Ljudi na sjevernoj hemisferi bit će počašćeni blistavim prikazima polarne svjetlosti u srijedu, dok se izbacivanje koronalne mase sa sunca okreće našem planetu, prema ruskim znanstvenicima.
Nakon dva tjedna relativne neaktivnosti, Sunce je u ponedjeljak doživjelo baklju klase M, s magnitudom od 8,9, što je malo manje od klase X. Baklja se dogodila u skupini sunčevih pjega 3932, koju su astronomi pratili jer bi trebala presjeći liniju Sunce-Zemlja u sljedećih 5-7 dana.
“Dio izbacivanja koronalne mase mogao bi zahvatiti naš planet u popodnevnim satima 25. prosinca,” Mikhail Leus iz meteorološkog centra ‘Phobos’ u Moskvi rekao je u utorak na svom Telegram kanalu.
“Prognoze pokazuju da bi to moglo rezultirati magnetskom olujom G1 ili G2,” dodao je.
Baklja u ponedjeljak bila je pod kutom od 40 stupnjeva u odnosu na liniju Sunce-Zemlja, objasnio je Leus, zbog čega će oluja najvjerojatnije biti blaga. Njegovo trajanje procijenjeno je na 8-10 sati, ali bi moglo trajati i do 30.
Osim sjevernog svjetla, solarna oluja u srijedu mogla bi uzrokovati neke radio smetnje u visokofrekventnom (HF) pojasu i utjecati na rad nekih satelita. Solarne oluje također nose rizik od radijacije za astronaute u svemiru i ljude u avionima na velikim visinama.
Baklja X9 rezultirala je jakom geomagnetskom olujom 10. listopada. Događaj razine G4 mogao je poremetiti električne mreže i uzrokovati nestanak radija, ali je završio relativno bez problema u smislu tehnoloških poremećaja. To je doista uzrokovalo promatranje sjevernog svjetla čak na jugu do američke savezne države Kalifornije.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: