Predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša uputio je na Badnjak, 24. prosinca 2024. godine, božićnu čestitku posredstvom elektroničkih medija koju donosimo u nastavku.
Nadbiskup je u čestitci istaknuo kako je božićno otajstvo sažeto „u jednostavnom prizoru: „Novorođenče povijeno, gdje leži u jaslama.“
Taj znak, o kojemu govori evanđelist Luka, svjedoči o trenutku kada je vječni Bog došao k nama u liku malenog Djeteta – kako bismo ga mogli ljubiti, a ne bojati se, štovati ga ljubavlju, a ne strahom. Skroman početak ovozemaljskog života našeg Otkupitelja poziv je svima nama da zastanemo, u stavu poklonstva priđemo k jaslicama i dopustimo da nas božansko Dijete izazove milinom svoje ljubavi.“
Emanuel – Bog s nama
Istaknuvši kako je Božja ljubav namijenjena svakom čovjeku, nadbiskup Kutleša poručio je da „ta ljubav ispunjava našu ljudsku stvarnost, a Božji mir ostaje duboka čežnja naših srdaca. Iako nas svijet pokušava uvjeriti da je mir moguć bez Boga i da istinske radosti može biti i bez Božića, istina je drukčija. Pred otajstvom Djeteta u jaslama vjera nas i srce ispunjeno nježnošću uvjeravaju da je samo Emanuel – Bog s nama – izvor istinskog mira, slobode i nade koja nas otvara budućnosti.“
Nadbiskup je podsjetio kako „Božić nije tek sjećanje na idilični događaj daleke prošlosti; to je trajni izvor Božjeg mira u sadašnjosti. Mir nije daleki ideal, već Božji dar. Njegova volja mir je naš! Zašto onda toliki nemiri u našim srcima? Zašto nesigurnost koja rađa sukobima i zarobljenosti u prošlosti? Možda zato što često zaboravimo računati s Bogom. Ni na prvi Božić nitko nije računao s njegovim dolaskom, no to ga nije spriječilo da dođe. Štoviše, skromnost štalice nije spriječila Josipa i Mariju da prime siromašne pastire i bogate kraljeve. Ono što ih je ujedinilo pred jaslicama bilo je traženje Boga.“
Nadalje, rekao je kako „u svijetu koji često nameće krive vrijednosti, obitelj ostaje mjesto gdje se rađa istinska sloboda. Kada roditelji molitvom, ljubavlju i zajedništvom grade svoj dom, oni stvaraju prostor za slobodu djece Božje – slobodu koja prepoznaje dobro, nosi se s izazovima i živi s povjerenjem u Božju prisutnost. Strahopoštovanje pred životom temelj je i najveći izraz takve slobode.“
Na Božić se otvaraju vrata neba: Ovako pomozite voljenima da odu kući
Znak Božje snage u malenosti i slabosti
Nadbiskup Kutleša poručio je vjernicima da je dijete u jaslama znak Božje snage u malenosti i slabosti, a „Njegova vlast očituje se u ljubavi koja preobražava ljudska srca i odnose. Dajmo se, dragi vjernici, izazvati milinom takve Božje ljubavi. Poslušajmo poziv Crkve koja ovog Božića započinje svečano slavlje Svete jubilarne 2025. godine pozivajući nas da ponovo probudimo prikrivani žar Božje milosti i da se okrenemo budućnosti.“
„Božić nam ne dopušta ostati u prošlosti“, naglasio je Nadbiskup i dodao: „bilo da je riječ o osobnim ranama ili kolektivnim tragedijama. On nas poziva na život pun nade, na otvorenost novim prilikama i na prepoznavanje Božje prisutnosti u svijetu.“
Na kraju, podsjetio je vjernike kako je ovo vrijeme prilika za obnovu odnosa s Bogom, s drugima i sa samima sobom. „Pred jaslicama, u ozračju gostoljubivosti Marije i Josipa, jednostavnosti pastira i mudrosti kraljeva, u Bogu koji je postao čovjekom prepoznajmo izvor pravoga mira, jamstvo naše slobode i čvrst temelj nade koja nas otvara budućnosti. Otvorimo svoja srca božanskom Djetetu, dopustimo da nas njegova ljubav preobrazi te budemo nositelji nade u svijetu koji često tone u tjeskobu i besmisao, ”prenosi Ika.
Je li datum na koji slavimo Božić točan? Ugledni profesor došao do ovog zaključka