TEL AVIV – Usred pregovora o sklapanju sporazuma o taocima za prekid vatre između Izraela i Hamasa u Gazi, i budući da primirje s Hezbollahom u Libanonu uglavnom traje, Jeruzalem ima priliku usmjeriti dodatne vojne resurse kako bi smanjio jemensko vodstvo Hutija na potrebnu veličinu, prema bivšim izraelskim dužnosnicima.
“Izrael mora ubrzati i proširiti napade (u Jemenu), ne samo na nacionalnu infrastrukturu nego i na političko vodstvo”, rekao je za Fox News Digital umirovljeni general bojnik Amos Yadlin, bivši šef izraelske vojne obavještajne službe i predsjednik MIND Israela. .
“Ciljana ubojstva su opcija ako postoje dobri obavještajni podaci koji omogućuju takve operacije. Vođe Hutija bi se trebale susresti sa Sinwarom i Nasrallahom i što prije to bolje”, dodao je.
BRODOVI AMERIČKE MORNARICE ODBIJAJU NAPADE HOUTIH U ADENSKOM ZALJEVU
U napadu Izraelskih obrambenih snaga ubijen je teroristički vođa Hezbollaha Hassan Nasrallah u Bejrutu u Libanonu 28. rujna, dok su izraelske kopnene trupe 17. listopada eliminirale vođu Hamasa Yahya Sinwara u gradu Rafah na jugu Gaze, a posljednjeg Hamasovog Ismaila Haniyeha u Iranu ljeto.
Hutski teroristički vođe:
Hutije predvodi Abdul Malik Badruddin Al-Houthi (Abu Jibril), kojeg je američki State Department proglasio posebno označenim globalnim teroristom 2021. godine.
Prema Zakladi za obranu demokracija (FDD), drugi najviši dužnosnici uključuju Abdula Khaliqa Badruddina Al-Houthija (Abu Yunisa), zapovjednika Republikanske garde (predsjednička rezerva), kojeg su SAD također stavile na crnu listu 2021.; Muhammad Ali Al-Houthi (Abu Ahmad), član Vrhovnog političkog vijeća; i Abdul Karim Amiruddin Husayn Al-Houthi, ministar unutarnjih poslova i direktor izvršnog ureda Ansar Allaha.
Joe Truzman, istraživački analitičar FDD-ovog Long War Journala, rekao je za Fox News Digital da operacije ubojstava temeljene na obavještajnim podacima zahtijevaju vrijeme i da su do danas Izraelci bili zaokupljeni Gazom i Libanonom.
“Ali to se može učiniti. Vidjeli smo kako Izrael gađa nuklearne znanstvenike i vojno osoblje u Iranu. To se može ponoviti u Jemenu. Ako Huti nastave s ovim napadima, Izrael će se više fokusirati na njih”, rekao je Truzman.
General bojnik (rez.) Yaakov Amidror, bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost u Izraelu i viši suradnik u think tanku JINSA sa sjedištem u Washingtonu, opisao je za Fox News Digital zamršenost takvih pokušaja.
AMERIČKA VOJSKA IZVODI USPJEŠNE ZRAČNE UDARE NA HOUTHI POBUNJENIČKE SNAGE U JEMENU
“Morate biti sigurni da je meta na mjestu koje bombardirate. Ako ima tri kuće, kako znate u kojoj je? Potrebne su vam informacije u stvarnom vremenu”, rekao je Amidror, koji je primijetio da je to relativno lako da Izrael udari Nasrallaha od trenutka kada se saznalo gdje se nalazi.
“Bilo je potrebno 15-20 minuta za napad (na sjedište Hezbollaha) u Bejrutu jer je tako blizu Izraelu”, rekao je. “Jemen je ogromna logistička operacija, zahtijeva punjenje zrakoplova gorivom, a kamoli taktička pitanja na zemlji. Potrebna je potpuno drugačija vrsta inteligencije.
“I Nasrallah i Sinwar bili su poznati neprijatelji i godinama smo skupljali informacije o njima, ali Hutiji nisu bili prioritet”, nastavio je Amidror. “Put naprijed je početi intenzivirati prikupljanje obavještajnih podataka gradeći mostove s onima koji ih mogu pružiti.”
Tijekom noći na srijedu, IAF je pogodio ciljeve udaljene oko 1200 milja u Jemenu, nakon što je Houthi projektil pogodio osnovnu školu u Ramat Ganu, istočno od Tel Aviva.
Udari prije zore izvedeni su u dva vala, ciljajući naftni terminal Ras Isa na Crvenom moru, luke Hodeidah i Salif, kao i elektrane D’Habban i Haziz u Sani, prema izvješćima.
U srpnju je Houthi bespilotna letjelica ubila civila u Tel Avivu, što je natjeralo IAF da napadne jemensku luku Hodeidah. Izraelski zrakoplovi također su izveli desetke napada u području Hodeide u rujnu.
Sveukupno, Hutiji su lansirali više od 200 projektila i 170 dronova na Izrael od Hamasovog masakra 1200 ljudi 7. listopada 2023. Od tada su Hutiji također napali više od šest desetaka komercijalnih brodova – posebno u Bab-el-Mandebu, južnim pomorskim vratima egipatskog Sueskog kanala.
“Udaljenost do Jemena je najveći domet koji je IAF ikada preletio, ali mogli bi to povećati s dodatnim punjenjem goriva”, Brig. Gen. (rez.) Relik Shafir, bivši pilot IAF-a koji je sudjelovao u operaciji Opera, napadu na irački nuklearni reaktor Osirak 7. lipnja 1981., rekao je za Fox News Digital.
“Pilotu je neugodno sjediti u F-15, F-16 ili F-35 sedam sati. Morate biti potpuno svjesni i na najvišoj razini koncentracije”, nastavio je. “Izrael može napasti dovoljno daleko za bilo kojeg postojećeg neprijatelja, a zračne snage koriste navođene projektile koji pucaju s preciznošću od dvije ili tri stope.”
U ponedjeljak je izraelski ministar obrane Israel Katz izdao upozorenje Hutijima: “Udarit ćemo njihovu stratešku infrastrukturu i obezglaviti njihove vođe. Baš kao što smo učinili (bivšem šefu Hamasa Ismailu) Haniyehu, Sinwaru i Nasrallahu, u Teheranu, Gazi i Libanonu – učinit ćemo u Hodeidi i Sani.”
Jeruzalem se prethodno suzdržao od preuzimanja odgovornosti za ubojstvo Haniyeha 31. srpnja, koji je putovao u iransku prijestolnicu na inauguraciju predsjednika zemlje.
U petak je glasnogovornik američkog Ministarstva obrane general bojnik Pat Ryder izjavio da Izraelci “svakako imaju pravo braniti se”.
Hutiji “su opasnost za sve na Bliskom istoku”, rekao je bivši šef Mossada Efraim Halevy za Fox News Digital. “Na kraju će većina zemalja u regiji biti zainteresirana i voljna surađivati u naporima da se okončaju ovi napadi koji nemaju nikakvog opravdanja.”
IZRAELSKI ZRAČNI NAPADI CILJAJU JEMENSKI GLAVNI GRAD SANAA KOJI KONTROLIRA HOUTHI, LUČKI GRAD HODEIDA
Halevy je inzistirao da su “terorističke aktivnosti svake vrste izazov na koji se mora odgovoriti odgovarajućim odgovorom. Hutiji su pretrpjeli gubitke i ako nas nastave provocirati, morat ćemo učiniti više.”
U ožujku 2015. koalicija predvođena Saudijskom Arabijom pokrenula je vojnu intervenciju protiv Hutija na zahtjev tadašnjeg jemenskog predsjednika Abdrabbuha Mansura Hadija, koji je prošlog rujna svrgnut iz Sane. Građanski rat u Jemenu i dalje je u zastoju, s međunarodno priznatom vladom, koju od 2022. predvodi Predsjedničko vodstvo, sa sjedištem u Adenu, na jugu zemlje, od veljače 2015.
Izvor blizak toj vladi rekao je izraelskom javnom servisu Kan u subotu da bi Jeruzalem trebao pokrenuti atentate na vođe Hutija, dok je saudijska novina Al-Arabiya izvijestila da su visoki dužnosnici Hutija pobjegli iz Sane zabrinuti da će biti meta.
“Moramo dublje razumjeti što je to što bi osakatilo sposobnost Hutija da djeluju”, rekao je bivši izraelski savjetnik za nacionalnu sigurnost Eyal Hulata za Fox News Digital. “Za ovo nam je potrebno više obavještajnih podataka, više procjena i koordinacije između različitih strana.”
Veliko je pitanje, postavio je Hulata, hoće li Huti nastaviti predstavljati prijetnju ako Izrael i Hamas pristanu na prekid vatre.
“Ako postanu glavni neprijatelj, Izrael će to morati riješiti usmjeravanjem resursa koje je želio izbjeći – a možda se još uvijek nada”, rekao je.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
U nedjelju je premijer Benjamin Netanyahu pozvao Izraelce da budu “strpljivi” dok je davao do znanja da se Jeruzalem priprema pojačati intenzitet svoje kampanje protiv Hutija.
“Poduzet ćemo snažnu, odlučnu i sofisticiranu akciju. Čak i ako bude potrebno vrijeme, rezultat će biti isti”, obećao je. “Kao što smo snažno djelovali protiv terorističkog oružja iranske osovine zla, tako ćemo djelovati i protiv Hutija.”