Nagrade su uručene po 13. put, ovaj put po promijenjenoj metodologiji, a uz posredstvo odbora za nagrade ZSE-a, dodijeljene su u kategorijama dionice godine, člana godine, za doprinos razvoju tržišta kapitala, a tu je i nagrada Akademije Zagrebačke burze za doprinos edukaciji o tržištu kapitala. Također, na svečanosti su dodijeljene i nagrade Poslovnog dnevnika za odnose s ulagateljima, kao i nagrada PWC-a za građenje povjerenja javnosti.
Uz Končar, u kategoriji dionice godine “srebrnu dionicu” dobila je Podravka, a “brončanu” Hrvatski telekom.
Predsjednik Uprave Končara Gordan Kolak je izjavio da kompanija “pet godina zaredom” radi značajne iskorake u poslovanju, uz strateške i operativne promjene, s ciljem prilagodbe novoj elektroenergetskoj eri.
U ovoj godini kompanija je dosegnula tržišnu kapitalizaciju veću od milijardu eura, u knjizi narudžbi ima ugovorene poslove, čija vrijednost premašuje dvije milijarde eura, pa je tako, prema Kolakovim riječima, gotovo izvjesno da će Končar u 2025. ostvariti daljnji rast gotovo svih segmenata poslovanja.
Nadalje, “zlatnim članom” godine proglašeni su Intercapital vrijednosni papiri, “srebrni član” godine je Privredna banka Zagreb (PBZ), a “brončani član” godine Zagrebačka banka (Zaba).
Nagradu za doprinos razvoju tržišta kapitala dobila je CFA Udruga Hrvatska, dok je nagrada Akademije Zagrebačke burze za doprinos edukaciji o tržištu kapitala pripala Ekonomskoj i birotehničkoj školi Bjelovar.
Nagrada PricewaterhouseCoopersa (PwC) za građenje povjerenja javnosti pripala je Atlantic Grupi, dok je posebno priznanje dobila Arena Hospitality Group.
Također, dodijeljene su i nagrade Poslovnog dnevnika i Zagrebačke burze za najbolje odnose s ulagateljima, pri čemu je 3. mjesto pripalo Hrvatskom telekomu, drugo Podravci, a prvo Atlantic Grupi.
Ova godina na Burzi izuzetno uspješna, u idućoj se očekuje “barem jedan” IPO
Predsjednica Uprave ZSE-a Ivana Gažić je istaknula da je ova godina na Burzi bila izuzetno uspješna, pri čemu indeks CROBEXtr ima povrat od oko 28 posto, a također, bilježi se i porast prometa, koji je dosegnuo 430,7 milijuna eura, uz skok za 16 posto.
Rekla je i da se vidi povratak ulagača na Burzu, a očekuje da će se pozitivni trendovi vidjeti i u idućoj godini. Napomenula je da je pozitivan trend na neki način započeo izdanjem “narodnih” obveznica lanjskog ožujka, u čemu je sudjelovalo oko 42 tisuće građana. Također, faktori koji pozitivno utječu na tržište kapitala su i snažan rast BDP-a, pad inflacije kao i pad kamatnih stopa, navela je Gažić.
Predsjednik Upravnog vijeća Hanfe Ante Žigman je za razvoj tržišta kapitala također apostrofirao važnost izdavanja “narodnih” obveznica i trezorskih zapisa. Prema najavi Ministarstva financija, ta izdanja će se nastaviti i u idućoj godini, napomenuo je Žigman, koji očekuje i da će se iduće godine na domaćoj burzi dogoditi “barem jedna” inicijalna javna ponuda dionica (IPO).
Novinarima je rekao da “vjeruje da će se uskoro saznati” tko će imati IPO, da taj podatak “nažalost nije za javnost”, no pritom otkrivši da je riječ o proizvodnoj tvrtki.
Novi kodeks korporativnog upravljanja
Gažić i Žigman kao predstavnici Burze i Hanfe na svečanosti su potpisali i novi kodeks korporativnog upravljanja, a prema Žigmanovim riječima, on je rezultat petogodišnjeg rada zemalja skupine G20 i OECD-a. Jedan od naglasaka novog kodeksa je osiguranje što je moguće većeg sudjelovanja dioničara, pa se tako regulira održavanje sjednica na daljinu. Također, naglasak je i na neovisnosti članova odbora, kao što su revizorski odbori, odbori za primitke itd.
Državni tajnik u Ministarstvu financija Davor Zoričić je istaknuo da će vrlo brzo biti predstavljen strateški okvir razvoja tržišta kapitala. Rekao je da su u njemu postavljeni ambiciozni ciljevi, pa tako i dostizanje “emerging market” statusa. Izrazio je nadu da će se u budućnosti neke nagrade na ovoj dodjeli odnositi upravo na implementaciju inicijativa iz strateškog okvira.