Bijela kuća je zabrinuta da će oslabljena pozicija Irana potaknuti režim na potragu za nuklearnim oružjem, a savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan koordinira s Trumpovim timom po tom pitanju.
Iran je pretrpio godinu dana nazadovanja usred izraelskih napada na njegove posredničke snage i povlačenja iz Sirije usred preuzimanja vlasti od strane sunitskih muslimanskih snaga, neprijateljski raspoloženih prema iranskoj šijitskoj vladi.
Izraelski udari na iranske objekte, uključujući tvornice projektila i protuzračnu obranu, smanjili su iranske konvencionalne vojne sposobnosti, rekao je Sullivan za CNN u nedjelju.
“Ono što sam otkrio tijekom posljednje četiri godine jest da kad se dogode dobre stvari, poput toga da je Iran slabiji nego što je bio prije, često loše stvari vrebaju iza ugla”, rekao je Sullivan.
IRAN PROŠIRUJE SPOSOBNOSTI NAORUŽAVANJA KRITIČNE ZA UPOTREBU NUKLEARNE BOMBE
“Ako ste sada Iran i gledate okolo na činjenicu da su vaše konvencionalne sposobnosti smanjene, vaši posrednici smanjeni, vaša glavna klijentska država eliminirana, Assad je pao, nije ni čudo što postoje glasovi koji govore : ‘Hej, možda trebamo odmah krenuti prema nuklearnom oružju’, rekao je dužnosnik nacionalne sigurnosti u odlasku.
“Oni to zapravo govore javno. Kažu: Možda moramo preispitati našu nuklearnu doktrinu. Doktrinu koja kaže: Imat ćemo civilni nuklearni program i određene sposobnosti, ali nećemo nuklearka”, dodao je. “To je rizik na koji sada pokušavamo biti oprezni.”
Iako Iran inzistira na tome da je njegov nuklearni program miroljubiv, ali je proširio obogaćivanje urana od posljednje Trumpove administracije na 60% čistoće, što je mali korak od 90% koliko je potrebno za nuklearno oružje.
Prošli tjedan Velika Britanija, Njemačka i Francuska javno su pozvale Iran da “preokrene svoju nuklearnu eskalaciju”, tvrdeći da nema “vjerodostojnog civilnog opravdanja” za skladištenje 60% urana.
PAD ASADA, USPON TRUMPA: ZAŠTO JE 2024. BILA JAKO LOŠA GODINA ZA IRAN
Sullivan je rekao da postoji rizik da Iran odustane od obećanja da neće praviti nuklearno oružje.
“To je rizik na koji sada pokušavamo biti oprezni. To je rizik o kojem ja osobno informiram nadolazeći tim”, rekao je Sullivan, dodajući da se konzultira i s Izraelom.
Trump, koji preuzima dužnost 20. siječnja, mogao bi vratiti svoju politiku “maksimalnog pritiska” kako bi osakatio financiranje iranske nafte.
Sullivan se nadao da bi Trump mogao doći i iskoristiti oslabljenu poziciju Irana kako bi ih natjerao da pristanu na novi nuklearni sporazum.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
“Možda on može doći ovog puta, s obzirom na situaciju u kojoj se Iran nalazi, i zapravo postići nuklearni sporazum koji će dugoročno obuzdati iranske nuklearne ambicije”, rekao je.
Trumpov tim trenutačno vaga svoje opcije kako spriječiti Iran da dođe do nuklearnog oružja, uključujući preventivne zračne napade.