Opsežni regulatorni režim Europske unije za tvrtke za kriptovalute, Tržišta kripto imovine (MiCA), trebao bi stupiti na snagu krajem godine, ali, sa samo tri tjedna do kraja, gotovo četvrtina od 27 zemalja koje čine blok nisu spremni.
Kako bi se uredba primjenjivala u zemlji, članice EU-a moraju uskladiti lokalne zakone s MiCA-om. Oni koji to tek trebaju učiniti uključuju Belgiju, Italiju, Poljsku, Portugal, Luksemburg i Rumunjsku, prema dokumentu koji je izradila Electronic Money Association, trgovačko tijelo, a koji je podijeljen CoinDesku.
Trgovačka udruženja koja zastupaju kripto industriju kažu da ovo stanje nespremnosti shvaćaju prelako od strane krovnih tijela Europske komisije i Europske agencije za vrijednosne papire i tržišta (ESMA), koja su postavljena na održavanje datuma provedbe do kraja godine čak i sa zemljama koje ne ispunjavaju uvjete to.
“Implementacija MiCA-e u nacionalni zakon ne ide onako kako bi trebala”, rekao je Robert Kopitsch, suosnivač Blockchaina za Europu, organizacije sa sjedištem u Bruxellesu čiji upravni odbor uključuje rukovoditelje Coinbasea (COIN), Binancea, Ripplea i Ava Labsa. .
Dvofazni proces
Provedba MiCA-a, koji je prošle godine stupio na snagu, podijeljena je u dvije faze. Prvi se dogodio u lipnju, kada su izdavatelji stablecoina morali osigurati da imaju ispravno ovlaštenje za rad u zemlji.
Drugi — rok za prosinac — odnosi se na pružatelje usluga kripto imovine (CASP) kao što su burze, pružatelji novčanika i skrbnici. Te tvrtke moraju biti registrirane i imati sjedište u barem jednoj zemlji Europske unije kako bi podnijele zahtjev za licencu prema MiCA koja im omogućuje rad u cijelom trgovačkom bloku.
Prema nekoliko trgovinskih udruženja kriptoindustrije, glavni problem za neke nacionalne regulatore, takozvano nacionalno nadležno tijelo (NCA), je kratak vremenski raspon između roka i listopada, kada su finalizirani određeni regulatorni tehnički standardi. Ostalo je samo dva mjeseca za rješavanje nastale papirologije i složenosti.
“Pod takvim vremenskim pritiskom bit će vrlo teško odgovornom nacionalnom tijelu za nadležna tijela ispravno upravljati CASP aplikacijom, što je ključno za pokretanje učinkovitog nadzora temeljenog na dobro uspostavljenom regulatornom odnosu”, stoji u pismu poslanom ESMA-i prošlog mjeseca. Pismo su potpisali Blockchain za Europu, European Crypto Initiative, Electronic Money Association i International Association for Trusted Blockchain Applications.
Trgovačke skupine zatražile su šestomjesečno razdoblje “nepoduzimanja radnji”. Drugim riječima, obustava aktivnosti provedbe tako da tvrtke koje tek trebaju dobiti autorizaciju ne podliježu sankcijama ako nastave s radom.
Do sada je ESMA odbila zahtjev, ali rok MiCA-e bit će razmatran na sastanku 11. prosinca. Iako je odgoda provedbe neprihvatljiva, ESMA se možda sprema ponuditi “smjernice” o vremenskom rasporedu, prema jednoj poznatoj osobi s materijom. ESMA je odbila komentirati.
Suočene s drugim alternativama osim neizbježnog zaostatka u registracijama, neke bi tvrtke mogle biti prisiljene zaustaviti kripto operacije, rekao je Kopitsch iz Blockchaina za Europu.
“Ako nemate licencu do određenog datuma, morate u biti zaustaviti svoje usluge u Europi”, rekao je Kopitsch. “Zamislite što to znači. Vrlo loše za posao i korisnici će biti uznemireni. I zbog toga EU ne izgleda dobro.”
Kopitsch je označio Irsku, Portugal, Poljsku i Španjolsku kao zemlje koje se bore za ispunjavanje roka. Tri druge osobe, koje su tražile da ostanu anonimne, pristale su, a spominju se i Italija, Malta, Cipar, Litva i Belgija.
Za donošenje zakona treba vremena
Unatoč tome što je relativno napredna kada je u pitanju regulacija kripto imovine, Udruga za elektronički novac spomenula je čak i Njemačku kao mjesto s problemima. Razlog je taj što postojeći njemački kripto okvir treba nove zakone kako bi zadovoljio MiCA specifikacije, proces koji može potrajati. Malta također ima kripto režim koji treba uskladiti s MiCA-om, rekla je EMA.
“To je politički i zakonodavni proces”, rekao je u intervjuu Helmut Bauer, konzultant pri Udruženju elektroničkog novca. “Koliko ja razumijem, ovo je predstavljalo problem za Njemačku i taj proces je odgođen. Čini se da je BaFIN prilično ažuran, ali mora pričekati zakon.”
BaFIN, njemački financijski regulator, dopušta bankama čuvanje kripto imovine prema okviru koji se u početku temeljio na pravilima tržišta financijskih instrumenata (MiFID).
Nacionalni regulatori također su identificirali zakonodavni postupak kao usko grlo u provedbi, upirući prstom u svoje vlade.
U Poljskoj, Uprava za financijski nadzor (KNF) rekla je da Ministarstvo financija koordinira proces i odgovorno je za poštivanje rokova.
“Nacrt poljskog zakona o tržištu kripto-imovine kripto-imovine dobio je pozitivno mišljenje o usklađenosti sa zakonima EU-a i trenutno je u Odboru za europske poslove”, rekao je glasnogovornik KNF-a putem e-pošte. “Svjesni smo da zakon bi trebao biti donesen do kraja godine, ali Poljska uprava za financijski nadzor nema izravan utjecaj na to (…) Poljska nije jedina zemlja koja još nije donijela nacionalni zakon i izazovi s kojima se suočava članica države su slične.”
Portugalska komisija za tržište vrijednosnih papira rekla je putem e-pošte: “Zakonodavni prijedlog koji provodi odgovornosti koje proizlaze iz europske uredbe MiCA, kao i raspodjelu ovlasti između CMVM-a i portugalske središnje banke (Banco de Portugal), potpada pod nadležnost portugalske vlade i trenutačno je na razmatranju u vladi.”
Glasnogovornik belgijskog FSMA-e je putem e-pošte rekao: “Budući da je (politička) odluka o određivanju nadležnih tijela za MiCA u tijeku, FSMA ne može dati nikakve informacije za vaša pitanja.”
Što se tiče Središnje banke Irske, ona potiče rano uključivanje podnositelja zahtjeva i uključena je u proces prije podnošenja zahtjeva s brojnim tvrtkama koje traže autorizaciju prema MiCA.
“Napredak tvrtke do sljedeće faze procesa za prijavu za CASP ovisit će o prirodi, veličini i složenosti tvrtke i stupnju pripremljenosti podnositelja zahtjeva”, rekao je glasnogovornik središnje banke putem e-pošte. ” Općenito, na temelju našeg iskustva, najbolje pripremljene tvrtke, spremne transparentno sudjelovati u svim fazama procesa autorizacije, prolaze kroz proces učinkovitije.”
Glasnogovornik talijanskog financijskog regulatora, Commissione Nazionale per le Società e la Borsa (CONSOB), rekao je putem e-pošte: “U ovoj fazi vaše pitanje treba postaviti ESMA-i, a ne Consobu kao nacionalnom tijelu.”
Njemačka, Španjolska, Malta, Cipar, Litva, Luksemburg i Rumunjska nisu odgovorile do vremena za tisak.