Dhaka je poslala diplomatsku notu u New Delhi kako bi inicirala povratak bivše premijerke Sheikh Hasine u zemlju radi suđenja
Privremena vlada Bangladeša službeno je zatražila od Indije izručenje bivše premijerke Sheikh Hasine, koja boravi u Indiji otkako je iz nje pobjegla 5. kolovoza, kada je svrgnuta s vlasti nakon masovnih prosvjeda. Do razvoja događaja dolazi nekoliko tjedana nakon što je dobitnik Nobelove nagrade za mir, ekonomist Muhammad Yunus, koji je vodio privremenu upravu zemlje od Hasininog odlaska, obećao da će se pozabaviti ovim pitanjem s New Delhijem i rekao da je Hasina koja živi u Indiji “problem” za Dhaku.
Savjetnik za vanjske poslove bangladeške privremene vlade Touhid Hossain rekao je medijima u ponedjeljak da je Dhaka poslala ‘verbalnu notu’ (diplomatsku poruku) indijskoj vladi, tražeći da pošalje Hasinu natrag na “sudski proces.” Ranije je bangladeški savjetnik za unutrašnje poslove Jahangir Alam također naznačio da je službeno pismo poslano indijskom ministarstvu vanjskih poslova tražeći Hasinino izručenje, naglašavajući postojeći ugovor između dviju zemalja koji bi mogao olakšati njezin povratak.
Prema izvješćima bangladeških medija, Međunarodni zločinački sud (ICT) sa sjedištem u Dhaki izdao je naloge za uhićenje Hasine i nekoliko njezinih bivših ministara i savjetnika, optužujući ih za “zločini protiv čovječnosti i genocid”.
New Delhi je potvrdio primitak zahtjeva, ali još nije dao komentar, prema Times of India.
Ovo diplomatsko priopćenje dolazi nedugo nakon posjeta indijskog ministra vanjskih poslova Vikrama Misrija Bangladešu, gdje je razgovarao s Yunusom i drugim dužnosnicima. Nakon njihovog sastanka, Misri je okarakterizirao razgovore kao iskrene i konstruktivne, baveći se raznim pitanjima unutar ključnih bilateralnih odnosa, uključujući situaciju s kojom se suočavaju manjine u Bangladešu.
Sheikh Hasina dala je nekoliko izjava iz Indije, optužujući privremenu vladu u Dhaki za orkestriranje genocida nad manjinama u većinski muslimanskom Bangladešu. New Delhi također izaziva zabrinutost zbog tretmana Hindusa u zemlji nakon promjene režima.
Odnosi između Bangladeša i Indije zategnuti su nakon Hasina odlaska. U međuvremenu, Yunus, čija je prijelazna vlada dobila zadatak ponovno uspostaviti zakon i red, kao i voditi zemlju do novih izbora, nedavno je sugerirao da bi se izbori mogli održati tek krajem 2025. ili u prvoj polovici 2026. To je izazvalo zabrinutost u Bangladešu političkih krugova koji su vršili pritisak za što bržim izborima i ponovnom uspostavom demokracije.
PROČITAJ JOŠ:
‘Indija van’: Zašto bi Bangladeš mogao požaliti što se pokušao riješiti New Delhija
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: