Možda se sprema rat za dominaciju tržišta u lancu. Pitanje: Što će biti kolateral po izboru u ekonomiji decentraliziranih financija (DeFi)?
U trenutku tiska, DeFi protokoli u svim ekosustavima zabilježili su vrijednost od gotovo 126 milijardi dolara, prema podacima DeFiLlame, približavajući se svakim danom najvišoj vrijednosti od 175 milijardi dolara u 2021. godini. Većina tih obećanih sredstava u obliku je ethera (ETH) i derivata kao što su uloženi ether tekući tokeni koji stvaraju prinos (stETH) i omotani eETH (weETH), s omotanim bitcoinom (wBTC) i stabilnim kovanicama u cjelini koji se natječu za četvrto i peto mjesto mjesto.
Ali tim koji stoji iza DeFi protokola Lombard Finance koji se temelji na Bitcoinu namjerava prodrmati stvari s LBTC-om, novim tekućim bitcoin tokenom. Ideja je, prema suosnivaču Lombarda Jacobu Philipsu, detronizirati ETH i stETH i instalirati bitcoin kao kolateral po izboru u cijeloj on-chain ekonomiji.
“Na centraliziranim mjestima bitcoin je glavni kolateral. O ovome nema sumnje. Zašto to nije slučaj u DeFi-ju?” Philips je rekao CoinDesku u intervjuu. “Bitcoin samo jednu stvar čini dobro, a to je da je kao kamen čvrsta pohrana vrijednosti. To je savršen kolateral. Nema razloga da ne gradimo DeFi na temelju bitcoina.”
Bitcoin je imao zadivljujuću godinu, porastao je za 124% od 1. siječnja zahvaljujući političkim vjetrovima u SAD-u i golemom uspjehu njegovih gotovo godinu dana starih promptnih fondova kojima se trguje na burzi. Ether je, sa svoje strane, značajno podbacio jer je porastao “samo” 48% u istom vremenskom razdoblju, unatoč tome što je četiri puta manji u smislu tržišne kapitalizacije. S obzirom da potražnja za bitcoinima raste iz dana u dan – i sve većim brbljanjem o potencijalnoj američkoj strateškoj rezervi bitcoina pod nadolazećom Trumpovom administracijom – nije ludo misliti da bi imovina mogla igrati veću ulogu u lancu.
To bi pak moglo promijeniti način na koji DeFi funkcionira kao cjelina.
“Bitcoin će biti sljedeći veliki izvor likvidnosti za svaki DeFi protokol, u svakom lancu. To je samo golemi priljev neto novog kapitala”, rekao je Philips. Napominjući da bitcoin ima tržišnu kapitalizaciju blizu 1,9 trilijuna dolara, rekao je: “Čak i da dobijemo samo djelić toga, to bi svejedno unijelo tonu novih aktivnosti u ekosustav i učinilo DeFi učinkovitijim – možda čak i doći do točke gdje DeFi protokoli, kroz pasivnu likvidnost, konkuriraju likvidnosti na centraliziranim burzama.”
Bitcoin s prinosom?
Velika razlika između bitcoina i ethera je u tome što potonju imovinu možete zaključati na mreži Ethereum — proces koji se naziva staking — kako biste osigurali blockchain i zaradili kamate plaćene u ETH-u. U vrijeme tiska, uloženi ether nudi godišnji prinos od 3,19% prema CoinDesk-ovom indeksu kompozitne stope ulaganja u ether (CESR).
Bitcoin mreža ne nudi takve mogućnosti, ali Lombard ima za cilj osigurati prinosni bitcoin token putem Babylona, protokola osmišljenog da omogući korisnicima da ulože bitcoin kako bi osigurali druge blockchaine.
To ide ovako: korisnici daju Lombardu malo bitcoina, Lombard ulaže te kovanice kroz Babylon, zatim kuje jedan LBTC token za svaki uloženi BTC. Ovi LBTC tokeni slijede standard ERC-20, što znači da se mogu koristiti u Ethereumu i svim njegovim protokolima.
Tu kamatu na LBTC platit će blockchaini osigurani kroz Babylon, ili barem tako kaže teorija. Devet različitih projekata — Corn, BOB, Cosmos Hub, Nubit, Fiamma, Manta, LayerEdge, Chakra i Pell — do sada su započeli ili dovršili integraciju u razvojno okruženje blockchaina Babylon ili devnet, rekao je za CoinDesk Coleman Maher, voditelj rasta u Babylonu . Ove bi integracije trebale zaživjeti sljedeće godine, nakon što Babylonov vlastiti sloj 1 zaživi.
Babylon trenutno ne daje nikakve nagrade za ulog, ali to nije spriječilo protokol da akumulira vrijednost od 5,4 milijarde dolara, što ga čini 10. najvećim protokolom po vrijednosti zaključanim u cijelom DeFi-ju, prema DeFiLlami. Dakle, zašto su ljudi toliko željni zaključati svoj bitcoin na Babylon? Vjerojatno zato što provodi bodovni program, što znači da bi rani uplatitelji mogli na kraju dobiti airdrop. Tim Babylona nije komentirao hoće li token ikada biti izdan.
Žestoka konkurencija
Od 6 milijardi dolara uloženih u Babylon, preko 1,4 milijarde dolara uloženo je kroz Lombard za stvaranje LBTC tokena. U nedostatku nagrada za ulaganje koje je izdao Babylon, ovi tokeni još ne donose nikakav prinos.
“Korisnici se ne odlučuju držati ether ili bitcoin samo na temelju prinosa od uloga”, rekao je Philips. “Postoje mnogo širi razlozi zašto biraju jedno ili drugo”, kao što su potencijalne rezerve bitcoina u SAD-u i pogledi regulatora na ta dva sredstva. “A prinos je malo kao trešnja na vrhu.”
Važno je napomenuti da korisnici DeFi-ja već mogu koristiti bitcoin kao kolateral (iako bez ikakvog prinosa) zahvaljujući omotanom bitcoinu. U vrijeme tiska, tržišna kapitalizacija wBTC-a iznosila je 12,9 milijardi dolara. To je samo 22% manje od rekordne vrijednosti u 2021., unatoč zabrinutosti da izdavatelj wBTC-a, tvrtka za skrbništvo i trgovanje kripto bitcoinima BitGo, dijeli skrbništvo nad temeljnim bitcoinom s BiT Globalom, subjektom u djelomičnom vlasništvu osnivača TRON-a Justina Suna. Sun je optužen za prijevaru i tržišnu manipulaciju u SAD-u
Čak i tako, od 6. prosinca, wBTC je predstavljao kolateral u vrijednosti od samo 5,7 milijardi dolara u nekim od najvećih DeFi protokola, prema Lido podacima, dok je korišteno 14,5 milijardi dolara u ETH, a stETH u vrijednosti od 11,1 milijarde dolara. Čak je i “zamotani ether” ili eETH — relativno novi tekući token koji korisnicima omogućuje da iskoriste EigenLayer nagrade za ponovno ulaganje u isto vrijeme kao i izvorni prinos od ETH ulaganja — osigurao je 5,8 milijardi dolara kolaterala.
Zapravo, stETH i weETH polako gutaju tržišni udio drugih kovanica, do te mjere da je ARK Invest izjavio u nedavnom izvješću da se cijela ekonomija DeFi-ja reorganizira oko stETH-a i referentnog prinosa koji pruža uloženi ETH. Drugi tokeni — poput Solanina SOL-a ili Avalancheova AVAX-a — nude više kamatne stope za ulaganje, što implicira da je ta imovina, budući da je nestabilnija, riskantnija za dugoročno držanje.
Zajmodavci stablecoina također su osjetili pritisak zbog uspona stETH-a, rekao je ARK Invest, pri čemu je Sky (SKY) (bivši MakerDAO) povećao kamatnu stopu zaključanog DAI-ja, dok su nagrade za posuđivanje stablecoina na Aaveu (AAVE) i Compoundu (COMP) porasle, jer bi korisnici radije posudite stETH i posudite stablecoine nego izravno posudite stablecoine.
Da ne spominjemo razne tokenizirane fondove tržišta novca koje razvijaju financijski divovi kao što su BlackRock i Franklin Templeton, a koji bi mogli na kraju omogućiti korisnicima DeFi-ja da postanu izloženi američkim trezorskim zapisima i koriste takve tokene kao kolateral.
Dakle, LBTC se suočava s teškom konkurencijom. Ali Philips kaže da token može uspjeti tamo gdje se wBTC mučio zahvaljujući dodatnom malom guranju koje je omogućio njegov prinos. “Prinos od uloga bit će generiran s vremenom. Očekuje se da će prinos LBTC-a biti u rasponu stope ulaganja u ETH”, rekao je.
“Početni cilj Lombarda je samo natjerati ljude da izvade svoje bitcoine iz najhladnijeg hladnog skladišta i poduzmu najprimitivniji korak u on-chain financije. A onda ćemo vam pokazati protokole provjerene u bitkama, sigurnije od vaše banke, koji postoje vani,” dodao je Philips. “Moguće je da bi prinos mogao presušiti. LBTC kao imovina, koja proizvodi bilo koji iznos prinosa, i dalje bi bila atraktivna imovina.”
Pitch je svakako naišao na interes. Lombard je prikupio 16 milijuna dolara ovog ljeta od niza velikih igrača, uključujući Polychain Capital, Franklin Templeton i Nomad Capital. Philips je rekao da su subjekti koji su već upoznati s DeFi-jem bili najveći entuzijasti. “Svatko tko se već okušao u kriptovaluti, lako ga je uključiti u bitcoin staking. Ili su barem vrlo otvoreni za razgovor.”