Danas je guvernerka New Yorka Kathy Hochul potpisala zakon o Superfundu za klimatske promjene, koji će naftnim i plinskim tvrtkama naplatiti procijenjenih 75 milijardi dolara u sljedećih 25 godina. Kontroverzna mjera, koju su sponzorirali senatorica Liz Krueger i član skupštine Jeffrey Dinowitz, modelirana je po saveznim i državnim zakonima o superfondovima, koji terete tvrtke optužene za onečišćenje.
Dok su ekološke skupine najavljivale zakon, poslovne skupine tvrdile su da će to povećati troškove poslovanja u državi i da će potrošači u konačnici snositi najveći teret u smislu viših cijena energije.
ŠTO SE MOŽE DOGODITI S CIJENAMA PLINA AKO BIDEN UVEDE NOVE SANKCIJE PROTIV RUSKOG ENERGETSKOG SEKTORA?
“Zakon o superfondu za klimatske promjene sada je zakon”, rekao je senator Krueger. “Tijekom posljednjeg desetljeća sudovi su prečesto odbacivali tužbe protiv industrije nafte i plina govoreći da o pitanju krivnje za klimu trebaju odlučivati zakonodavna tijela. Pa, zakonodavno tijelo države New York – 10. najveće gospodarstvo u svijetu – prihvatio je poziv i nadam se da smo bili jasni: najveći zagađivači klime na planetu snose jedinstvenu odgovornost za stvaranje klimatske krize i moraju pošteno platiti podijelite kako biste pomogli redovitim Njujorčanima da se nose s posljedicama.”
Međutim, kritičari smatraju prijedlog zakona nepraktičnim i tvrde da će biti predmet dugotrajnih pravnih osporavanja.
“Što biste htjeli od njih? Da ne prodaju gorivo u državi New York”, rekao je Ken Pokalsky, potpredsjednik Poslovnog vijeća države New York.
Skupina poslovnih i industrijskih čelnika također je osudila mjeru: “Ovaj zakon je loša javna politika koja pokreće značajna pitanja provedbe i ustavne probleme. Štoviše, njegova cijena od 75 milijardi dolara rezultirat će neželjenim posljedicama i povećanim troškovima za kućanstva i tvrtke.”
Međutim, guverner Hochul najavio je zakon kao pobjedu za građane države, navodeći da će se sredstva koristiti za napore za ublažavanje klimatskih promjena.
“Ovaj bi zakon omogućio državi da nadoknadi 75 milijardi dolara od velikih zagađivača… Predugo su Njujorčani snosili troškove klimatske krize, koja utječe na svaki dio države.”
Prijedlog zakona rezultirat će značajnim procjenama za domaće i strane proizvođače energije, pri čemu će Saudi Aramco iz Saudijske Arabije vjerojatno biti suočen s najvećom naplatom od 640 milijuna dolara godišnje, dok će državna meksička tvrtka Pemex tražiti godišnju naknadu od 193 milijuna dolara.
Ruski Lukoil vjerojatno će se suočiti s optužbama od oko 100 milijuna dolara godišnje.
Procjene se temelje na procijenjenim godišnjim emisijama CO2, mjerenim u milijunima tona stakleničkih plinova.
Ukupno će 38 tvrtki koje se smatraju zagađivačima ugljikom biti na udaru, uključujući američke naftne divove Exxon i Chevron, britanske Shell i BP te brazilski Petrobras.
Kritičari zakona također su primijetili potencijalne poteškoće u prikupljanju propisanih procjena od stranih tvrtki.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Prijedlog zakona također se odnosi na skupine za zaštitu potrošača u svjetlu njegove provedbe u kombinaciji s drugim novim mjerama koje će uvelike utjecati na putnike i potrošače:
“Također primjećujemo da će ova mjera uslijediti nakon ponovne uspostave cijena zagušenja u New Yorku, a prije iščekivanja pravila ‘ograniči i uloži’ Ministarstva zaštite okoliša, što će zajedno također nametnuti milijarde dolara u novim procjenama fosilnih goriva potrošnja goriva, što utječe na širok raspon potrošača”, izjavili su protivnici zakona.