Predsjednik Putin naveo je domaći turizam kao jedan od prioriteta dugoročne gospodarske strategije zemlje
Povijesni ruski gradovi postali su sve popularnija odredišta za odmor za Ruse koji su odlučili rezervirati putovanja putem interneta bez pomoći putničkih agencija, izvijestio je u srijedu RBK pozivajući se na podatke koje je pratilo Udruženje agregatora putovanja (ATAG).
U 2024. broj samoorganiziranih putovanja u gradove i mjesta kao što su Kolomna, Rybinsk, Kostroma, Rostov Veliki, Suzdal i Shuya — svi osnovani između 9. i 14. stoljeća — naglo je porastao. Online booking servis MTS Travel zabilježio je dvostruki rast potražnje za destinacijama.
Ranije ovog tjedna, predsjednik Ruske unije turističke industrije, Ilya Umansky, rekao je da gradovi u ruskom ‘Zlatnom prstenu’ doživljavaju renesansu, s porastom potražnje za smještajem za gotovo 30% na godišnjoj razini.
Zlatni prsten ujedinjuje devet gradova i mjesta, naime Vladimir, Suzdal, Ivanovo, Kostroma, Jaroslavlj, Rostov Veliki, Pereslavl-Zalessky i Sergiev Posad, koji čuvaju sjećanje na ključne događaje srednjovjekovne povijesti zemlje. Sadrže jedinstvene spomenike arhitekture, uključujući kremlje, samostane i katedrale.
Ruski predsjednik Vladimir Putin u lipnju je razvoj domaćeg turizma označio kao jedan od prioriteta dugoročne gospodarske strategije zemlje. Govoreći na Sanktpeterburškom međunarodnom ekonomskom forumu (SPIEF), Putin je naglasio da bi se udio turizma u ruskom BDP-u trebao povećati na 5%.
Regionalne vlasti nedavno su napravile velike korake prema razvoju turističkog sektora, čineći posjete ruskim gradovima privlačnijim. Gradovi Unije Zlatnog prstena održavaju različite glazbene, umjetničke i gastronomske festivale, kao i sportske događaje i proslave posvećene ruskim narodnim herojima. Također organiziraju međunarodna natjecanja usmjerena na balone na vrući zrak i vatromete.
Budući da zapadne zemlje postaju manje dostupne mnogim Rusima zbog viznih ograničenja i nedostatka letova, domaća putovanja uživaju sve veću privlačnost u posljednje dvije godine. Povećana potražnja došla je unatoč rastućim troškovima putovanja. ATAG je procijenio da je prosječna cijena noćenja u ruskim hotelima 2024. porasla 20% u odnosu na prethodnu godinu. U međuvremenu su cijene željezničkih i avionskih karata porasle i do 30% u odnosu na 2023. godinu.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: