozila prilagođenoj novodizajniranoj, plosnatoj bateriji kapaciteta 98 kWh, Grandland prema može prevaliti 700 kilometara (WLTP). Mi smo ležernom vožnjom na otvorenoj dionici trošili svega 15,5 kWh, no nakon dionice na autocesti prosjek nam je iznosio 22 kWh. Dakle, ovisno o načinu vožnje, realan doseg kreće se između 400 i 500 kilometara.
Cijene na našem tržištu – gdje Grandland stiže u prvom kvartalu iduće godine – još nisu poznate, no kao orijentir mogu poslužiti one u Njemačkoj.
Blagohibridni benzinac stoji 36.400 eura, plug-in hibrid starta na 40.150 eura, dok je električni Grandland dostupan za 46.750 eura.
UKRATKO
– Isprobali smo potpuno električnu izvedbu, no za pretpostaviti je da će naše vozače više zanimati varijante iz kojih nije nestao motor s unutarnjim sagorijevanjem
– Druga generacija narasla je u svim smjerovima i donosi značajan iskorak u dizajnu, količini prostora i tehnologiji
– Vozač je okružen pravim multimedijskim carstvom koje uključuje središnji dodirni zaslon dijagonale 40 centimetara, s potpuno novim grafičkim prikazom
– Digitalni instrumenti na zaslonu dijagonale 25 cm pregledni su i lako je upravljati svim funkcijama. Na raspolaganju su i brojni sustavi pomoći u vožnji, uključujući automatsko kočenje, nadzor mrtvog kuta…
– Mnogo pažnje je posvećeno prednjim sjedalima koja imaju snažnije bočne oslonce, funkciju grijanja i ventilacije te unaprijeđene opcije masaže
– Nove dimenzije i povećani međuosovinski razmak odrazili su se na ponudu prostora u prtljažniku koji sada broji 550, odnosno 1645 litara
– Na stražnjem dijelu Grandlanda dominira trendovski osvjetljeni natpis Opel u sklopu crvene LED svjetleće horizontalne trake
– Novi Grandland je prvi Opel s funkcionalnim stilskim elementima poput 3D Vizora. Prednja svjetla imaju više od 50.000 elemenata