Fabio Cannavaro će biti pukovnik ili pokojnik! Ideja, vizija njegove igre koju smo vidjeli u Turskoj, zahtijeva iznimno motorične, tjelesno moćne i brze igrače. Kako se to obično voli nazivati, talijanski stručnjak želi s Dinamom igrati moderan nogomet. Što podrazumijeva taj, “moderan nogomet”? Prije svega, ogromnu količinu trke. Sasvim je vidljivo da Cannavaro želi igrati snažan presing na suparnika koji je stacioniran od vrha šesnaesterca pa čak do vratarevog prostora. I to želi da ne stiska obranu samo istureni napadač, već i svi ostali igrači, pa je u tom slučaju posljednja linija na centru igrališta. U toj prvoj varijanti presinga, praktički kompletna momčad jest na polovici suparnika. Dinamovci jurnu kao trupe Džingis-kana kad su osvajale svoj dio svijeta.
– Jedi ga, jedi ga!
To je recimo vikao Sandro Kulenović kad je Fabio naredio presing. Naravno, to “jedi ga” jest metafora da svi oni koji jurnu pritisnu obrambenog igrača, da ga prisile izgubiti loptu. Ne sjećamo se da u Modri ikad tako jurišali u presing, makar su i bivši Dinamovi treneri tražili sličan stil igre. Svi vole da im se momčad tako ponaša na travnjaku, želio je to i recimo Sergej Jakirović na ljetnim pripremama u Austriji. No ovo što vidimo u Turskoj je “apgrejdana varijanta”, sve izgleda kao neki presing na steroidima. Petković djeluje poput Hulka, Kulenović kao Flash Gordon, Pjaca juri poput Supermana, a bogme i svima ostalima smo moglo nadjenuti neko ime ime poznatih likova iz stripova koji su ekranizirani.
– Let‘s go, let‘s go…
Tako Cannavaro gura svoje trupe u presing. I to sve skupa zaista djeluje moćno. Ali, naravno, takav visoki presing se ne može igrati dugo vremena, kamoli kompletan trening ili utakmicu. Pa kad se plavi dečki malo umore od ubojitog pritiska, onda Cannavaro ima plan B. Odnosno, drugu vrstu presinga. Igrači se povlače do centra, puštaju suparnika da izlazi, ali onda opet na zapovijed Cannavara, kao kad pištolj oglasi start trke na 100 metara, opet slijedi opći juriš. Kad se oduzme lopta, Cannavaro tjera u napad, želi da se akcije završavaju s puno igrača.
E sad, zašto smo u prvoj rečenici ovog teksta napisali da će Talijan biti pukovnik ili pokojnik? Pa zato jer je pitanje hoće li svi igrači Dinama moći implementirati sve njegove zahtjeve, jesu li tjelesno sposobni izdržati takav ritam, intenzitet igre. Što ako će tjelesno padati, što ako im suparnik oduzme loptu ili dobro izađe iz njihovog visokog presinga? Hoće li se moći brzo vratiti, zaustaviti suparnikovu tranziciju igre? Jer ipak plavo društvo nije naučilo na takav ritam i intenzitet igre. Ako Cannavaro uspije u djelo pretvoriti ovo što želi, onda će zaista biti veliki pobjednik, ali ako ne uspije, onda bi se mogao pretvoriti u – gubitnika. Dinamovi stoperi nisu prebrzi igrači, pa kad će kod izgubljene lopte stajati negdje oko centra, hoće li se u uspjeti na vrijeme vratiti? Ili će Dinamova obrana djelovati poput šetališta za protivnike?
Također, zanimljiva je ta Cannavarova vizija koja se zasniva na jedan, dva dodira i brzu predaju lopte. Ma, sve to izgleda super, zapravo uživamo kad gledamo kako Modri otvaraju igru, kako lopta putuje brzinom japanskih željeznica i u trenutku stiže ispred suparničkog šesnaesterca. Šteta što ne smijemo snimati video uratke da vam to prenesemo. Djeluje zaista ugodno za oko. Nema tu dosadnog kruženja lopte, kao kad rukometaši kruže oko zone. Cannavaro želi brzu predaju lopte i što okomitiju igru, bez praznog hoda. Zapravo, sad smo u Turskoj razumjeli zašto je na Čizmi etiketiran kao trener koji igra “antitalijanski nogomet”. Don Fabio zagovara kreiranje igre, njeno stvaranje, ideja mu je da njegova momčad uvijek ima glavnu riječ i drži kontrolu utakmice svojom nadmoći.
Recimo, posve je drukčiji od kolege Gennara Gattusa na klupi Hajduka, koji gaji drukčiji, oprezniji stil igre i oslanja se u napadu uglavnom na svoju glavnu zvijezdu, “boga baluna” Marka Livaju. Cannavaro ne vjeruje samo u jednog boga, on želi više bogova u momčadi. A takva “bogovska momčad” trebala bi se iskristalizirati maksimalnom momčadskom igrom s brzim i točnim dodavanjima bez previše dodira s loptom. Ne sjećamo se da smo na treningu vidjeli i jedan dribling!? Hoće li se na takav stil dopasti svim Dinamovim igračima koji su naučili na ponešto drukčiji stil igre? Za sada to u Turskoj izgleda super, ali kako će biti kad krene za ozbiljno na utakmicama? Hoće li recimo Bruno Petković uvijek dati loptu od sebe, to vrijedi i za Baturinu ili Ivanušeca koji bi se trebao pojaviti u Turskoj? Oni više vole imati loptu u nogama, “vagati” suparnike, driblati… Hoće li ih Cannavaro, da tako kažemo, uspjeti preodgojiti? I hoće li se svima svidjeti takav način igre? Sjećamo se izjave jednog igrača koji nam je prije nekog vremena rekao.
– Ako se brzo rješavam lopte, pa tko će me kupiti?
Baš ćemo sa zanimanjem pratiti kako će se razvijati ovaj “Cannavarov Dinamo”. Ako Talijan dođe do ostvarenja svoje vizije, vjerujte, mogli bi navijači Dinama lizati prste i uživati. U suprotnom, nek‘ mu je Bog na pomoći.