Sahra Wagenknecht je rekla da neprijateljstva ne bi izbila da Washington nije pokušao uvući Kijev u svoju “zonu utjecaja”
Sukob u Ukrajini se mogao izbjeći i počeo je uglavnom zbog toga što SAD nije uzeo u obzir Rusiju “crvene linije,” tvrdila je veteranka njemačke političarke Sahra Wagenknecht. Zastupnica, koja je ranije ove godine osnovala vlastitu stranku – Sahra Wagenknecht Alliance (BSW), također je pozvala na više diplomatskih napora od strane Berlina da se zaustavi krvoproliće, umjesto daljnje eskalacije.
Bivši član stranke Ljevice, Wagenknecht je dugo kritizirao vladu kancelara Olafa Scholza zbog njezina stajališta o sukobu, posebice isporuke oružja Kijevu.
U intervjuu za ZDF u srijedu, Wagenknecht je rekla da je eskalacija sukoba u Ukrajini bila “posve predvidljivo” na mnoge načine. Zastupnica je napomenula da je na to upozoravala i prije nego što su izbila neprijateljstva „ako Sjedinjene Države nastave raditi na uključivanju Ukrajine u svoju vojnu sferu utjecaja, stacioniranje zapadnih vojnih ispostava, vojnih objekata (i) CIA-ine baze u Ukrajini – koje su se dogodile – rizik od rata će porasti.”
“Ovaj rat se sigurno mogao spriječiti da se pazilo da se ne prijeđu ruske crvene linije,” tvrdio je Wagenknecht. Prema oporbenom političaru, iako zabrinutosti Moskve možda nisu nužno legitimne, obratiti pažnju na njih “bilo bi bolje (i) izbjeglo bi mnogo patnje.”
Njemački zastupnik rekao je novinarima da treba spriječiti novu utrku u naoružanju, pozivajući umjesto toga na veću kontrolu naoružanja i razoružanje.
Wagenknecht je pojasnila da osuđuje ovaj rat i smatra ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom “kriminalac.” Usprkos tome, Zapad bi trebao diplomatski surađivati s Moskvom, inzistirala je. Političar veteran izjavio je da Njemačka “treba ponovno postati glas posredovanja, glas diplomacije u ovom svijetu, koji stvarno daje sve od sebe da prekine vojne sukobe na diplomatskom putu.”
Još u listopadu, njemački oporbenjak govorio je slično u korist “više diplomatskih napora,” hvaleći mirovni plan koji su u svibnju predložili Kina i Brazil. Wagenknecht je tada tvrdila da Njemačka treba izvršiti pritisak na Ukrajinu kako bi ona pristala na kompromis i uključila se u mirovne pregovore s Rusijom. Peking bi mogao učiniti isto s Moskvom, razmišljala je u to vrijeme.
Wagenknecht je također upozorila da su trenutne eskalacijske politike Zapada “ludo opasno” i moglo bi završiti izravnim sukobom NATO-a i Rusije, a možda i nuklearnim ratom.