Rusija je objavila da će privremeno prekinuti svoje sudjelovanje u Parlamentarnoj skupštini Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS), optuživši organizaciju da je rusofobna i diskriminatorna. Deklaracije su danas usvojila oba doma ruskog parlamenta.
“Parcijalni i diskriminatorni pristupi, dvostruki standardi i totalna rusofobija svjedoče o krajnjoj degradaciji Parlamentarne skupštine OESS-a kao mehanizma međuparlamentarne suradnje”, kritizirala je Rusija u svojoj objavi.
“Višestruki pozivi” ruskih parlamentaraca na “ravnopravan međuparlamentarni dijalog i stvaranje europske sigurnosne arhitekture nisu naišli na razumijevanje niti na adekvatnu reakciju” čelnika ove strukture OESS-a, stoji u priopćenju za javnost objavljenom na Telegramu.
‘Trulo do srži’
To je razlog zbog kojega ruski senatori i zastupnici Državne Dume smatraju opravdanim i legitimnim privremeno prekinuti sudjelovanje ruskog izaslanstva u Parlamentarnoj skupštini OESS-a, kao i plaćanje ruskog doprinosa proračunu ove organizacije, stoji u objavi.
“Sve je bilo podređeno volji kolektivnog Zapada kako bi se zamijenila povelja Organizacije i sva ona načela na koja se mora oslanjati”, rekao je ruska glasnogovornica Zaharova. “I dok u nazivu regionalne organizacije ostaje riječ ‘sigurnost’, sigurnost u tradicionalnom smislu davno je izgubljena, i u teoriji i u praksi, jer nitko ne zna na temelju čega je graditi. Zapravo, sve je odavno trulo do srži, izgubilo svoju svrhu”, tvrdi, a prenosi ju TASS.
OESS je institucija osnovana u kolovozu 1975. godine kada su se zapadni i sovjetski blok dogovorili o osnivanju platforme za dijalog između dvaju neprijateljskih tabora. Danas OESS čini 57 zemalja. Od početka ruske ofenzive u Ukrajini u veljači 2022. institucija prolazi kroz najtežu krizu u svojoj povijesti. Ukrajina istodobno uzalud poziva na isključenje Rusije iz OESS-a, kako je to napravilo Vijeće Europe iz kojega je Moskva izbačena u ožujku 2022.
Sastanak OESS-a izazvao podjele zbog sudjelovanja Rusije