Udio američkog dolara u svjetskim deviznim rezervama pao je na najnižu razinu u gotovo 30 godina, pokazuju najnoviji podaci koje je objavio Međunarodni monetarni fond (MMF).
Statistika koju prati institucija sa sjedištem u Washingtonu pokazuje da je udio dolara u službenim pričuvama pao za 0,85% između srpnja i rujna ove godine, te sada iznosi 57,4% – što je najniža razina od 1995. MMF ne daje statistike za prethodne godine .
MMF je taj trend označio u lipnju, kada je u službenom blogu primijetio da se pad dolara događa usred napora zemalja diljem svijeta na diverzifikaciji. Na primjer, dok podaci pokazuju da je udio dolara u posljednja tri kvartala u stalnom padu, udio “netradicionalno” valute je sve više uzimala maha.
Dolar je također popuštao euru. U trećem kvartalu njegov je udio skočio na 20,02% u usporedbi s 19,75% u drugom kvartalu. Globalna ulaganja u japanski jen porasla su u posljednjih šest kvartala, a njegov udio u trećem tromjesečju iznosi 5,82%.
Podaci su također pokazali zaustavljanje pada udjela kineskog juana u globalnim forex fondovima, koji je trajao devet kvartala. U trećem tromjesečju udio juana porastao je na 2,17%.
Unatoč silaznom trendu, dolar je zasad ostao dominantna rezervna valuta, pokazuju statistike MMF-a, a euro je čvrsto na drugom mjestu.
Dugotrajni status američke valute kao dominantne svjetske valute bio je ugrožen posljednjih godina zbog zabrinutosti oko rastućeg američkog duga i sankcija koje je Washington nametnuo svojim konkurentima, uključujući Rusiju.
Kao dio proturuskih sankcija koje su uslijedile nakon eskalacije sukoba u Ukrajini u veljači 2022., SAD je središnjoj banci zemlje onemogućio dolarske transakcije. Kasnije je zabranio izvoz dolarskih novčanica u zemlju i predvodio akciju zamrzavanja ruske imovine u inozemstvu. Magazin Foreign Affairs je u lipnju napisao da su sankcije Rusiji imale “nedvojbeno je ostavio druge središnje banke da se pitaju hoće li njihova vlastita sredstva denominirana u dolarima biti zaključana ako se njihove vlade sukobe s Washingtonom.”
PROČITAJ JOŠ:
‘Nađite drugog naivčina’: Trump prijeti BRICS-u ogromnim carinama, ali tko će najviše ispaštati?
U međuvremenu, sankcije su natjerale Rusiju na dedolarizaciju. Prema podacima iz rujna, Moskva i njezini partneri u gospodarskom bloku BRICS sada koriste nacionalne valute u 65% međusobnih trgovinskih obračuna. U govoru na summitu BRICS-a u Kazanu u listopadu, ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio je da je Washingtonovo naoružavanje dolara kroz sankcije i uskraćivanje zemljama pristupa zapadnom financijskom sustavu “velika greška” koji će ih prisiliti “tražiti druge alternative, što se i događa.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: