Odabravši Donalda Trumpa, Amerikanci su nedavnim predsjedničkim izborima možda odabrali budućnost automobila bez volana. Bloombergovi izvori tvrde da je Trumpov tranzicijski tim rekao savjetnicima da je stvaranje federalnog okvira za samovozeće automobile “glavni prioritet” za Ministarstvo prometa. Trenutačni propisi otežavaju tvrtkama stavljanje značajnog broja automobila bez konvencionalnih kontrola na američke ceste, ograničavajući dozvole na maksimalno 2500 auta godišnje. Pokušaji da se to ograničenje ukine u prošlosti su propali, ali navodni komentari Trumpovog tima sugeriraju da bi do toga konačno moglo doći.
Sve ovo bi moglo biti velika pomoć Tesli, koja je nedavno predstavila svoj dugoočekivani Cybercab, robotaksi dvosjed bez upravljača. Full Self Driving sustav Tesle za samostalnu vožnju dostupan na automobilima poput Modela 3 i Y također bi mogao imati koristi od promjena. Trenutačno zakon zahtijeva da ljudski vozač bude za volanom spreman preuzeti kontrolu kad je sustav u funkciji.
Elon Musk, Teslin izvršni direktor i odnedavno veliki Trumpov pristaša, imenovan je čelnikom novog Odjela za vladinu učinkovitost (DOGE) i očito je znao za stav nove vlade o samostalnoj vožnji. Čitava priča oko ukidanja ograničenja odmah je rezultirala i rastom dionica Tesle u za sedam posto i padom dionica u taksi tvrtkama Uber i Lyft za gotovo isti postotak jer autonomni taksiji predstavljaju veliku prijetnju njihovom poslovanju.
Ipak, neće svi zakonodavci u SAD-u pozdraviti pokušaje da se na američke ceste stavi više automobila bez vozača. Cruiseu je prošle godine poništena dozvola za Kaliforniju nakon što je jedan od njegovih automobila sudjelovao u sudaru s pješakom, a Teslin autopilot i Full Self Driving trenutačno su predmet istrage američkih vlasti.