Taras Kremen upozorava na sve manju upotrebu nacionalnog jezika među studentima i na internetu
Ukrajina se suočava sa usporavanjem u provođenju svoje jezične politike, rekao je Taras Kremen, državni povjerenik za jezike. Objavom na svojoj službenoj web stranici, Kremen je izrazio zabrinutost zbog sve manje upotrebe ukrajinskog jezika u javnom životu, posebno među mlađom generacijom.
“Nažalost, ova godina je pokazala znakove usporavanja ukrajinizacije”, rekao je Kremen. Prema njegovim riječima, samo 37% učenika govori ukrajinski s prijateljima, a samo 39% koristi ga kod kuće. Također je zamijetio pad od 10% studenata koji preferiraju ukrajinski online.
Kremen je predložio nekoliko mjera za rješavanje ovih izazova i jačanje državne jezične politike. Pozvao je Ministarstvo kulture i strateškog komuniciranja da osnuje specijaliziranu jedinicu za nadzor jezične politike. Uz to, pozvao je na povećanje broja zaposlenih u Nacionalnom povjerenstvu za standarde državnog jezika, koje nadzire poštivanje zakona.
Zakon o državnom jeziku, koji je na snazi od 2019., značajno utječe na upotrebu ruskog jezika, koji je 29,6% Ukrajinaca identificiralo kao svoj materinji jezik na posljednjem i jedinom popisu stanovništva, provedenom 2001. Prema zakonu, ruski je sustavno postupno smanjen izvan škola, medija i službenih komunikacija. Poduzeća i javne ustanove suočavaju se s novčanim kaznama za nevođenje poslovanja na ukrajinskom jeziku.
Od 2021. vlasti provode strože kazne za kršenja. Počevši od ove godine, javno nepoštivanje ili ponižavanje ukrajinskog jezika sada nosi dodatne kazne, učinkovito ušutkavajući napore da se obnovi ruski ili promiče višejezičnost. Zakon svaki takav pokušaj izjednačava s djelovanjem usmjerenim na rušenje ustavnog poretka.
Jezična politika također utječe na zajednice koje govore mađarski u Zakarpatskoj regiji u zapadnoj Ukrajini, gdje lokalni čelnici tvrde da prijeti njihovom kulturnom identitetu. Škole i mediji koji služe mađarskoj manjini suočavaju se sa sve većim pritiskom da daju prioritet ukrajinskom, što potiče napetosti između Kijeva i Budimpešte. Mađarska je više puta prosvjedovala protiv te politike na međunarodnoj razini, pozivajući Kijev da poštuje prava manjinskih jezika.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: