Donald Trump najavio je će uvesti carine od 25 posto na sav uvoz iz Kanade i Meksika, te dodatnih 10 posto na kinesku robu, pritom optužujući te zemlje da dopuštaju ilegalnu imigraciju i trgovinu drogom. U objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social, Trump je rekao da će prvog dana čim stupi na dužnost nametnuti carine Kanadi i Meksiku “na sve proizvode koji dolaze u SAD i njegove smiješno otvorene granice”, koje će ostati na snazi “sve dok droga, posebno fentanil, i svi ilegalni ‘alieni’ ne zaustave ovu invaziju na našu zemlju”, piše Financial Times.
Prijetnja općom carinom
Trump je izjavio da će se carine za Kinu primjenjivati na sav uvoz i da će doći povrh postojećih nameta, a također je i kritizirao Peking da nije ispunio obećanja o uvođenju smrtne kazne za ljude koji dilaju fentanil, smrtonosni sintetski opioid. Najave su uvod u Trumpovu novu konfrontacijsku trgovinsku politiku, nakon predsjedničkih izbora na kojima je vodio kampanju za uvođenje brojnih carina i kritizirao američke trgovinske partnere. Trump je prethodno zaprijetio da će uvesti opću carinu od više od 60 posto na sav kineski uvoz.
“Nove stroge carine na uvoz iz tri najveća trgovačka partnera SAD-a značajno bi povećale troškove i poremetile poslovanje u svim uključenim gospodarstvima”, rekla je Erica York iz Tax Foundationa, think-tanka sa sjedištem u Washingtonu. “Čak i prijetnja carinama može imati jeziv učinak”, upozorava York.
Indeks američkog dolara porastao je 0,4 posto jer su se druge valute našle pod pritiskom. Kanadski dolar pao je za 0,8 posto, dok je meksički pezo pao za 1,3 posto, što je pridonijelo oštroj deprecijaciji ove godine. Kineski juan skliznuo je 0,1 posto, euro je oslabio 0,2 posto, a funta je pala 0,1 posto.
Kina je odgovorila na Trumpove komentare, tako što ih je kineska državna televizija CCTV označila kao “neodgovorne”. Službeni Peking nastojao se predstaviti kao čuvar otvorene trgovine, unatoč kritikama da izdašno subvencionira svoje proizvođače i održava čvrste barijere pristupu međunarodnih tvrtki dijelovima svog domaćeg tržišta. “Ekonomska globalizacija nepovratan je povijesni trend”, izjavio je kineski potpredsjednik Han Zheng u Pekingu. Dodao je da će Kina “raditi na izgradnji otvorenog svjetskog gospodarskog sustava i zaštititi stabilno i nesmetano funkcioniranje globalnog industrijskog opskrbnog lanca”.
Posebna meta – Meksiko
Trump je posebno u kampanji ciljao Meksiko prijeteći da će nametnuti “kakve god carine budu potrebne – 100 posto, 200 posto, 1000 posto” kako bi zaustavili kineske automobile da prijeđu južnu granicu”. Carine bi mogle biti nametnute posezanjem za izvršnim ovlastima koje bi nadjačale sporazum o slobodnoj trgovini (USMCA) koji je Trump potpisao s Kanadom i Meksikom tijekom svog prvog predsjedničkog mandata.
“Postoji velika integracija sjevernoameričke proizvodnje u mnogim sektorima, posebice automobilskoj, tako da bi to bilo prilično razorno za mnoge američke tvrtke i industrije”, rekao je Warren Maruyama, bivši glavni savjetnik u Uredu američkog trgovinskog predstavnika. “Tarife su inflatorne i podići će cijene”, dodao je Maruyama.
Ricardo Monreal, čelnik meksičke vladajuće stranke u donjem domu Kongresa, rekao je da carine “neće riješiti problem” na granici. “Eskalacija trgovinske odmazde samo bi naštetila džepovima ljudi”, napisao je na društvenoj mreži X. Diego Marroquín Bitar iz think-tanka Wilson Centera upozorio je da bi jednostrane carine “uzdrmale povjerenje u sporazum o slobodnoj trgovini i naštetile svim trima gospodarstvima”.