Nerijetko u redu za sv. Pričest možete primjetiti da ljudi koji uzimaju Pričest na ruku okrenu se pa tek onda stave hostiju u usta, a svećenik, djelitelj Euharistijie tada mora gledati za ljudima, odnosno za Pričesti da vidi gdje će ona zaista završiti. Ponekad, upravo zbog tih situacija pored djelitelja Pričesti u nekim crkvama stoji i čuvar koji pazi da se Pričest stavi u usta, odmah po primanju.
Euharistija je, prema Katoličkoj crkvi, izvor i vrhunac svega kršćanskog života. Katolici je moraju primiti barem jednom godišnje, tijekom uskrsne sezone, osim ako se iz opravdanih razloga ne ispuni u neko drugo vrijeme u godini. Ali postoje različite preferencije među vjernicima u pogledu načina primanja: U ruku ili u usta? Stojeći ili klečeći?
Nedavna pandemija COVID-19 dodatno je uzburkala vode. Pozivajući se na brigu o zdravlju i prevenciju infekcija, episkopati u različitim dijelovima svijeta postavili su različite smjernice, a neki su otišli toliko daleko da su ograničili primanje pričesti na usta. Ali što Crkva uči o tome kako se pričestiti?
Upute Crkve
Opća uputa Rimskog misala, koja vodi liturgijsko slavlje latinskog katoličkog obreda u brojci 160 utvrđuje da se “vjernici pričešćuju klečeći ili stojeći, kako je odredila Biskupska konferencija. Kad se pričešćuju stojeći, preporuča se da prije primanja sakramenta učine odgovarajuće čašćenje koje mora biti određeno istim normama.”
Dalje, u brojci 161 stoji: “Ako se pričešćuje samo pod obličjem kruha, svećenik, držeći malo uzdignutu hostiju, pokazuje je svakome govoreći: Tijelo Kristovo. Pričesnik odgovara: Amen i prima sakrament, u usta, ili gdje je dano, u ruku, prema svojoj želji. Tko se pričesti na ruku, odmah prima svetu Hostiju i u cijelosti je konzumira.”
U uputama Redemptionis Sacramentum o nekim stvarima koje treba poštovati ili izbjegavati u vezi s Presvetom Euharistijom koje je 2004. objavio Dikasterij za bogoštovlje i stegu sakramenata Vatikana, on ulazi u ove naznake Rimskog misala.
“Iako svaki vjernik uvijek ima pravo izabrati hoće li se pričestiti na usta, ako osoba koja se pričešćuje želi primiti sakrament na ruku, na mjestima gdje je Biskupska konferencija dopustila njemu se, uz potvrdu Apostolske Stolice, mora udijeliti sveta hostija”, stoji u vatikanskom dokumentu.
Međutim, napominju, “treba obratiti posebnu pozornost da primatelj pričesti odmah konzumira hostiju, pred službenikom i da nitko ne ode s euharistijom u ruci. Ako postoji opasnost od oskvrnuća, Pričest na ruke ne treba dijeliti vjernicima.”
Naime, ako osoba koja prima Pričest na ruke, ne konzumira hostiju pred djeliteljem Pričesti, opasnost od ispadanja hostije, krađe hostije ili teškog oskvrnjivanja Božjeg tijela postaje izuzetno velika, stoga treba poučiti ljude da to nikada ni pod kojim prilikama ne smije raditi.
Jedinstveno čudo na svijetu: Pogledaj lice Raspetog Isusa, pojavilo se na hostiji!