Tijekom Francuske revolucije kasnog 18. stoljeća svećenici i redovnici bili su progonjeni i često su se morali skrivati kako bi dijelili sakramente i zadržali svoj poziv i apostolat.
To se dogodilo i sa sestrama uršulinkama samostana Pont-Saint-Esprit. Jedna od časnih sestara, Agathe Gensoul, koja više nije smjela koristiti svoje redovničko ime, Majka od sv. Mihaela i dalje je, unatoč progonu, živjela svoj poziv, pokrenuvši školu kod druge uršulinke, Sophie Ricard.
Agathe je imala rođakinju koja je također bila uršulinka, ali je živjela u Americi, u New Orleansu, koji je u to vrijeme bio pod španjolskom vlašću, ali su ga vratili Francuzi. Tako je Agathe zatražila od biskupa premještaj u New Orleans, koji je odbio njezin zahtjev zbog nevolja u Francuskoj. Rekao joj je da će Papa morati odobriti njezinu namjeru. Papa je, međutim, bio u kućnom pritvoru. Situacija je bila gotovo nemoguća. Ali to nije obeshrabrilo Agatu, koja je odmah napisala pismo papi Piju VII., ali i nakon tri mjeseca dalje nije imala sredstava da ga pošalje.
Molitve uslišava odmah
Jednog dana, dok je molila pred Marijinim kipom, bila je nadahnuta ovom molitvom:
“O Presveta Djevice Marijo, ako dobijem brz i povoljan odgovor na moje pismo, obećavam da ću te u New Orleansu počastiti pod naslovom Gospe od brze pomoći.”
Ne samo da je pronašla način da pošalje pismo nekoliko dana kasnije, nego je i Papa odgovorio u roku od mjesec dana! Dao je svoje dopuštenje, blagoslovivši njezin novi pothvat, što je iznenadilo biskupa koji je zatražio da blagoslovi kip koji je sestra Agathe isklesala da ponese sa sobom u New Orleans.
Kip je postavljen u tamošnjem uršulinskom samostanu 30. prosinca 1810. godine. Dvije godine kasnije, pod ovim naslovom Djevici će biti pripisano još jedno čudo, tek početak vala čudesa u svetištima pod nazivom Gospa od brze pomoći.
Strahovit požar poharao je grad 1812. godine, a vjetar ga je brzo tjerao u smjeru samostana uršulinki. Jedna od časnih sestara, sestra sv. Ante, stavila je malu repliku Gospe od Brze Pomoći na svoj prozor koji je bio okrenut prema požaru koji se približavao, dok je glasno molila, tražeći Gospu za pomoć. Odmah je vjetar promijenio smjer plamena.
Mjesto Gospe na kojem bolesti nestaju! Rektor svetišta: ‘To se stalno događa’
Proširila se po svijetu
Od tada se u svetištu traži Marijina pomoć, kako u vrijeme rata (bitka za New Orleans), tako i tijekom prijetnje uragana, stalne opasnosti na obali Meksičkog zaljeva.
Za brojna uslištanja koja su uslijedila se brzo pročulo i pobožnost Gospi od Brze Pomoći počela se i po drugim američkim krajevima, a s vremenom se zbog brojnih, obraćenja, ozdravljenja i uslišanja svih milosti, pobožnost Gospi Brze Pomoći raširila po cijelom svijetu. Također dolaskom sestara uršulinki u Slavonski Brod udomaćila se i u tom hrvatskom gradu. Danas je u Slavonskom Brodu Gospi Brze Pomoći posvećena i župa s njezinim svetištem. Blagdan joj je 8. siječnja.
Molitva Gospi od brze pomoći za hitne situacije