Snažno olujno nevrijeme jučer je pogodilo područje istočne Hrvatske i Zagrebačke županije. Najviše je stradalo mjesto Bošnjaci. S krova crkve Sv. Martina srušila se značajna količina novog crijepa u dvorište župnog dvora, a na zgradi Šumarskog muzeja stoje uništena gnijezda roda.
Oko 19.30 općinu Bošnjake zadesila je tuča veličine teniske loptice bez kiše, na cijelom području, padala je otprilike pola sata. Svi stambeni objekti su stradali, usjevi su stopostotno uništeni. Žetva žita i ječma je srećom završena.
Cijelo selo je poharano, brojne su kuće oštećene, velika količina leda padala je na pročelja i krovove, a pravi razmjeri katastrofe tek sada se naziru. Dodatni je problem to što je cijelu noć i jutro padala kiša, što otežava interventne mjere popravka. Policijska uprava vukovarsko-srijemska je do 9 sati zaprimila 34 dojave o događajima i štetama uzrokovanim ovom vremenskom nepogodom.
Dabro: ‘Više to asocira na neko ratno razdoblje’
Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro s Franjom Oreškovićem, zamjenikom vukovarsko-srijemskog župana, i Ivanom Bosančićem, zastupnikom u Hrvatskom saboru, posjetio je nevremenom pogođene Bošnjake. Orešković je naveo da se šteta nastala na stambenim objektima preliminarno procjenjuje na pet milijuna eura.
Dabro je opisao situaciju na terenu. “Kada pogledate krovove i kuće, više to asocira na neko ratno razdoblje. Bitno je što prije podnijeti zahtjeve za procjenu štete i staviti život što prije u normalnu funkciju”, rekao je. Dodao je da se ovo u Slavoniji događa iz mjeseca u mjesec.
“Jutros sam kontaktirao DHMZ, imao sam brojne pozive jer poljoprivredni proizvođači inzistiraju na vraćanju protugradne obrane s raketama kao nekada. Zatražio sam od DHMZ-a stanje laserskih lampi i došao do zaključka da su u jako lošem stanju. Znanost kaže da te rakete nemaju svrhu. Treba koristiti sva dozvoljena sredstva, makar i psihološki, kako bi ljudi bili svjesni da Ministarstvo poljoprivrede i DHMZ čine sve da spriječe ovakvo olujno nevrijeme. S druge strane, susjedne zemlje Srbija i BiH koristile su rakete, a ishod je bio isti kao kod nas. Postavljam pitanje: vrijedi li čekati i plaćati štetu od elementarnih nepogoda, ili možemo uložiti u sprječavanje štete?”, pitao se Dabro.
Najpotrebniji su isusivači i crjepovi
Andrija Juzbašić, načelnik općine Bošnjaci rekao je kako je od 5 ujutro na nogama. Rekao je su mjestu najpotrebniji isušivači i crjepovi, koji su nužni za hitnu sanaciju nastale štete. Rekao je da je struje nestalo u većem dijelu mjesta. Dodao je da će najteže biti u staračkim kućanstvima te da će vjerojatno morati angažirati i vojsku.
Zastrašujuće posljedice nevremena koje je pogodilo Hrvatsku: Heroji imali čak 270 intervencija
“Odmah smo okupili sve firme i oformili komisije s građevinskim stručnjacima, angažirali smo i dron da snimi situaciju na području Općine da bude sve dokumentirano. Svaka kuća će dobiti ono što joj je potrebno. Folije se već dijele”, kazao je načelnik i dodao da je olakšavajuća okolnost što idućih dana neće padati kiša.
Jutros je održana sjednica Stožera civilne zaštite Općine Bošnjaci, na kojoj su sudjelovali načelnik županijskog Stožera, obnašatelj dužnosti župana i voditelj Službe civilne zaštite Vukovar. Tijekom sjednice formirano je Povjerenstvo za procjenu štete i podnesen je zahtjev za proglašenje prirodne nepogode.
Slavonsko selo ne pamti ovakvo nevrijeme: ‘Katastrofa. Padao je led veličine teniske loptice’
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.