Unija bi trebala povećati uvoz energije iz SAD-a ili se suočiti s porezima na svoj izvoz, rekao je novoizabrani predsjednik
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump rekao je da bi EU trebala smanjiti trgovinski jaz povećanjem kupnje američke nafte i plina ili riskira da bude pogođena carinama.
Trgovinski deficit SAD-a s EU-om iznosio je 156 milijardi eura (162 milijarde dolara) u 2023., prema podacima Eurostata.
U objavi na platformi društvenih medija Truth, Trump je u petak napisao da bi EU trebala “nadoknaditi svoj golemi deficit sa SAD-om velikom kupnjom naše nafte i plina.”
“U suprotnom, sve su TARIFE!” upozorio je.
Prema Eurostatu, SAD je već opskrbio 47% uvoza ukapljenog prirodnog plina (LNG) u EU i 17% kupovine nafte u bloku u prvom kvartalu 2024. Podaci pokazuju da američki izvoz sirove nafte u Europu iznosi oko dva milijuna barela dnevno , što predstavlja više od polovice ukupnog izvoza zemlje, a ostatak ide u Aziju.
Nizozemska, Francuska, Njemačka, Španjolska, Danska, Italija i Švedska najveći su američki uvoznici energije, pokazuju vladini podaci.
Europska komisija (EK) odgovorila je na Trumpova upozorenja rekavši da je spremna razgovarati o tome kako produbiti ono što je opisala kao već jak odnos, uključujući i energetski sektor.
“EU je predan postupnom ukidanju uvoza energije iz Rusije i diversifikaciji naših izvora opskrbe,” Reuters je citirao neimenovanog glasnogovornika EK.
EU se obvezao da će prestati trošiti rusko gorivo nakon eskalacije sukoba u Ukrajini 2022. Isporuke skupljeg američkog goriva zamijenile su veći dio jeftinog plina iz plinovoda koji je ranije isporučivala Rusija.
Podaci, međutim, pokazuju da zemlje EU i dalje svakog mjeseca kupuju ruski plin vrijedan milijarde eura. Očekuje se da će 2024. blok uvesti 10% više LNG-a iz Rusije nego 2023., prema energetskoj analitičkoj tvrtki Kpler.
Planovi bloka da u potpunosti ukine uvoz energije iz zemlje do 2027. godine naišli su na snažno protivljenje nekih članica EU-a, posebice Mađarske i Slovačke, koje su još uvijek uvelike ovisne o uvozu.
Trump, koji preuzima dužnost 20. siječnja, obećao je uvesti sveobuhvatne carine za nekoliko glavnih američkih trgovinskih partnera, uključujući Kanadu, Meksiko i Kinu.
Također je više puta rekao tijekom svoje kampanje da će Europa platiti visoku cijenu jer je desetljećima imala veliki trgovinski suficit sa SAD-om.
Izvozom EU-a dominira Njemačka, a ključna roba su automobili, strojevi i kemikalije, što znači da bi Trumpovi nameti mogli izazvati pustoš u glavnom gospodarstvu bloka koje se već bori.