Osim što je jedina, uska je i njome prolazi ama baš sav promet između Ploča i Albanije – od kamiona, kampera, cisterni do autobusa, osobnih automobila i motocikala – ‘nameče‘ se na tu jadnu magistralu i mopedi, u narodu poznatiji kao skuteri.
Treba li uopće govoriti kako usporavaju ionako gust i često usporen promet, poglavito oni gdje ih dvoje (a viđalo se i po troje) sjedi na skuteru koji i inače ne razvija brzine veće od 50 km/h? Takve scene mogu se snimiti svakodnevno na Jadranskoj magistrali, posebno ovdje na jugu i u našoj županiji, koja jedina još (a pitanje je i hoće li ikad) ne uživa blagodati autoceste.
Pored romobila koji se isto mogu sresti po magistrali i stvarno čovjeka za volanom ostave osupnutoga hrabrošću (ili ludošću) romobilaša, kao i biciklista koji se ipak drže pravila pa voze uz sami desni rub kolnika, skuteraši izazivaju sve veću nervozu u prometu dolaskom srpnja. Sad su, naime, povećane brojke najmova vozila na dva kotača, a stranci koji ga uzmu za izlet u okolici ostavljaju dojam da nisu svjesni opasnosti u koju se upuštaju vozeći se magistralom. Nerijetko to čine ne poštujući pravila i vozeći se posred trake, uživajući u pogledu na okolicu, bezbrižno nesvjesni činjenice da je ovo jedina cesta koja Dubrovnik povezuje s apsolutno cijelim prometom iz drugih dijelova zemlje i inozemstva.
– Planiram kupiti moped i zanima me je li pametno voziti po Jadranskoj magistrali, posebno potez Zadar-Šibenik? – jedno je od pitanja iz bespuća interneta.
– Voziti po magistrali 45km/h? Zar ti nije jednostavnije baciti se pod vlak ili baciti upaljen fen za kosu u kadu punu vode kad se već hoćeš ubiti? – odgovorio mu je drugi korisnik.
– Nemoj to raditi. Na skuteru si na magistrali na vjetrometini. Svi će te obilaziti jer si spor, pritom će dio prolaziti tik do tebe (rizik od nesreće), kamioni i autobusi će te prilikom obilaska dobro zatresti zbog zračnog vrtloga kojeg naprave (opet rizik od nesreće). Stvarat ćeš nervozu drugim vozačima, pa će te agresivno obilaziti (još jedan rizik) – dobronamjerno ga je savjetovao treći.
– Ne znam koliko će skuter izdržati vožnju na ful gasu toliko kilometara. Također, trebat ce ti nekih sat i po za tu relaciju na skuteru. Uglavnom, stavljaš si glavu u torbu. Za tu relaciju ti treba motor ili kakav veći skuter. Skuteri su za manje gradove, nikako za ovo – nadovezao se još jedan komentator.
Zakon o sigurnosti prometa na cestama propisao je da skuterima nije zabranjena vožnja magiostralom, ali postoje pravila kojih se moraju pridržavati. U prometu na kolniku koji ima samo po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, vozač mopeda je dužan voziti što bliže desnom rubu kolnika. Novčanom kaznom u iznosu od 30 eura kaznit će se za prekršaj vozač motornog vozila koji se kreće vozilom po cesti suprotno odredbama ovog članka, kaže slovo zakona. Ne bi bilo loše educirati svakog stranca koji uzima u najam moped nekim letkom s pojašnjenjem, u kojem bi možda pametnije bilo izostaviti iznos kazne jer je uistinu simbolična u usporedbi s opasnošću u koju dovodi sebe i druge sudionike u prometu.
PROMISLITE DOBRO PRIJE NEGO SJEDNETE ZA VOLAN!
Na ovu temu dobili smo i iscrpan odgovor dubrovačke policije:
– Vozačima mopeda dozvoljeno je kretanje magistralnom cestom. Kada se kreću kolničkom trakom koja ima samo jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru (kakva je i naša magistrala), dužni su voziti što bliže desnom rubu kolnika i na tolikoj udaljenosti od njega da, obzirom na brzinu kretanja, uvjete prometa, te na stanje i osobine ceste, ne ugrožavaju druge sudionike u prometu i ne izlažu sebe opasnosti – stoji u odgovoru.
– Tijekom ljetnih mjeseci, kada se ljubitelji vožnje motociklima i mopedima intenzivnije kreću prometnicama, na žalost češće dolazi do prometnih nesreća u kojima su upravo vozači navedene skupine vozila žrtve drugih nesavjesnih vozača motornih vozila, koji kršenjem prometnih propisa, ugrožavaju sigurnost svih sudionika u prometu. Isto tako, svjedoci smo da vozači mopeda zbog svog neodgovornog ponašanja i grubog kršenja prometnih propisa često budu žrtve prometnih nesreća u kojima teško stradavaju.
– Radi se o vrlo osjetljivoj skupini sudionika u prometu koji su vrlo često obuhvaćeni prometnim nadzorima koji se provode s razine policije uprave i nadležne policijske postaje, te je tako tijekom prošle, 2023. godine, poduzeto ukupno 2339 represivnih mjera prema vozačima mopeda i motocikala, ali i ovdje želimo istaknuti kako represija nije cilj policije, upravo suprotno, policija želi ukazati na nepoželjna prometna ponašanja i na takav način doseći razinu prometne kulture koja neće zahtijevati provođenje represivnih aktivnosti i upravo stoga naše akcije vrlo često javno najavljujemo.
– Iskoristili su priliku da skrenu pozornost ovoj skupini vozača na najčešće greške zbog kojih dolazi do njihovog prometnog stradavanja: kretanje neprilagođenom i brzinom većom od dozvoljene, nenošenje zaštitne kacige, kretanje površinama koje nisu namijenjene za tu vrstu vozila, precjenjivanje svojih vozačkih sposobnosti te istovremeno podcjenjivanje opasnosti u prometu, pretjecanje ili obilaženje kolone vozila po dijelu kolnika za vozila iz suprotnog smjera kada to prema prometnim znakovima nije dopušteno ili je rizično uzevši u obzir promet iz suprotnog smjera, provlačenje između zaustavljenih kolona vozila, vožnja s neupaljenim svjetlima tijekom dana čime su, uzimajući u obzir ionako manju siluetu samog vozila i vozača u odnosu na druga vozila, još manje uočljivi u prometu za druge sudionike, upravljanje neregistriranim i tehnički neispravnim vozilima, upravljanje vozilima prije stjecanja prava (bez položenog vozačkog ispita), uklanjanje blokada na mopedima čime se povećava krajnja brzinu vozila, koje je prema tvorničkim konstrukcijskim svojstvima namijenjeno za brzine do 45 km/h.
Tu su i najčešće greške vozača automobila u odnosu na motoriste: oduzimanje prednosti prolaska, prilikom prestrojavanja, pretjecanja ili skretanja vozila ne pridaju dovoljno pozornosti ovoj kategoriji vozača, tako da im se često nađu u tzv. „mrtvom kutu“ bočnog ogledala, neoprezno skretanje ili prestrojavanje, bez pokazivača smjera.
Iz dubrovačke policije podijelili su i nekoliko korisnih savjeta i preporuka za vozače mopeda i motocikala:
– Prije vožnje očistite vizir, stavite zaštitnu kacigu i pravilno je zategnite, uz zaštitnu kacigu, koristite i drugu zaštitnu opremu poput jakne, hlača, štitnika, čizmi i rukavica, zbog ionako manje, a samim time i teže uočljive siluete na cesti, preporuka je da nosite svjetliju odjeću i kacigu, „življih“ boja, odnosno s reflektirajućim detaljima; provjerite tlak u gumama, upalite dnevno ili kratko svjetlo, ne upravljajte pod utjecajem alkohola ili droga, poštujte dopuštena ograničenja brzine, prilagodite brzinu vožnje uvjetima na cesti, odnosno stanju i karakteristikama ceste, prilikom vožnje u skupini, vozite u slijedu jedan iza drugoga, izbjegavajte vožnju na dijelovima asfalta na kojima ima pijeska, ulja i sl., posebice u zavojima. Prilikom vožnje kroz lijevi zavoj, odmaknite se od središnje crte (jer se vožnjom uz crtu i naginjanjem u zavoju glava vozača može nalaziti čak do jedan metar u prometnoj traci namijenjenoj za promet vozila iz suprotnog smjera). Ne vozite slalom između vozila, kontrolirajte svoje ponašanje i strast za vožnjom te ne ispitujte mogućnosti svog mopeda ili motocikla, predviđajte poteze vozača (drugih) automobila, vozite se na dovoljnoj udaljenosti od vozila ispred sebe, vozite sredinom prometnog traka (iznimka je situacija kada se krećete kolnikom koji ima samo po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, gdje se moped tada treba kretati što bliže desnom rubu kolnika) i poduzmite i sve drugo što je u vašoj moći da svi sudionici budu sigurni u prometu.