Sveučilište u Dubrovniku dobilo je ozbiljno upozorenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i omladine na rad i rok od tri godine da uklone nedostatke koje je utvrdila Agencija za znanost i visoko obrazovanje. U suprotnom, dovodi se u pitanju dopusnica za rad ovog Sveučilišta.
U provedenom postupku reakreditacije, vrednovano je u kojoj mjeri Sveučilište u Dubrovniku ispunjava uvjete za obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja i znanstvenog djelovanja. Ocjenjuje se pet tema, a moguće ocjene za svaku su: nezadovoljavajuća, minimalna, zadovoljavajuća i visoka razina kvalitete. Ovo je Sveučilište za znanstvenu/umjetničku djelatnost dobilo najvišu ocjenu, za nastavničke i institucijske kapacitete ocjenu zadovoljavajuće razine kvalitete, dok je za dvije teme dobilo ocjenu minimalne razine. Odnosi se to na studijske programe te interno osiguravanje kvalitete i društvenu ulogu visokog učilišta.
Stručno povjerenstvo utvrdilo je da Sveučilište u Dubrovniku ima velike prednosti, i to istraživačku kulturu koju visoko učilište snažno podupire i koja je dovela do impresivnog unapređenja rezultata i znanstvenih projekata, zatim internacionalizaciju kada je riječ o domaćim studentima koji stječu međunarodno iskustvo i ponudu studija Sveučilišta za strane studente, te izvrsne prostore i infrastrukturu za izvođenje studijskih programa i provedbu znanstvenih istraživanja. Povratne informacije koje je stručno povjerenstvo dobilo od sadašnjih i bivših studenata potvrdile su predanost nastavnog osoblja. Utvrđeno je da program Erasmus naročito dobro funkcionira, u pozitivnom kontekstu spomenuti su program dvojnog studija sa Sveučilištem u Palermu i dobro razvijeni tečajevi engleskog jezika za dolazne studente.
Među ostalim, utvrdili su da ustanova racionalno upravlja financijskim resursima te da se postupci zapošljavanja, napredovanja i reizbor nastavnika temelje na objektivnim i transparentnim postupcima koji uključuju vrednovanje izvrsnosti.
S druge strane, stručno povjerenstvo koje je lani boravilo u Dubrovniku, smatra da je neophodno žurno poboljšati interni sustav postupaka i propisa osiguravanja kvalitete. Od uprave traže da uloži napore u usklađivanju ishoda učenja na razini studijskih programa s razinom i profilom stečenih kvalifikacija te u odgovarajuću raspodjelu ECTS bodova koja je ocijenjena neodgovarajućom. Ukazali su na stalan pad broja upisanih studenata, kao i visoke stope odustajanja od nekih studija.
„Sveučilište u Dubrovniku, kao i mnoga druga visoka učilišta, suočava se s primjetnim padom broja upisanih studenata te je odlučilo proširiti ponudu svojih studijskih programa. Upisne kvote za pojedine studijske programe postavljene su previsoko i nisu u skladu s potražnjom i potrebama za tim programima. Mali broj upisanih studenata na neke studijske programe dovodi u pitanje njihovu financijsku održivost”, stav je stručnog povjerenstva. Preporučeno je više analitičkog rada o pitanju visoke stope odustajanja od studija i njezine potencijalne povezanosti s kriterijima i postupkom upisa. Uočili su da je na nekim odjelima mali broj nastavnika zaposlen u punom radnom vremenu, posebice na Odjelu u osnivanju na studiju sestrinstva. Među primjedbama je i nedostatak sredstava za podršku studentima, osobito za savjetovanje.
Temeljem izvješća stručnog povjerenstva, Akreditacijski savjet Agencije za znanost i visoko obrazovanje u travnju je izdao stručno mišljenje, na koje Sveučilište u Dubrovniku nije iskoristilo mogućnost prigovora. Na temelju cjelokupne dokumentacije, utvrdili su da je oslabljena kvaliteta izvođenja studijskih programa na vrednovanom visokom učilištu.
Sveučilište je dobilo rok od šest mjeseci donijeti akcijski plan otklanjanja utvrđenih nepravilnosti i, kak o kažu, već po zaprimanju preliminarnog nalaza, sadašnji i budući rektor su s najbližim suradnicima već pokrenuli njegu izradu. Plan bi se pred Senatom trebao naći na idućoj sjednici, a potom će biti upućen Agenciji za znanost i visoko obrazovanje na odobrenje.
Usporedno s tim, osnovana je i radna skupina za izradu nove Strategije kvalitete Sveučilišta i pripadajućeg Operativnog plana, a skupina bi u narednim danima trebala uputiti nacrt Povjerenstvu za kvalitetu i Senatu Sveučilišta, a potom u javno savjetovanje u kojem će sve zainteresirane javnosti moći dati svoje sugestije. Time bi se ispunila dva temeljna preduvjeta iz preporuka Povjerenstva za reakreditaciju te trasirao put za otklanjanje nedostataka u budućem razdoblju, odgovorili su sa Sveučilišta.
– Znanstveno-nastavno i administrativno osoblje Sveučilišta ozbiljno shvaća nalaze reakreditacije i već sada predano radi na otklanjanju uočenih nedostataka i uvažavanju prijedloga za poboljšanje. Ovaj postupak vidimo i kao priliku za dodatni napredak i poboljšanje svih aspekata djelovanja Sveučilišta. Stoga vjerujemo da će Sveučilište zadovoljavajuće odgovoriti na primjedbe reakreditacijskog Povjerenstva i prije krajnjeg roka od tri godine – izjavili su.
Nakon dva mandata, prof. dr. sc. Nikša Burum, u listopadu će predati rektorsku dužnost. Evo kako on vidi svoju ostavštinu u ovim okolnostima.
– Smatram da budućem rektoru, prof. dr. sc. Nebojši Stojčiću, Sveučilište u Dubrovniku ostavljam u izvrsnom i konsolidiranom stanju. Nakon osam godina predanog rada, sa zadovoljstvom mogu istaknuti realiziran projekt Studentskog doma, više od šest milijuna eura vrijednosti ugovorenih projekata, povrat zgrade u Bistrini gdje razvijamo prvo mrijestilište školjkaša u Hrvatskoj, osnivanje pet poslovno-istraživačkih centara na Sveučilištu, izvrsne znanstvene rezultate s više od tisuću objavljenih znanstvenih i stručnih radova naših djelatnika i brojne znanstvene konferencije, obnovu Akvarija, otvaranje novog studija UNIDU televizije, prvi doktorski studij iz područja digitalne ekonomije u Hrvatskoj, otvaranje prvog laboratorija za neuromarketing u Hrvatskoj, nabavljanje novog GDMSS simulatora, otvaranje dva nova računalna laboratorija, uređenje i opremanje edukacijskog centra u Općoj bolnici Dubrovnik, uvrštavanje časopisa Ekonomska misao i praksa u bazu Scopus, članstvo u Međunarodnoj udruzi pomorskih učilišta (IAMU), više od 70 europskih projekata, internacionalizaciju Sveučilišta koja je u Dubrovnik dovela više od 560 stranih studenata iz više od 30 zemalja i pozitivnu i stabilnu financijsku konstrukciju te članstvo u alijansi europskih sveučilišta EUNICoast – najbrojio je rektor Burum.