Financije su sve više ratno oružje. Kreatori politike Sjedinjenih Država i naši saveznici preusko su usredotočeni na makroekonomske alate kao što su sankcije i promicanje dolara kao rezervne valute kada se moderna fronta razvija. Danas se prave bitke vode na pametnim telefonima i na globalnim valutnim tržištima.
Kina provodi višedesetljetni plan za istiskivanje najvećeg kapitala Sjedinjenih Država: dolara. Dolar je ključan za ekonomsku i geopolitičku moć Sjedinjenih Država kao globalna pričuvna valuta. Bez toga bi naš utjecaj oslabio, a dug bi postao veći problem. To je upravo ono što Komunistička partija Kine i Kremlj žele.
Kina i Rusija izgubile su milijarde dolara vrijedne posjede američkog trezora dok su povećavale svoje zalihe zlata. Naše sankcije, osmišljene da odvoje zemlje od “zapadnog” ekonomskog sustava, više nisu dovoljno sredstvo odvraćanja za one koji mogu kontrolirati financijske aktivnosti unutar svojih granica i projicirati svoju moć prema van.
Autoritarni protivnici — uključujući Kinu, Iran i Rusiju — aktivno grade paralelne prekogranične gospodarske sustave koji će u svoje orbite povući ne samo susjedne zemlje nego i naše saveznike koji s njima uvelike trguju.
Na primjer, više od polovice poduzeća u Japanu prihvaća Alipay, dok više od jedne trećine prihvaća WeChat Pay. Ova distribucija daje dvjema kineskim tvrtkama vidljivost bez presedana u pojedinačne tržišne transakcije japanskih potrošača i poduzeća. To bi moglo omogućiti Kini da poremeti japansko gospodarstvo ako napetosti eskaliraju, kao što je potencijalni sukob oko Tajvana.
Kako SAD mogu odgovoriti
Kina vidi financijsku tehnologiju i kriptovalutu kao alate za širenje svoje financijske moći i nadzora na globalnoj razini. Sjedinjene Države moraju odgovoriti na dva načina: izvoziti našu financijsku tehnologiju i sustave širom svijeta i prihvatiti bitcoin kao stratešku pričuvnu imovinu umjesto gušenja inovacija.
Zakonodavci i političari s obje strane prolaza, ponajprije novoizabrani predsjednik Donald Trump, prepoznaju moć držanja bitcoina u nacionalnoj bilanci kao zaštite od inflacije. Ovaj bi smjer također ojačao otpornost SAD-a na gospodarske izazove koje postavljaju kineske financijske strategije.
Federalne rezerve, poput mnogih središnjih banaka, imaju raznolik portfelj rezervnih sredstava. Od 2024. to uključuje približno 35 milijardi dolara u stranim valutama i 11 milijardi dolara u zalihama zlata. Ovi posjedi pokazuju američku ekonomsku snagu i osiguravaju likvidnost tijekom financijskog stresa. Međutim, u našem svijetu koji se ubrzano digitalizira, nepostojanje izvorne digitalne imovine u ovom portfelju postaje sve uočljivije.
Sa svojim globalnim dosegom i sve većim prihvaćanjem, bitcoin je idealan kandidat za popunjavanje ove praznine. Često nazivan “digitalnim zlatom”, bitcoin je rijetka roba. SAD je najveći nacionalni posjednik bitcoina, zaplijenivši 210.000 kovanica od ilegalnih aktera. To SAD-u daje prednost prvog pokretača i moglo bi osigurati našu gospodarsku budućnost.
Kritičari bi mogli tvrditi da ga volatilnost bitcoina čini neprikladnim kao rezervna imovina. Međutim, ta će se volatilnost vjerojatno smanjiti kako usvajanje bude raslo i tržište sazrijevalo. Godine 2021. El Salvador je priznao bitcoin kao zakonsko sredstvo plaćanja i počeo ga kupovati kao rezervno sredstvo riznice. Vrijednost im je porasla za 100% i nemaju namjeru prodavati.
Rat na više frontova
SAD mora priznati da smo već u ratu s Kinom na više frontova. Jedan od tih frontova su financijske usluge, a kripto je oružje u našem arsenalu. Gubitak ove bitke znači da će globalnim financijskim uslugama i pojedinačnim financijskim aktivnostima dominirati protivničke države usredotočene na kontrolu, nadzor i dominaciju — i nastavak napada na našu valutu.
Trump to razumije, rekavši Bloombergu u srpnju: “Ako to ne učinimo, Kina će pokupiti (bitcoin)”.
Projiciranje američke financijske moći također zahtijeva od vlade da osnaži, omogući i potakne naš privatni gospodarski sektor na interakciju sa sukobljenim gospodarstvima diljem Indo-Pacifika i šire. Širenje upotrebe naših sustava plaćanja, banaka i dolara — čak i tamo gdje je to kontroverzno — ključno je.
Upravo sada naši protivnici pobjeđuju jer mi čak i ne igramo. Izvoze svoje sustave, institucije i alate za nadzor širom svijeta. U međuvremenu, učinili smo malo jer TikTok, ozbiljna prijetnja našoj nacionalnoj sigurnosti, osvaja cijelu generaciju Amerikanaca. Moramo učiniti isto s financijskom tehnologijom jer nijedan poremećaj ne bi bio veći za naše neprijatelje.
SAD bi trebao eksplicitnije staviti u oružje financijsku tehnologiju i kripto. Na primjer, trebali bismo podržati decentraliziranu financijsku tehnologiju koja građanima neprijateljskih vlada poput Irana omogućuje korištenje pametnih telefona za pristup stabilnim kovanicama i uslugama plaćanja temeljenim na američkim dolarima, kako bi počeli odvajati svoje ekonomske aktivnosti od kontrole svoje vlade. U svojoj srži, moć se odnosi na kontrolu – ne samo policije ili nacionalne sigurnosti, već i resursa i gospodarstva.
Svijet je na financijskom raskrižju. Pitanje nije hoće li digitalne valute oblikovati budućnost, već kako ćemo se prilagoditi ovoj novoj stvarnosti. SAD može oblikovati ovu budućnost prihvaćanjem bitcoina kao rezervne imovine. Sada je vrijeme za hrabru akciju, a koristi za globalnu financijsku stabilnost i inovacije mogle bi biti velike.